واكنش الویری به خودكشی كودك ایلامی به علت فقر

واكنش الویری به خودكشی كودك ایلامی به علت فقر به گزارش یاری كالا مهر نوشت: رئیس شورایعالی استان ها اظهار داشت: بررسی تجربه شهرها و كشورها در مبارزه با ویروس كرونا نشان داده است كه نمی توان با حكمرانی نامنسجم و ناهماهنگ، كاری را از پیش برد.


مرتضی الویری، در «سی امین اجلاس شورایعالی استان ها» كه به صورت ویدئو كنفرانس با مشاركت نمایندگان استان های سراسر كشور برگزار شد، ابراز امیدواری كرد كه همه مردم جهان، سالم و در امان باشند و تمامی بیمارانی كه این روزها با ویروس همه گیر كرونا دست به گریبانند، لباس عافیت بر تن كنند.
وی افزود: ویروس كرونا مشكلات زیادی را در زمینه تشكیل جلسات شورا همچون شورایعالی استان ها به وجود آورد به نحوی كه ما مجبور شدیم جلسات اسفند و فروردین ماه را از راه ویدئو كنفرانس برگزار نماییم. در هفته های اخیر هیئت رئیسه شورایعالی تصمیم گرفت از راه اصلاح آیین نامه های مربوطه توسط هیئت دولت یا تفسیری جدید از آیین نامه های موجود مشكل را حل كند. خوشبختانه در نامه ای كه توسط دبیر هیئت دولت در تاریخ ۲۷/‏۰۱/‏۱۳۹۹‬ برای شورایعالی استان ها ارسال شد، مشكل مرتفع گردید و شوراها در سطوح مختلف می توانند تا برطرف شدن پاندولی كرونا جلسات خویش را از راه ویدئو كنفرانس برگزار كنند.
الویری با اشاره به اینكه مهم ترین موضوعی كه باید به حل و فصل آن اهتمام داشته باشیم، مسأله مدیریت یكپارچه و هماهنگ در اداره شهرها است، اظهار داشت: بررسی تجربه شهرها و كشورهای دیگر در مبارزه با این ویروس نشان داده است كه هر چه سیستم حكمروایی محلی و ملی هماهنگ تر باشد، امكان موفقیت در این بحران عمومی بیشتر است. این ویروس نشان داد كه حتی مسائل حوزه های تخصصی مانند حوزه سلامت، نمی تواند جداگانه و در همان حوزه بررسی و مدیریت شود. نظام مدیریت بحران در مورد بیماری همه گیر كرونا نشان داد كه نمی توان حكمرانی را نامنسجم و ناهماهنگ پیش برد. ازاین رو مدیران شهری باید بار دیگر تصویب و تحقق قانون مدیریت یكپارچه را در اولویت قرار دهند.
رئیس شورایعالی استان ها افزود: مدیریت بحران كرونا نشان می دهد، نهادهای متولی امر سلامت در شهرها مختلف و ناهماهنگ هستند و سامانه های اطلاعاتی این نهادها به صورت یكپارچه و متصل به هم عمل نمی كنند. تلاشهای بسیاری برای یكپارچه سازی داده های حوزه سلامت شهری صورت گرفته، اما این امر تابحال محقق نشده است. داده های هوشمند مبنای اصلی مدیریت هوشمند شهرها هستند. در بعضی موارد نبود داده قابل اتكا، تصمیم های سیاستگذاران را با موانعی جدی برای اجرایی شدن مواجه می كند.
وی در ادامه با تقدیر و تشكر از اقدامات شهرداری ها در سرتاسر كشور در این دوران بیان نمود: شهرداری ها در مدیریت و عرضه خدمات شهری بسیار نوآورانه، دلسوزانه و متعهدانه عمل كردند و نشان دادند كه به رغم وجود تناقضات در سیاستگذاری ها و ناهماهنگی میان دولت و سایر نهادهای تصمیم گیر، به بهترین شكل ممكن به وظیفه خود عمل می كنند. در كنار تلاشهای كادر درمان كه روزهای بسیار دشواری را سپری می كنند و با فداكاری و همت خود در صف مقدم مبارزه با كرونا هستند، نیروهای خدمات شهری هم نقش ویژه ای را ایفا می كنند. ما در مدیریت شهری، با یكی از پیچیده ترین و دشوارترین روزهای خدمت رسانی مواجه هستیم.

باید عدالت منطقه ای برقرار شود
وی تاكید كرد: مدیریت شهری در این دوران، باید بیشتر از گذشته به مسئولیت اجتماعی خود آگاه باشد و در این راه گام بردارد. ما در شورایعالی استان ها برای برقراری عدالت منطقه ای و كاهش نابرابری ها، وظیفه جدی بر عهده داریم. در این بحران لازم است تا شهرداری ها مجدداً در عرضه خدمات اجتماعی شان بازنگری داشته باشند. در حین و بعد از بحران كرونا، بعضی از اقشار صدمه بیشتری خواهند دید. اتخاذ سیاست هایی كه شهروندان را به رعایت اصول ایمنی و بهداشتی تشویق كند به صورتی كه آنها اطمینان حاصل كنند كه بعد از كرونا، به حال خود رها نمی شوند و بسته های حمایتی برای آنها طراحی و اجرا می گردد هم باید مورد توجه قرار گیرد. طراحی شیوه های حمایتی برای گروه های صدمه پذیر مانند دستفروشان، معتادان، خیابان خواب ها و كودكان كار باید به صورت جدی تر از جانب مدیران شهری پیگیری شود.
الویری با اشاره به اینكه همه گیری این بیماری نشان داد كه سلامت شهری بُعد فراموش شده مدیریت شهری است، ازاین رو باید بعنوان اولویتی مهم در دستوركار مدیران شهری قرار بگیرد، اظهار داشت: سلامت شهروندان، تمامی شئونات اداره شهر را متأثر خواهد نمود. نمی توان از تاب آوری شهری سخن گفت اما به مباحث سلامت شهری و سلامت شهروندان بی توجه بود. در زمان این بیماری همه گیر، همه بخش های شهرداری و كادرهای درمانی به علت فشار كاری زیاد، گرفتار خستگی خواهند شد و قادر به پاسخگویی به نیازهای تمامی شهروندان نخواهند بود. نیروهای داوطلب و سازمان های مردم نهاد می توانند به پر كردن این شكاف كمك كنند. مدیران شهری باید این امكان را فراهم نمایند تا از خدمات و تلاشهای داوطلبان و نهادهای مدنی استفاده گردد.
رئیس شورایعالی استان ها در ادامه به خبر خودكشی كودك ۱۱ ساله ایلامی اشاره نمود و اظهار داشت: خودكشی كودك ۱۱ ساله به علت فقر، قلب هر انسانی را می رنجاند. علاوه بر وظیفه انسانی تك تك افراد، مهم ترین وظیفه شورایعالی استان ها، كمك به رفع تبعیض و ایجاد عدالت منطقه ای در سرتاسر كشور است. این اتفاق تلخ نشان داده است كه ما در انجام این وظیفه خود موفق نبوده ایم. مرگ دلخراش كودك ۱۱ ساله، نهیبی بر ماست كه بار مسئولیتی بزرگ بر دوش داریم. امیدوارم كه عرصه زندگی بر هیچ انسانی بخصوص كودكان كه شایسته زندگی شاد و آرام هستند، تنگ نشود و ما برای رفع این نابرابری و تبعیض بتوانیم عملیاتی تر دست به اقدام بزنیم.
وی با ابراز تأسف از تصمیم روز گذشته مجلس برای تصویب ماده ۵۳ لایحه قانونی مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: در این ماده اختیارات شوراها در زمینه وضع عوارض چه از نظر نوع و چه از نظر میزان سلب شده، به وزارت كشور واگذار شد. برخلاف آنچه كه مجلس در لایحه درآمد پایداری در دو ماه قبل تصویب كرد، به نظر می آید رد صلاحیت ها، رأی نیاوردن برخی نمایندگان و شرایط كرونایی در آرا و دیدگاه نمایندگان تاثیر گذاشته است.
به گفته الویری، بارش روزهای اخیر، جلوه ای از رحمت الهی است. امید می رود كه درس آموخته های بارش ها و سیل سال گذشته، ما را به مدیریت بهتر منابع آبی در كشور برساند و همه بگونه ای تدبیر نماییم كه در تابستان پیش رو با معضل كم آبی مواجه نشویم.

47231

1399/01/29
20:49:31
5.0 / 5
2752
تگهای خبر: ارز , بهداشت , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان