با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری

بیگلو: سوءمدیریت های داخلی مانع اصلی تحقق جهش تولید است

بیگلو: سوءمدیریت های داخلی مانع اصلی تحقق جهش تولید است یاری كالا: دبیر انجمن سازندگان قطعه ضمن اعلام قدرانی از لطف و تفقدی كه مقام معظم رهبری در جلسه اخیر خود با اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی به قطعه سازان داخلی داشته اند، در ارتباط با گلایه ایشان در عدم تحقق شعار جهش تولید، علت را در سوءمدیریت های داخلی دانسته كه بسیار بیشتر از عوامل خارجی، قطعه سازان و خودروسازان كشور را از جهش تولید بازنگه داشته است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی ضمن تاکید براینکه مشکل اقتصاد کشور نداشتن راهکار نبوده، بلکه همت، شجاعت و پیگیری جدی نیاز دارد، ضمن گلایه از اینکه باوجود ارائه راهکارها و انجام برخی اقدامات، شعار سال در حد انتظار تحقق نیافته است؛ خاطرنشان کردند: کارشناسان بخش های دولتی و غیردولتی برخی راهکارهای عملیاتی مشخص را برای جهش تولید پیشنهاد کرده اند که همچون آن های می توان به افزایش تولید خودرو با اتکاء به ظرفیت قطعه سازان داخلی" اشاره نمود.
در این رابطه مازیار بیگلو- دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو- در گفت و گو با ایسنا، در ابتدا از لطف رهبر انقلاب به قطعه سازان داخلی خودرو به نیابت از مجموعه انجمن مذکور تشکر و اظهار نمود: ظرفیت تولید قطعه در کشور برای تولید سه میلیون دستگاه خودرو است. در حقیقت چنانچه بتوانیم مواد اولیه مورد نیاز تولید را بموقع تامین کرده و ارز مورد نیاز قطعه سازی تامین گردد، برای سه میلیون دستگاه خودرو می توانیم قطعه تولید نماییم.
وی ادامه داد: اساسا اگر این مقدار در داخل فروش نرود، می توان از این قطعات برای صادرات استفاده نمود. همانطور که بارها در ضمن چند ماهه اخیر اعلام نموده ایم، عمده مشکل صنعت قطعه سازی داخلی است. قبل از آنکه تحریم ها و مشکلات خارجی بخواهند بر عملکرد و فعالیت ما موثر باشند، سوء مدیریت و سوءتدبیر داخلی سبب شده که صنعت قطعه سازی با چالش روبرو شود؛ وگرنه خود صنعت قطعه سازی که بخش خصوصی بوده و رانت و ارتباطی هم با جایی خاص ندارد و می تواند کاملا نیاز داخلی کشور را پوشش دهد.

قطعه سازان از آمادگی کامل برای تحقق جهش تولید برخوردار
این عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعه با اعلان اینکه ما سربازانی هستیم که آمادگی کامل داریم تا جهش تولید را محقق کرده و از دستورات رهبر معظم اطاعت نماییم، اشاره کرد: اما از دولت نیز انتظار داریم که دراین زمینه همکاریهای لازم را داشته باشد و به ارائه راهکار بپردازد. هم اکنون مدت هاست که ما درگیر تامین ارز، نابسامانی و آشفتگی بازار مواداولیه داخلی و نظایر آن هستیم؛ دولت باید مشکلات این حوزه ها را برطرف کند.
بیگلو اشاره کرد: صنعت قطعه سازی کشور همیشه در راس تولید بوده و هر اتفاقی هم که افتاد، بازهم مدار تولید خودرا حفظ کرد. صنعتی که بطور مستقیم مورد تحریم قرار می گیرد، نشان از اهمیت و راهبردی بودن آن دارد. همین افزایش تولید خودروسازان که از سال قبل به وجود آمده است و هریک از دو خودروساز بزرگ حدود 50 تا 60 درصد نسبت به سال قبل افزایش تولید داشته اند، اساسا با همت قطعه سازان بوده است.
وی اشاره کرد: ما می توانستیم این تولید را دو تا سه برابر نماییم اما متاسفانه با این آشفتگی هایی که نتیجه سوء تدبیرهای داخلی است، مطابق با توان و قابلیت های خود پیش نرفته ایم. مشکلاتی که در تامین مواد اولیه داخلی وجود دارد، هیچ ارتباطی به تحریم ها و آمریکا ندارد و کاملا مشکلی داخلی است که دولت ایجاد کرده و بایستی برای آن فکری کند. همین طور مشکلات ارزی که در بانک مرکزی داریم و از قبل از شروع سال جاری شروع شده، از جانب دولت می باشد. وزیر از واردات خودرو صحبت می کند، در صورتیکه الان ارز مورد نیاز برای تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در سال تامین نمی گردد.
دبیر انجمن سازندگان قطعه در آخر اشاره کرد: این سوءتدبیرهای داخلی است که لطمه وارد کرده و اساسا نظر مقام معظم رهبری نیز در همین زمینه بوده تا اصلاحات صورت گیرد. اساسا با رفع سوءتدبیرها و کارشکنی هایی از این دست، تمام ظرفیت موجود قطعه سازی برای تولید سه میلیون دستگاه به کار بسته خواهد شد.




منبع:

1399/09/08
22:22:09
5.0 / 5
963
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان