موج سواری شركتهای پخش بر جزر و مد بازار روغن!

موج سواری شركتهای پخش بر جزر و مد بازار روغن! یاری كالا: مركزی روغن جامد خوراكی بعنوان یكی از كالاهای اساسی در سبد كالای خانواده های ایرانی، به تازگی با كمبود و گرانی روبرو شده بود و بخصوص در یكی ماه اخیر این گرانی و كمبود به روغن مایع خوراكی هم سرایت كرده بود، به صورتی كه در فروشگاه ها و مغازه های خرده فروشی محصولی تحت عنوان روغن مایع وجود نداشت و در صورت وجود هم به صورت محدود(هر نفر یك روغن یك لیتری) و با قیمت بالا به فروش می رسید.


روغن جامد خوراکی بعنوان یکی از کالاهای اساسی در سبد کالای خانواده های ایرانی، چند هفته پیش به فهرست نایاب ها پیوست و کمبود و گرانی این کالای مهم خانوارهای ایرانی را نگران کرد. در فروشگاه ها و مغازه های خرده فروشی محصولی تحت عنوان روغن مایع وجود نداشت و در صورت وجود هم به صورت محدود(هر نفر یک روغن یک لیتری) و با قیمت بالا به فروش می رسید.
هفته نخست آبان ماه رئیس سازمان صنعت، معدن استان مرکزی؛ سعید جعفری کرهرودی در مورد تأمین روغن به ایسنا اظهار داشته بود: با عنایت به نوسانات اخیر بوجود آمده و مشکلات در ارتباط با حمل و نقل روغن خام و مباحث در ارتباط با آن که سبب احساس کمبود در استان شد مقرر شد هماهنگی لازم با شرکتهای تسویه روغن خام صورت گیرد که بتوانند با جذب سریعتر سهمیه روغن خام و تسویه، روغن را در سطح بازار توزیع کنند که این اقدام ظرف سه الی چهار روز آینده صورت خواهد گرفت.
همینطور ۱۴ آبان، حسین عباسی رئیس اتحادیه خوار وبار و لبنیات اراک در اینباره به ایسنا، اظهار داشت: هم اکنون روغن خوراکی به میزان کافی در سطح شهر وجود دارد و توزیع می شود و کمبودی در این حوزه احساس نمی گردد، اما متاسفانه به جهت هجوم مردم برای خرید روغن و انباشت در انبارهای خانگی، روغن در فروشگاه ها به سرعت به فروش می رسد.
وی ادامه داد: صنوفی که برای دریافت روغن تقاضا داشته باشند بعد از ثبت نام، پس از ۲۴ ساعت محصول خویش را دریافت خواهند کرد. ثبت نام صنوف به منظور توزیع روغن در تمامی نقاط شهر انجام می شود.
رئیس اتحادیه خوار و بار و لبنیات اراک اظهار داشت: با عنایت به تولید روغن در کارخانجات و توزیع آن پیشبینی می شود حداکثر ظرف یک هفته آینده دیگر نیازی به ثبت نام از جانب صنوف نباشد و روغن همانند قبل در سطح بازار توزیع خواهد شد.
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، اما حالا بعد از گذشت حدود یک ماه هنوز وضعیت به حالت عادی برنگشته و کمبود روغن همچنان در مغازه ها مشاهده و صف های طولانی در بعضی نقاط به چشم می خورد.
برخی شرکتهای پخش تخلف می کنند
رئیس اتحادیه خوار و بار و لبنیات اراک در این باره اظهار داشت: مشکل توزیع روغن در استان مرکزی در حال برطرف شدن بود، اما به جهت توقف توزیع توسط کارخانه ها، این مشکل حل نشد. هم اکنون سهمیه ۵۰ تنی به اتحادیه اختصاص پیدا کرده اما متاسفانه کارخانه این سهمیه را تحویل نمی دهد و بعد از یک هفته رفت و آمد نتیجه ای حاصل نشده است.
حسین عباسی بیان نمود: برخی کارخانه ها تولیدات خویش را به شرکتهای پخش عرضه می کنند و شرکتهای پخش هم مبادرت به فروش کالای الزامی در کنار روغن می کنند به صورتی که صنوف باید در ازای دریافت یک کارتن روغن، اقلامی همچون رب، باطری، آدامس و... را دریافت نمایند که برخی صنوف علاقه ای به انجام این کار ندارند و برخی هم به ناچار این خرید را انجام می دهند. این اقدام از جانب شرکتهای پخش توهین به واحدهای صنفی است.
وی افزود: هم اکنون یک شرکت، روغن را همراه رب گوجه فرنگی اویلا و آدامس و شرکت دیگری روغن را همراه با چای بسته بندی به فروش می رساند، متاسفانه نامه نگاری هایی هم در مورد این تخلف انجام شده اما نتیجه ای حاصل نشده است.
عباسی افزود: روز گذشته در صحبت با یکی از صنوف آگاه شدیم، این فروشنده با رفتن به شرکت پخش هنگام دریافت روغن، مجبور بوده در ازای دریافت ۱۰ کارتن روغن، ۱۰ کارتن رب هم خریداری کند و از سویی شرکتهای پخش فاکتور رب و روغن را جدا تنظیم می کنند که در آینده با مشکلی مواجه نشوند. این اقدام کاملا غیرقانونی می باشد و همین اقدامات غیرقانونی برخی صنوف را به تخلف وادار می کند.
وی با اشاره به اینکه کارخانه ها به دنبال افزایش قیمت هستند، اما دولت اجازه این اقدام را به تولیدکنندگان نمی دهد، اضافه کرد: در صورت حل این مشکلات، بطور قطع توزیع روغن به حالت عادی بازخواهد گشت.
مشکلی در تأمین روغن مورد نیاز استان مرکزی وجود ندارد
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی در پاسخ به پیگیری ایسنا اظهار داشت: مشکلاتی در تأمین روغن خام و حمل و نقل وجود داشت که برطرف شده و اگر مشکلی هم در مورد توزیع روغن در استان مرکزی مشاهده شود باید از جانب بازرسین اصناف و سازمان صمت پیگیری و کنترل شود.
غلامرضا ملکی افزود: هم اکنون یک مجوز هزار و ۸۰۰ تنی برای توزیع روغن بین صنایع و صنوف استان جذب شده که بزودی عرضه می شود البته هنوز سهمیه هزار و ۱۰۰ تنی دوره قبل در حال توزیع است و مشکلی از لحاظ تأمین روغن در استان مشاهده نمی گردد.
منبع:

1399/09/11
23:07:12
5.0 / 5
1005
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان