گرانی جهانی مواد غذایی ركورد زد

گرانی جهانی مواد غذایی ركورد زد به گزارش یاری كالا جدیدترین گزارش سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) نشان داد كه قیمت جهانی مواد غذایی در ماه میلادی گذشته به علت رشد قیمت روغن های گیاهی، شكر و لبنیات و همینطور غلات برای سومین ماه متوالی رشد كرده و به بالاترین حد در پنج سال گذشته صعود كرده است.به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو كه تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شكر را بررسی می كند، در دسامبر به ۱۸۱.۷ واحد رسید كه ۲.۵ در مقایسه با نوامبر رشد داشت و به بالاترین حد از دسامبر سال ۲۰۱۴ رسید.

این شاخص برای كل سال ۲۰۱۹ به ۱۷۱.۵ واحد رسید كه ۱.۸ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۸ بود اما در مقایسه با پیك ۲۳۰ واحد در سال ۲۰۱۱ همچنان پایین مانده است.

شاخص قیمت غلات فائو به علت قیمت بالاتر گندم و تقاضای قوی از جانب چین و مشكلات لجستیكی بعد از اعتصابها در فرانسه، در دسامبر ۱.۴ درصد رشد كرد و به ۱۶۴.۳ واحد رسید. اما قیمت برنج تغییر چندانی نداشت.

شاخص قیمت روغن های خوراكی فائو در دسامبر ۹.۴ درصد رشد كرد و به ۱۶۴.۷ واحد رسید. قیمت روغن پالم به علت تقاضای بالا برای سوختهای بیودیزل برای پنجمین ماه متوالی رشد كرد و همزمان قیمت روغن سویا، آفتابگردان و كلزا هم افزایش پیدا كرد.

شاخص قیمت لبنیات فائو ماه میلادی گذشته ۳.۳ درصد رشد كرد و به ۱۹۸.۹ واحد رسید كه ناشی از افزایش قیمتهای پنیر و پودر شیر بدون چربی بود.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص قیمت شكر به علت افزایش تقاضا برای اتانول كه ناشی از بالا رفتن قیمتهای نفت بود، در دسامبر ۴.۸ درصد رشد كرد و به ۱۹۰.۳ واحد رسید.

اما شاخص قیمت گوشت نسبت به نوامبر تغییر نداشت و به ۱۹۱.۶ واحد رسید و افزایش قیمت گوشت خوك و گوسفند با كاهش قیمت گوشت گاو جبران شد.
1398/10/20
16:33:21
5.0 / 5
4798
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان