یافته هایی درباره مكانیسم ساختاری اتصال گیرنده های كروناویروس

یافته هایی درباره مكانیسم ساختاری اتصال گیرنده های كروناویروس محققان انگلیسی در مطالعه اخیرشان مكانیسم ساختاری اتصال گیرنده های ویروس كرونا را توضیح داده اند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکز، مطالعه محققان "موسسه فرانسیس کریک"(Francis Crick Institute‎) لندن که در مجله "نیچر"(Nature) انتشار یافته است، نشان داده پروتئین میخ مانند موجود بر روی سطح کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در هنگام تماس با گیرنده ویروس انسانی " آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین"(ACE۲) می تواند حداقل ۱۰ حالت ساختاری متمایز را اتخاذ کند.
این بینش جدید در مورد مکانیسم عفونت سبب می شود تا دانشمندان تحقیقات بیشتری را جهت آگاهی از این مورد و مطالعات مربوط به واکسن ها و روش های درمانی انجام دهند.
سطح کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(ویروسی که سبب ایجاد کووید-۱۹ می شود) در پروتئین هایی به نام میخ پوشانده شده است که ویروس را قادر می سازد سلول های انسانی را آلوده کنند.
این عفونت زمانی آغاز می شود که پروتئین میخ مانند به گیرنده های سطح سلول آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین متصل می شود و در مراحل بعدی، سرعت عملیات انتشار ژنوم ویروس به سلول سریع تر می شود. با این وجود، ماهیت دقیق نحوه اتصال آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ ناشناخته مانده است. در این مطالعه جهت بررسی مکانیسم اتصال بین آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین و پروتئین مذکور، محققان موسسه فرانسیس کریک، روند ۱۰ ساختار متمایز را توصیف کردند که با مراحل مختلف اتصال گیرنده و ایجاد بیماری مرتبط هستند.
محققان این مطالعه پیش از به دام انداختن اشکال مختلف پروتئین با روش انجماد سریع در اتان مایع، مخلوطی از پروتئین میخ مانند و آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین را انکوبه کردند. سپس این نمونه ها را با استفاده از میکروسکوپ الکترونی کرایو(cryo-EM) بررسی کردند و دهها هزار تصویر با وضوح بالا از مراحل مختلف اتصال به دست آوردند.
آنها مشاهده نمودند که پروتئین میخ مانند مخلوطی از ساختارهای بسته و باز است که بعد از اتصال آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین در یک ناحیه باز، پروتئین میخ مانند مذکور بازتر می شود و منجر به یک سری تغییرات ساختاری مطلوب می شود و سلول را برای اتصال بعدی آماده می کند. هنگامی که پروتئین میخ مانند در هر سه محل اتصال به آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین متصل می شود، هسته مرکزی آن در معرض دید قرار می گیرد که این مورد امکان دارد به ویروس کمک نماید تا در غشای سلولی بماند و سبب عفونت شود.
"دونالد بنتون"(Donald Benton) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: با بررسی کامل این موضوع، ما قادر به توصیف ساختارهای میخ مانندی که مخصوص کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ هستند، شدیم.
منبع:

1399/06/29
14:53:56
5.0 / 5
1586
تگهای خبر: تكنولوژی , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان