دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان :

۷۰ درصد تسهیلات قطعه سازان پرداخت گردید

۷۰ درصد تسهیلات قطعه سازان پرداخت گردید یاری كالا: طبق اعلام دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی، با كوشش های صورت گرفته و سرعت گرفتن تزریق تسهیلات در ایام اخیر، بالاخره 70 درصد تسهیلات شورای پول و اعتبار پرداخت و بدهی معوق خودروسازان به قطعه سازان كوچك پرداخت شد، اما هنوز با قطعه سازان بزرگ تسویه كامل صورت نگرفته است.


آرش محبی نژاد در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود: تا اختتام ساعت اداری روز گذشته (سه شنبه)، حدود ۷۰ درصد تسهیلات شورای پول و اعتبار پرداخت گردید. هر چند با توجه به این كه حدود سه ماه پیش این مصوبه از سمت شورای پول و اعتبار اعلام شد؛ پرداخت ها دیرهنگام صورت گرفت اما باز هم جا دارد كه از بانك مركزی، بانكهای عاملی كه در این طرح مشاركت داشته اند و مسئولان وزارت صمت و همین طور نهاد ریاست جمهوری تشكر كرد. تا ۱۰-۱۵ روز پیش تنها ۱۵ درصد از این تسهیلات پرداخت شده بود اما در همین ۱۰ روز اخیر پرداخت ها در نتیجه پیگیری ها، شتاب گرفت و قریب به ۷۰ درصد تسهیلات تا روز گذشته پرداخت گردید.
دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان ضمن ابراز امیداوری اینكه امروز مابقی مبلغ تسهیلات نیز پرداخت گردد، اظهار داشت: خودروسازان همچنان در حال انجام پرداختی ها هستند و امید است كه امروز هم درصدی پرداخت گردد. اما لازم به ذكر است كه در دو خودروساز بزرگ اتفاق خوبی كه افتاد این بود كه بدهی معوق خود به قطعه سازان كوچك را تسویه كردند. هرچند كه به لحاظ ریالی، مبلغ های پرداختی كم بوده است اما به لحاظ تعداد، تعداد زیادی از قطعه سازان را شامل شده و بدهی آنها پرداخت و مشكلاتشان حل شد.
وی اضافه كرد: هر دو خودروساز مصوبه ها را گرفته اند اما جذب پولی كه در حساب نشسته باشد، تا روز گذشته بیش تر از ۷۰ درصد نشده است اما نكته مهم اینجاست كه قطعه سازان كوچك مطالبات ۱۲۰ روز معوق خودرا گرفتند اما قطعه سازان متوسط و بزرگ موفق نشدند بدین سبب بدهی ۱۲۰ روز هردو خودروساز به زنجیره تامین داخلی پرداخت نشد.

بالاخره صنعت قطعه سازی از بحران خارج شد
وی اضافه كرد: اما هیچ یك از این دو خودروساز موفق به پرداخت كامل بدهی های معوق خود و در حقیقت تسویه نشدند و قسمتی از پرداخت ها به سال آینده موكول شد. مجموع این اتفاقات همچون تزریق تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار، خود منابع داخلی خودروسازان و همین طور یكسری توافقاتی كه خودروسازان با قطعه سازان خصوصاً قطعه سازان بزرگ بر روی مباحث خرید دین و استفاده از سایر روش های تامین نقدینگی، باعث شده است كه صنعت قطعه سازی قبل از اختتام سال از بحران بیرون رود.
محبی نژاد اشاره كرد: شاخصه ها نشان میدهد كه صنعت قطعه سازی نه در وضعیت ایده آل اما در وضعیت قابل قبولی سال را به لحاظ نقدینگی به انتها خواهد برد و حدودا رضایت نسبی در قطعه سازان حاصل شده است؛ منتهای مراتب ما امیدواریم كه در روزهای ابتدایی سال آتی هم باقی مانده تسهیلات مذكور جذب شده به زنجیره تامین تزریق شود و از محل منابع خود شركت ها هم پرداخت ها صورت گیرد تا شاهد دریافت كامل مطالبات معوض قطعه سازان باشیم.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان با اشاره به اینكه حال با خروج از وضعیت بحران، می توان امیدوار بود كه علاوه براینكه به جنگ ویروسی همچون كرونا رفته و مشكلات اقتصادی ناشی از آنرا جبران كرد، می توان غول تحریم را كه با آن دست و پنجه نرم كردیم و البته قطعه سازان در سال ۹۸ نشان دادند كه تواستند آنرا به زانو در بیاوریم، بیش از پیش بی اثر نماییم.
وی درانتها اشاره كرد: بالاخره با كوشش های صورت گرفته و سرعت گرفتن تزریق تسهیلات در ایام اخیر، هر چند كل تسهیلات اختصاص پیدا نكرد اما صنعت قطعه سازی را از بحران و فاجعه نجات داده و مجدد به جاده رشد و شكوفایی برگرداند. امیدواریم در سال آتی نیز با تدابیری كه مسئولان اتخاذ می كنند، با تدبیر مدیران خودروسازی و با همت همیشگی قطعه سازان شاهد رشد و شكوفایی بیشتر صنعت قطعه سازی باشیم.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، چندی قبل انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان آگهی توقف تولید حداقل دو ماه برای صنعت قطعه سازی و بیكاری ۵۵۰ هزار نفر از آنها را در صورت محقق نشدن وعده مسئولان در پرداخت تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی قطعه سازان داده بود. باتوجه به با زیان ده شدن صنعت خودروسازی كشور، در شرایط كنونی كشور ناشی از تحریم ها و ویروس ناخوانده و... لازم است كه در جهت تامین ارز مورد نیاز برای واردات قطعات حساس و موثر در خطوط تولید فرصت را از دست نداده و شاهد تعطیلی خودروسازان به دنبال تعطیلی صنعت قطعه سازان نباشیم. اینكه گاهی اعلام می شود تمام مطالبات ۱۲۰ روزه زنجیره تامین یكی از دو شركت بزرگ خودروسازی پرداخت شده است، چندان حقیقت ندارد اما همانطور كه اشاره شد مطالبات ۱۲۰ روزه قطعه سازان كوچك تسویه شده است.

منبع:

1398/12/28
22:51:19
5.0 / 5
3486
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان