انجمن واردكنندگان موبایل هشدار داد

احتمال افزایش 30 درصدی قیمت گوشی

احتمال افزایش 30 درصدی قیمت گوشی به گزارش یاری كالا انجمن واردكنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی طی اطلاعیه ای از افزایش قیمت تلفن همراه در ایام اخیر اطلاع داد و اعلام نمود كه اگر توقف های مختلف و زمان بر در ثبت سفارش و تخصیص ارز به شیوه حاضر ادامه پیدا كند، با معضل بزرگ كمبود جهانی كالا و افزایش بی سابقه بیشتر از ۳۰ درصدی قیمت ها مواجه خواهیم شد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در این بیانیه گفته شده که ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به طبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین و البته معرفی برنامه کاربردی شاد جهت استفاده آموزشی دانش آموزان، تقاضای موبایل را در بازار افزایش داده است. در مجموع عواملی همچون کمبود جهانی کالا به سبب کرونا، بالا رفتن نرخ ارز، بسته شدن مرزها و محدودیت های ترانزیتی برای واردات کالا و معرفی اپلیکیشن شاد منجر به ایجاد عدم اطمینان بازار برای تأمین محصولات در آینده شده که در نهایت تمام این عوامل تعادل بین عرضه و تقاضا را بر هم زده است
متن این بیانیه در ادامه آمده است:
"با توجه به تحولات بازار موبایل طی چند روز اخیر و افزایش قیمت گوشی تلفن همراه و تأثیر مستقیم آن بر بخش صدمه پذیر جامعه، انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی برخود لازم می داند توضیحاتی را با هدف شفاف سازی و عرضه راهکار برون رفت از التهابات موجود در حوزه موبایل کشور عرضه نماید.
انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی بعنوان یکی از تشکل های تخصصی اتاق بازرگانی ایران، همواره با رصد تحولات بازار تلفن همراه، تحلیل شرایط مصرف موبایل در کشور و تحلیل بازار، نظرات کارشناسی خویش را به دستگاه های ذیربط و تصمیم گیران این حوزه اعلام نموده است. ازاین رو بعد از دریافت گزارش واردات و مصرف کشور از سامانه همتا، این انجمن طی نامه ای، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و دیگر دستگاه های ذیربط را از نتایج پیش روی بازار تلفن همراه آگاه ساخت.
در آن نامه اعلام کردیم که این انجمن اعتقاد دارد تنظیم بازار و برنامه ریزی تأمین کالای موردنیاز کشور که به صورت متوسط فرآیندی حدود ۵۰ روز از زمان سفارش گذاری تا مرحله آماده سازی و توزیع را داراست تنها با سفارش و تخصیص ارز منظم و ادامه دار و بدون وقفه امکان پذیر است.
اما از اواسط اسفندماه با شیوع ویروس کرونا تا به امروز بخش عمده ای از تخصیص ارز بازرگانان این حوزه بی اعتبار و منقضی شده است. این در حالیست که حجم عمده ای از کالا در گمرکات کشور دپو شده است که به سبب شرایط حاکم بر جامعه و فشارهای اقتصادی تحمیل شده بر کشور به واسطه شیوع بیماری کرونا و تحریم ها، تخصیص ارز جهت ترخیص این کالاها از گمرک صورت نگرفته است.
این انجمن پیشبینی کرده بود درصورتی که توقف های مختلف و زمان بر در ثبت سفارش و تخصیص ارز به شیوه حاضر ادامه پیدا کند، با معضل بزرگ کمبود جهانی کالا و افزایش بی سابقه بیشتر از ۳۰ درصدی قیمت ها و تشنج باردیگر در زنجیره عرضه و توزیع مواجه خواهیم شد.
حالا بعد از گذشت دو هفته شرایط از آنچه که تصور می شد هم بحرانی تر شده است. ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به طبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین و البته معرفی برنامه کاربردی شاد جهت استفاده آموزشی دانش آموزان، تقاضای موبایل را در بازار افزایش داده است. لازم به توضیح است از آغاز سال ۱۳۹۹ تا نیمه ی اردیبهشت ماه تنها ۷۰۰ هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده در حالیکه مصرف ماهانه کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است. ازاین رو میزان موبایل وارد شده در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ پاسخگوی تقاضای بوجود آمده در بازار نیست و همین مبحث سبب التهاب در بازار شده است.
در مجموع عواملی همچون کمبود جهانی کالا به سبب کرونا، بالا رفتن نرخ ارز، بسته شدن مرزها و محدودیت های ترانزیتی برای واردات کالا و معرفی اپلیکیشن شاد منجر به ایجاد عدم اطمینان بازار برای تأمین محصولات در آینده شده که در نهایت تمام این عوامل تعادل بین عرضه و تقاضا را بر هم زده است.
اینک ما با سیل عظیمی از تقاضا در بازار روبرو شده ایم. کالا در سطح عرضه به حداقل رسیده است. قیمت ارز افزایش یافته و تخصیص ارز به واردات موبایل داده نمی گردد و از همه مهم تر احتمال از سرگرفتن قاچاق با سو استفاده از رویه مسافری به بهانه عدم تأمین کالا توسط واردکنندگان، تهدیدی جدی است که باید چاره ای برای آن اندیشیده شود.
بر اساس گزارش های دریافتی از سامانه همتا، مصرف سالانه موبایل به طور متوسط در کشور در حدود ۱۴ میلیون دستگاه با ارزش میانگین ۱۵۰ دلار است و در شرایط جدید بخصوص دوران کرونا و پساکرونا در حوزه های آموزش آنلاین، ارتباطات و جلسات، فرآیندهای خرید مجازی و حتی پزشکی (ویزیت بیماران) و امور بانکی، بعنوان مؤثرترین ابزار ارتباطی موردنیاز عموم مردم کشور است.
ازاین رو با عنایت به شرایط حاکم بر کشور و نیاز جامعه به این وسیله کاربردی، از تمام دستگاه های ذیربط همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی درخواست داریم تا نسبت به تخصیص ارز مورد نیاز جهت واردات موبایل اقدام و فرآیند ثبت سفارش و ترخیص را تسریع کنند. در این صورت می توان امیدوار بود که التهابات در بازار موبایل فروکش کرده و در نهایت مصرف کننده نهایی می تواند در این شرایط نا مناسب اقتصادی، موبایل را با قیمت واقعی خود خریداری کند. در غیر این صورت فشارها به مصرف کننده و صنوف فعال در حوزه تلفن همراه بیشتر از پیش خواهد شد و باید در آینده ای نزدیک شاهد افزایش نامتعارف قیمت موبایل، تعطیلی کسب و کارها و تعدیل ۱۰۰ ها هزار نفر شاغل در صنعت موبایل کشور باشیم."
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، این انجمن در فروردین ماه اعلام نموده بود که به دنبال شیوع ویروس کرونا عرضه گوشیهای هوشمند تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا در ماه های اخیر (به ویژه در چین)، با کاهش ۳۸ درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده که بیشترین کاهش عرضه گوشیهای هوشمند ظرف یک ماه در طول تاریخ است و بازار موبایل ایران هم با رکودی ۶۰ درصدی در اسفندماه ۱۳۹۸ نسبت به بهمن ماه مواجه گردید. حالا بنظر می رسد پس از بازگشایی واحدهای صنفی کم خطر، فعالان این حوزه با چالش های جدید مواجه گشتند.1399/02/12
20:46:52
5.0 / 5
2641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان