عضو هیات رئیسه اتاق تهران پاسخ داد

ایران چند دوز واكسن كرونا نیاز دارد؟

ایران چند دوز واكسن كرونا نیاز دارد؟ عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران می گوید، مردم نباید نگران واردات واکسن باشند و مقدمات لازم برای خرید واکسن های خارجی فراهم خواهد شد.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هم اکنون تنها دو واکسن شرکتهای فایزر – بیون تک و مدرنا که هر دو با محوریت شرکتهای آمریکایی نهایی شده اند، تاییدات لازم بین المللی را دریافت کرده اند و در بعضی کشورها فرآیند واکسیناسیون با استفاده از آنها شروع شده است. این دو واکسن هردو برای نگهداری و حمل و نقل و البته در تولید محدودیت هایی دارند.
به قول وی، با عنایت به این که دمای نگهداری این واکسن ها باید بسیار پایین باشد، امکانات مورد نیاز برای زنجیره تأمین آنها در خیلی از کشورهای جهان وجود ندارد و با عنایت به محدودیت هایی که در خط تولید وجود دارد نمی توان انتظار داشت که در کوتاه مدت، کشورهای مختلف از آن استفاده کنند. در ایران هم با عنایت به همین دشواری ها، امکان استفاده گسترده از آنها وجود ندارد.
رئیس انجمن واردکنندگان دارو با اشاره به اینکه کار بر روی چند واکسن بسیار امیدوارکننده در دیگر شرکتهای جهان ادامه دارد، اظهار داشت: واکسن چینی که استفاده از آن در چند کشور حاشیه خلیج فارس شروع شده، تاییدیه بین المللی ندارد اما این شرکت چینی با استفاده از آزمایش های گسترده خود در چند کشور مختلف، توانسته ایمنی حدودا ۷۰ درصدی را به وجود آورد. کشورهایی که از این واکسن استفاده می نمایند در فرآیند آزمایش های انسانی مشارکت داشتند اما در ایران مجوز چنین آزمایش هایی صادر نشد.
ریاحی افزود: وزارت بهداشت و هیئت امنای ارزی با همکاری بانک مرکزی، از چند محور مبحث واردات واکسن را دنبال می کنند و بخش خصوصی هم در جریان جلسات مختلف پیشنهادهای خویش را برای واردات واکسن عرضه کرده است. آنچه که باید مردم در جریان آن باشند این است که نگرانی در حوزه واردات وجود ندارد و با تایید واکسن های جدید از جانب نهادهای بین المللی، می توان انتظار داشت که در آینده نزدیک واکسن به ایران برسد.
وی ضمن اشاره به نزدیک شدن چند واکسن به مراحل پایانی کار خود، تصریح کرد: واکسن هایی که تاییدات بین المللی ندارند و صرفاً بر مبنای آزمایش های خود در کشورهایی مانند روسیه و چین نهایی شده اند، احتیاج به گذر زمان و دریافت تاییدات لازم دارند و دلیلی بر ریسک وجود ندارد. جز آنها هم چند واکسن دیگر که دشواری های نگهداری و انتقال مانند واکسن فایزر و مدرنا را ندارند به مراحل پایانی کار خود نزدیک می شوند.
عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: واکسن شرکت جانسون در آمریکا احیانا ظرف هفته های آینده تاییدات لازم را می گیرد. این واکسن احتیاج به دمای پایین ندارد و حتی صحبت از این وجود دارد که با مصرف یک دوز ایمنی لازم را بوجود می آورد. در کنار آن واکسن آکسفورد و چند واکسن دیگر هم در مراحل پایانی قرار دارند که امکان نقل و انتقال و تزریق آنها راحتتر است و استفاده از آنها در ایران امکان پذیر خواهد بود.
سهمیه ایران در کواکس
ریاحی ضمن اشاره به سهمیه ایران در طرح جهانی واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی(کواکس)، بیان نمود: کواکس برای کشورهای مختلف جهان، سهمیه ای برای ۱۰ درصد از جمعیتشان تعیین کرده که مقرر است که کادر درمان، گروه های مسن و افراد با بیماری های زمینه ای اختصاص یابد. سهمیه ایران در این طرح حدود هشت میلیون نفر است که با عنایت به احتیاج به تزریق دو مرحله ای، احیانا از این مسیر حدود ۱۶ میلیون دوز واکسن به ایران تعلق می گیرد.
وی افزود: اگر ما همین واکسن را دریافت نماییم و تزریق آن تا ابتدای بهار نهایی شود، بخش مهمی از مرگ و میر کرونا کاهش خواهد یافت چونکه گروه های خطر در مقابل این ویروس مقاوم می شوند. از طرفی از طریق های دیگر هم مبحث واردات واکسن در حال پیگیری است که می تواند بخش دیگری از مردم را مقاوم کند و در نهایت واکسن ایرانی هم که کار ساخت آن در حال پیگیری است احیانا در ماههای آینده تعیین تکلیف می شود.
همه ایرانیان واکسن نمی خواهند
عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سؤال که برای قطع زنجیره انتقال ویروس و از بین رفتن خطر کرونا در ایران به چند دوز واکسن نیاز است، توضیح داد: جمعیت ایران، جمعیت جوانی است و این مورد در فرآیند واکسیناسیون به ما کمک خواهد نمود. در خیلی از کشورهای جهان و در طرح های پژوهشی اساسا گروه های سنی زیر ۱۸ سال نه مورد آزمایش قرار گرفته اند و نه بناست واکسینه بشوند، چونکه بیماری در کودکان بسیار نادر و محدود بوده و عملا کرونا برای آنها خطرناک نیست.
ریاحی افزود: در کنار آن، تا امروز بخشی از جامعه ایران به کرونا مبتلا شده و از آن بهبود یافته و عملا آنتی بادی دارد. هرچند محاسبه دقیق شمار این افراد و وجود آنتی بادی در بدن آنها اهمیت فراوانی دارد اما گروه هایی که آنتی بادی دارند، لزوما نیازی به تزریق واکسن نخواهند داشت. ازاین رو باید این گروه و همینطور گروه کودکان و نوجوانان را از جمعیت کل کشور کنار گذاشت. از طرفی بر مبنای براوردهای علمی در صورتیکه حدود ۷۰ درصد از جامعه واکسن دریافت نمایند، عملا زنجیره انتشار ویروس قطع شده یا بسیار محدود می شود.
وی تصریح کرد: ازاین رو با عنایت به تمام این تحقیقات و براوردها، ما باید یک اولویت بندی همه جانبه داشته باشیم، تا در ابتدا گروه های در خطر، بیماران زمینه ای و افرادی که در معرض کرونا قرار دارند، واکسینه شوند، در گام بعدی دیگر گروه های جامعه در لیست دریافت واکسن قرار بگیرند و در نهایت با تأمین تمام نیازها چه با واردات و چه با تولید داخل، زنجیره انتقال کرونا را بشکنیم و کشور را از این خطر عبور دهیم. صرف استفاده از سهمیه کواکس و واکسینه کردن گروه های خطر می تواند آمار مرگ و میر کرونا را به شدت کم کند تا فشار از کادر درمان کمتر شود و در مراحل بعد چرخه حیات ویروس قطع شود. در این عرصه دولت توان خویش را به کار بسته و بخش خصوصی هم آماده است در حوزه های مختلف از تمام ظرفیت خود برای کمک به عبور از کرونا استفاده نماید.
منبع:

1399/10/03
22:50:05
5.0 / 5
943
تگهای خبر: ارز , بانك , بهداشت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان