دستیابی به كامپیوتر های كوچك با ابداع یك سوئیچ تك مولكولی

دستیابی به كامپیوتر های كوچك با ابداع یك سوئیچ تك مولكولی نوع جدیدی از سوئیچ تك مولكولی می تواند كلید دستیابی به موفقیت در محاسبات مولكولی باشد و می تواند امكانات جدیدی برای محاسبات فراهم آورد و منجر به ساخت كامپیوتر های بسیار كوچك تر شود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، تعدادی از پژوهشگران در دانشگاه "ییل"(Yale) می گویند که یک سوئیچ تک مولکولی ساخته اند که گامی بزرگ در راه رسیدن به کامپیوتر های کوچکتر است.
پروفسور "مارک رید" از این "الکترت تک مولکولی" رونمایی نمود که قادر بود از یک حالت پایدار به حالت دیگر تبدیل یا سوئیچ کند. این شامل قرار دادن یک اتم گادولینیم داخل یک گلوله کربنی است و سپس با استفاده از یک میدان الکتریکی می توان این سوئیچ را فعال و غیرفعال کرد.
"الکترت"(electret) یک ماده دی الکتریک هست که بار الکتریکی نیمه پایداری دارد. یک الکترت میدان های الکتریکی داخلی و خارجی تولید می کند و معادل الکتروستاتیک یک مگنت پایدار می باشد. با وجود اینکه "الیور هویساید" این اصطلاح را در ۱۸۸۵ ابداع کرد، مواد با خصوصیات الکترت پیش از آن هم در علم شناخته شده بود و از اوایل دهه ۱۷۰۰ بررسی شده بود.
"رید" با همکاری محققان موسسه "Rensselaer Poly" و همینطور دانشگاه های "نانجینگ"، "رنمین" و "شیامن" کار کرد.
وی اظهار داشت: این ماژول بگونه ای عمل می کند که گویی دارای دو حالت قطبش پایدار می باشد و حتی احتمال کمی وجود دارد که بتوان در آینده از آن برای ساخت پردازنده های مرکزی و تراشه های حافظه در مقیاس مولکولی بهره برد.
لازم به ذکر است که ما تا ساخت یک کامپیوتر مولکولی فاصله بسیاری داریم، اما این یک نقطه شروع دلگرم کننده است. اثبات امکان وجود چنین دستگاهی درهای تحقیق را برای آینده باز می کند و امیدواریم که به نفع نسل های آینده باشد.
این مهم می باشد، چونکه دنیای کامپیوتر و محاسبه با سوئیچ کار می کند. پردازنده های مرکزی یا همان CPUها که مغز کامپیوتر ها هستند، اساساً با میلیاردها سوئیچ کوچک پر می شوند و به جهت اینکه ماشین های ما سریع تر شوند، مغز آنها باید کوچک شود؛ چیزی که شرکت "اینتل" هم اکنون برای رسیدن به آن تلاش می کند.
به هر حال، هرچه مغز کامپیوتر ها کوچکتر شود، قوانین فیزیکی بیشتری مانع می شوند، ازاین رو توانایی جهش به سطح مولکولی می تواند عملکردهای خیره کننده ای ایجاد کند.
منبع:

1399/07/23
13:28:17
5.0 / 5
1639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان