كارگران بخوانند:

مراقب دستانتان باشید

مراقب دستانتان باشید یاری كالا: مركزی در قانون كار ˮحادثه ناشی از كار، اتفاق یا پیامدی كه در جریان انجام كار پدید آمده و با صدمات شغلی مرگبار یا غیرمرگبار همراه باشدˮ، تعریف شده است.


استان مرکزی با برخورداری از نزدیک به سه هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ، یکی از استان های مهم صنعتی کشور است و شهر صنعتی کاوه را بعنوان بزرگترین شهر صنعتی کشور در خود جای داده است و به همین دلیل نیز آمار حوادث مربوط به کار در این استان نگران کننده است.
ایسنا پیش تر با انتشار گزارشی با عنوان "مرگ در یک قدمی است" به تشریح دلیلهای این نگرانی و الزامات تامین سلامت کارگران و محیط کار پرداخت.
در گزارش حاضر در گفت و گو با یک پزشک متخصص ارتوپد در بیمارستان تامین اجتماعی شهید چمران ساوه که بیشترین مراجعات ناشی از حوادث کار در شهر صنعتی کاوه این شهرستان را به خود مختص کرده است، به نگرانی های جامعه پزشکی درباب وقوع حوادث و سوانح کار که بخش قابل توجهی از ظرفیت کادر درمانی و بیمارستانی را برای خدمت رسانی به مصدومین کارگری و حتی جراحی های ارتوپدی به خود مختص کرده است، می پردازیم.
دکتر حسین حمداله زاده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، مصدومیت از ناحیه دست و انگشت را بیشترین حوادث ناشی از کار در کارخانجات و واحدهای تولیدی این شهرستان بیان کرد و آنرا لطمه های ترومایی برشمرد و اظهار داشت: افزون بر ۷۰ درصد حوادث ناشی از کار منجر به لطمه دیدن دست و انگشتان می شود که به عوامل مختلفی در لطمه دیدن این ناحیه از بدن بر می گردد.
وی با اشاره به اینکه لطمه های ناشی از کار به دوگونه تقسیم می شوند، بیان کرد: برخی لطمه ها شامل لطمه هایی است که با انرژی پایین به فرد وارد می شود نظیر مصدومیت از ناحیه دست و حداکثر فشاری که به دست وارد می شود منجر به له شدگی و کاهش کارآیی از ناحیه دست خواهد شد.
وی دومین نوع از این لطمه ها را لطمه های پرانرژی متاثر از حوادث کار دانست و اضافه کرد: حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد از حوادث ناشی از کار بر اثر لطمه های پرانرژی صورت می گیرد که در این نوع لطمه اندام های تحتانی فرد کاملا قطع می شود که بیشتر قطع عضو در این بخش قطع دست یا پا بوده و در نتیجه فرد گاهی قادر به انجام کار از این دو ناحیه نیست.
این پزشک متخصص ارتوپد در ادامه، رعایت نکردن اصول ایمنی و بی احتیاطی در حین کار را مهمترین دلیل حوادث ناشی از کار دانست و اضافه کرد: خستگی و خواب آلودگی فرد در حین انجام کار در محیط کارخانه سبب بی دقتی او شده و نهایتا منجر به رفتن دست یا انگشت او بر زیر غلطک یا دستگاه پرس می شود.
وی بیشترین ساعات مراجعه کارگران لطمه دیده از حوادث کار به بیمارستان را شب ها بیان کرد و اضافه کرد: بعضی از کارگران شیف شب به سبب استراحت نکردن کافی در طول روز در حین کار خسته و خواب آلود می شوند. بیشترین حوادث ناشی از کار از ساعت هشت شب تا ۱۲ و از پنج بامداد تا ۹ بامداد رخ می دهد و اوج خستگی و خواب آلودگی کارگران در شیفت شب و شیفت بامداد است. به کارگران سفارش می شود در ساعات استراحت خود خواب کافی داشته و سرحال و به دور از خستگی در محیط کار حاضر شوند تا از بروز حوادث ناشی از کار در امان باشند.
وی نبود حفاظ ایمنی در بعضی دستگاه های کارخانه ها را دلیل بروز حوادث ناشی از کار دانست و اضافه کرد: کارفرمایان مکلف هستند که برای ایمنی کارگران دستگاه هایی که از ایمنی کافی برخوردار نیست، را ایمن کنند تا شاهد کاهش آمار حوادث این چنینی باشیم.
دکتر حمداله زاده درباب درمان مصدومین ناشی از حوادث کار اظهار داشت: خوشبختانه شدت جراحات وارده به کارگران طوری نیست که نیاز به اعزام به مراکز درمانی تهران یا سایر شهرها باشد. در واقع افزون بر ۸۰ درصد جراحی ها و درمان مصدومین در ساوه انجام می شود و تنها مصدومینی که نیاز به عمل جراحی عروقی داشته باشند به تهران اعزام می شوند و به سبب ارتباطاتی که با مراکز درمانی در تهران وجود دارد و نزدیکی مسافت در سریع ترین زمان ممکن اعزام می شوند که البته این موارد بسیار نادر است.
وی بیان کرد: در میان مصدومین حوادث کار متاسفانه مواردی از قطع عضو مشاهده شده است، البته نه قطع عضوی که منجر به مختل شدن زندگی فرد شود که این موارد در این سال ها تنها دو فقره بوده است.
این پزشک متخصص ارتوپد با اشاره به اینکه حوادث ناشی از کار را شامل تروما و میکروتروماست، اظهار داشت: لطمه میکروتروما متوجه کارگری که در محیط پر سروصدا کار می کند یا نحوه کار او به صورت ایستاده یا نشسته دائمی است، می شود، این کارگر باید با بهره گیری از وسایل ایمنی اجازه ندهد سروصدای زیاد به گوش او لطمه برساند.
وی افزود: کارگر یا کارمندی که هشت ساعت ایستاده یا نشسته کار می کند از ناحیه پا، گردن و کمر لطمه می بیند. به این شاغلین سفارش می شود هر دو ساعت حداقل ۱۰ دقیقه بنشینند یا ورزش هایی برای عضلات ساق پا انجام دهند یا حرکات ورزشی برای ناحیه کمر انجام دهند تا در طولانی مدت مبتلا به عوارضی نظیر آرتروز و... نشوند.
وی بیان کرد: خیلی از شاغلین اظهار می کنند که فرصت انجام حرکات ورزشی در محیط کار را ندارند، در حالی که در تایم های پنج دقیقه ای در حین کار می توانند حرکات ورزشی را هر دو ساعت یکبار انجام دهند که زمان بر نبوده و برای سلامتی و ایمنی بدن آنها مفیدست.
دکتر حمداله زاده در ادامه به بیماری نرمی غضروف پشت کشکک زانو (کندرومالاسی پاتلا) اشاره نمود و اظهار داشت: در این عارضه که عارضه شایعی است، غضروف پشت کاسه زانو(کشکک) لطمه می بیند و قسمتی از مراجعین به پزشکان ارتوپدی را افراد گرفتار این ضایعه به خود اختصاص داده اند. در این بیماری غضروف زیرین کاسه زانو به صورت غیر طبیعی نرم شده و این عارضه سبب ایجاد درد در ناحیه جلویی زانو می شود. نرمی کشکک زانو یکی از شایع ترین علل درد مزمن زانو است.
وی بیان کرد: برای درمان نرمی غضروف زانو معمولا به بیماران سفارش می شود که بیش از حد به زانو فشار نیاورند و با انجام حرکات ورزشی دردهای زانو را کاهش دهند.
منبع:

1399/09/04
13:22:38
5.0 / 5
1172
تگهای خبر: تولید , دام , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان