در محیط های كرونا زده كسب وكار

چه چیز در انتظار شاخص سهولت كسب وكار است؟

چه چیز در انتظار شاخص سهولت كسب وكار است؟ به گزارش یاری كالا این روزها كه محیط كسب وكار با تاثیرات منفی انتشار كرونا دست و پنجه نرم می كند، یك مقام مسئول در وزارت اقتصاد از ارتقای شاخص سهولت كسب وكار كشورمان در دنیا در صورت اصلاح اطلاعات نادرستی كه از كسب وكار ایران به بانك جهانی عرضه شده و انجام اقداماتی در جهت بهبود این شاخص اطلاع داد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، این روزها كه گسترش ویروس كرونا در كشور، شرایط را برای محیط كسب وكارها گرفتار تنگنا و فشار كرده است، مركز ملی مطالعات پالایش و بهبود محیط كسب وكار در وزارت اقتصاد كتابچه ای را با عنوان "روش شناسی شاخص سهولت انجام كسب وكار بانك جهانی در سال ۲۰۲۰" تهیه و منتشر نموده كه می تواند تاثیرات بسزایی در ارتقای شاخص كسب وكار ایران در جهان نه تنها در دوران كرونا بلكه در تمام زمان و شرایط های مختلف كسب وكار داشته باشد.
شاخص سهولت انجام كسب وكار بانك جهانی، داده های مربوط به ابعاد اثرگذاری مقررات كسب وكار بر بنگاه های كوچك و متوسط داخلی را به صورت سالانه برای ۱۹۰ كشور جمع آوری می كند كه اطلاعات لازم بوسیله انجام نظرسنجی هایی از افراد خبره محلی همچون وكلا، حسابداران، فعالان اقتصادی و... جمع آوری می شود.

شاخص سهولت كسب وكار شامل چه معیارهایی می شود؟
این اطلاعات بر طبق مطالعات موردی استاندارد شده و طبق مبانی قانونی و مقررات مربوط برای انداره گیری امتیاز و رتبه ۱۰ نماگر حوزه تنظیم گری و مقررات گذاری كسب وكار شامل شروع كسب وكار، ستاندن مجوزهای ساخت وساز، دسترسی به برق، ثبت مالكیت، ستاندن اعتبار، پشتیبانی از سهامداران خرد، پرداخت مالیات تجارت فرامرزی، گردنگیر آور بودن اجرای قراردادها و ورشكستگی و پرداخت دیون مورد استفاده قرار می گیرد.
شاخص سهولت انجام كسب وكار براین اصل پایه گذاری شده كه فعالیت اقتصادی از شفافیت قوانین منتفع و بهره مند می شود، قوانینی كه امكان تعاملات داوطلبانه را بین بازیگران اقتصادی فراهم می آورد، حقوق مالكیت مستحكمی را تنظیم می كند، حل وفصل اختلافات تجاری را تسهیل می كند و از طرفین قراردادها در مقابل منافع یكجانبه و سو استفاده حمایت می كند.

تاثیرات شاخص سهولت كسب وكار بر اقتصاد
در نهایت، این گونه قوانین محیطی را ایجاد می كنند كه متقاضیان جدید ورود به بازار كار دارای ایده های پویا و خلاق بتوانند كسب وكار خودرا شروع كنند و شركت های بهره ور تولیدی بتوانند به سرمایه گذاری، گسترش و ایجاد شاغل جدید مبادرت كنند.
حالا رئیس مركز ملی مطالعات پالایش و بهبود محیط كسب وكار در وزارت اقتصاد، توضیحاتی را درباره اهمیت این كتابچه و تاثیرات آن بیان كرد.
علی فیروزی دراین زمینه به ایسنا، اظهار نمود: شاخص جهانی سهولت انجام كسب وكار، یكسری مفروضات دارد كه بر طبق آن اقدامات كشورها را دراین زمینه بررسی و شاخص سهولت كسب وكار مربوط به هر كشور را اعلام می كند كه این شاخص حدود ۱۱ نماگر دارد و در این نماگرها كشور ما رتبه های خوبی ندارد؛ بعنوان مثال ما در نماگر شروع كسب وكار رتبه ۱۷۸ را در دنیا داریم.

اطلاعات ارسالی از سهولت كسب وكار در ایران اشتباه است
وی با اشاره به اینكه این مركز حدود ۱۶۰ اقدام دراین زمینه بدست آورده كه می خواهیم آنها را عملی نماییم، اظهار داشت: معادل ۱۹ تا ۲۰ مورد از اطلاعاتی كه از ایران درباره كسب وكار به بانك جهانی ارسال شده، اشتباه بوده كه حتما باید اصلاح شوند و به بانك جهانی اعلام شوند كه بانك این را از بخش خصوصی می پذیرد و الان ما داریم این مساله را بررسی می نماییم.
این مقام مسئول در وزارت اقتصاد خاطرنشان كرد: انجام و به نتیجه رسیدن ۴۰ تا ۴۱ اقدام دراین زمینه، رتبه شاخص سهولت كسب وكار در كشور را می تواند در جهان ارتقا بدهد.

لزوم همكاری بخش خصوصی و دولت برای مقابله با كرونا
رئیس مركز ملی مطالعات پالایش و بهبود محیط كسب وكار در وزارت اقتصاد درباره تاثیر این كتابچه بر كاهش خسارات كرونا بر كسب وكارها، اشاره كرد: این مساله تاثیر و ربطی به كرونا ندارد و این اقدامات بر كل محیط كسب وكار تاثیر می گذارند و مختص به یك دوره و بحران نیست.
بگفته وی، ویروس كرونا لزوما به دولت و حاكمیت برنمی گردد و دراین زمینه همین طور باید تعاون و همكاری بین حاكمیت و بخش خصوصی صورت بگیرد.1398/12/27
20:02:26
5.0 / 5
3304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان