اقدام عجیب گمرك ضمانت نامه های بوش تمدید شد!

اقدام عجیب گمرك ضمانت نامه های بوش تمدید شد! یاری کالا: با وجود صدور رای و اعلام دیوان عدالت اداری به گمرک ایران در خصوص توقف موقت اقدام در ارتباط با ضبط یا متروکه شدن کالاهای شرکت بوش و در صورتیکه واردات این کالا ممنوع می باشد، گمرک نسبت به تمدید زمان ضمانت نامه این شرکت اقدام نموده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، پس از توقف ترخیص کالاهای شرکت کاسپین کالا دریا (صاحب کانتینرهای بوش) این شرکت مقابل گمرک ایران به دیوان عدالت اداری شکایت و درخواست کرده "به منظور جلوگیری از خسارت های وارده از اجرای اقدامات ضبط و متروکه شدن جلوگیری و موضوع مورد بررسی قرار گیرد".
بر این اساس، دیوان عدالت اداری نیز در اول دی ماه با صدور قرار قبول دستور موقت به گمرک اعلام می کند باتوجه به این که ضبط و متروکه کردن کالا، پیش از طرح موضوع در کمیسیون حل اختلاف سبب خسارت می شود، با احراز فوریت و ضرورت امر دستور موقت در خصوص توقف عملیات اجرائی و جلوگیری از متروکه شدن کالا تا تعیین تکلیف قطعی شکایت صادر و اعلام گردد.
اما در حالی این تصمیم در اول دی ماه سال جاری به گمرک ابلاغ گردیده که بررسی های ایسنا نشان میدهد در این فاصله گمرک ایران، به طور مستقیم نسبت به تمدید فوری ضمانت نامه های مربوط به شرکت بوش اقدام نموده است؛ بطوریکه مستقیما به بانکهای مربوطه اعلام شده سررسید ضمانت نامه های بانکی صادره به نام شرکت بوش سرویس به مبلغ بیش از ۲۲میلیارد تومان از تاریخ سررسید فعلی به مدت سه ماه دیگر تمدید شود.
این در حالیست که تاریخ صدور ضمانت نامه های مربوط به شرکت بوش در ۱۴ آبان ماه و اختتام آن ۱۱ بهمن ماه سال جاری بوده است که با این اقدام گمرک سه ماه دیگر تمدید شده است.
اما ماجرا زمانی قابل تامل می شود که طبق بخشنامه رئیس کل گمرک ایران ت، اریخ سررسید ضمانت نامه ها امسال حداکثر در ۱۵ بهمن ماه به انتها رسیده و باید در ارتباط با آن تسویه حساب صورت گیرد.
این که اقدام گمرک در شرایطی که دیوان عدالت اداری اعلام نموده فعلا پروسه متروکه یا ضبط و هر اقدامی در این رابطه متوقف شود و از طرفی زمان سررسید ضمانت نامه ها تا ۱۵ بهمن ماه تمام می شود، بر چه اساسی بوده و چه مسیری را دنبال می کند در ابهام قرار دارد و تامل برانگیز است که لازم است گمرک ایران در این خصوص شفاف سازی کند.
همین طور باتوجه به دستورالعمل ستاندن ضمانت نامه رئیس کل گمرک ایران باستناد ماده (۳۸ )قانون رفع موانع تولید، این سازمان باید شفاف سازی کند که اگر سایر صاحبان کالاهای تجاری و لوازم خانگی، این کالاها را بصورت آماده وارد کنند می توانند از تسهیلات ضمانت نامه برای ترخیص کالا استفاده کنند.

سود بازرگانی و ارزش کانتینرهای بوش مشخص نشد
مورد دیگر در ارتباط با ورود کانتینرهای بوش به این بر می گردد که قبل از این ارونقی- معاون فنی گمرک ایران اعلام نموده بود که در مورد این کالا با توجه به این که در گروه(۴) قرار دارد هر گونه ورود آن با دریافت دو برابر سود بازرگانی باید صورت گیرد.
با این وجود معین نیست که در مورد سود بازرگانی مربوطه چگونه اقدام شده است و باتوجه به پذیرش درخواست تودیع ضمانتنامه از طرف شرکت بوش، چرا این ضمانتنامه معادل دو برابر سود بازرگانی ستاندن نشده است.
از سویی طبق اعلام ارونقی، ارزش لوازم خانگی بوش اظهار شده و موجود در بنادر حدود ۱۳.۴ میلیون یورو بود که وی گفته بود باتوجه به بررسی های گمرک بر طبق ماده(۱۴) و (۱۵) گمرکی، ارزش این کالاها بیشتر خواهد بود.
در این شرایط لازم است که مسئولان گمرک اعلام کنند در صورت انجام بررسی ها ارزش کانتیرهای بوش چه میزانی برآورد شده است؟
به هر صورت ابهاماتی در ارتباط با اقدام گمرک ایران در موضوع واردات ممنوعه کالاهای بوش وجود دارد که باید مسئولان گمرک در مورد آن پاسخگو باشند.

منبع:

1399/10/18
23:18:22
0.0 / 5
944
تگهای خبر: ارز , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان