استاندار تهران:

520 نقطه بحرانی در استان تهران وجود دارد

520 نقطه بحرانی در استان تهران وجود دارد به گزارش یاری كالا ایلنا نوشت: استاندار تهران با اشاره به آبگرفتگی برخی منازل در شهر قدس و بهارستان در سیلاب اخیر در استان تهران اظهار داشت: جزیره ای فكر كردن و بخشی عمل كردن مشكلات مردم را بیشتر می كند.انوشیروان محسنی بندپی در پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران و اولین جلسه ستاد پیشگیری و هماهنگی و فرماندهی استان تهران كه بامداد امروز در استانداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: ما با پدیده تغییر اقلیم مواجه هستیم و بر طبق این تغییر اقلیم شرایطی ایجاد می شود كه هم شدت و مدت زمان بارندگی در دست ما نیست و هم علم هواشناسی از پیش بینی شدت و مدت زمان بارش ناتوان است.
وی افزود: از ۱ آبان ماه تا ۸ آبان ماه ۷۰ میلیمتر بارندگی در طول یك هفته داشتیم و باید امكانات و اطلاعات و اقدامات پیشگیرانه در این زمینه داشته باشیم. اقدامات پیشگیرانه می تواند در كاهش لطمه و خسارات موثر باشد.
استاندار تهران اشاره كرد: در تهران بنا به دلایلی همچون تجاوز به حریم رودخانه ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه كمبود‍ امكانات و تجهیزات و واقعیت اقلیمی شهر تهران و ۷ رود دره در شهر تهران باید اقدامات پیشگیرانه داشته باشیم.
بندپی با اشاره به اینكه ۶۷ نقطه بحرانی در تهران و ۵۲۰ نقطه بحرانی در استان تهران وجود دارد، اشاره كرد: در سیل اخیر در مناطقی چون فتح، آزادگان، جاده مخصوص، بلوار امام علی (ع) با آبگرفتگی مواجه شدیم البته ۱۲نقطه ویژه در تهران داریم كه در سیل فروردین امكانات شهرداری مستقر بود.
وی افزود: خوشبختانه اقدامات پیشگیرانه شرایطی فراهم نمود كه لطمه چندانی نبینیم البته در سال ۹۸ باید آمادگی بیشتر داشته باشیم. ما در شروع سال آبی بارشهای بیشتری داشتیم بدین سبب همه اعضای ستاد مدیریت بحران باید اقدامات گروهی داشته باشند و وظایف محوله قانونی را به خوبی انجام دهند و هم افزایی داشته باشند بااینكه فرودگاه بین المللی جایگاه ویژه دارد اما آبگرفتگی خانه مردم نیز برای ما اهمیت دارد.
وی با اشاره به مصوبه وزیر كشور درباب تشكیل كارگروه ویژه سیل، اظهار داشت: كارگروهی برای پهنه بندی خطرپذیری سیلاب توسط وزیر كشور اعلام شده و باید این كارگروه شكل بگیرد هر رودخانه ای كه نیازمند لایروبی است بوسیله آب منطقه ای اعلام و بوسیله مناقصه صورت گیرد.
بندپی با اشاره به آبگرفتگی در شهرهای اطراف تهران اظهار داشت: شهرهای پیرامونی ما نیز از این سیلاب تاثیر می گیرند در قدس و بهارستان آبگرفتگی منازل داشتیم و باید شن چاله ها در این مناطق شناسایی شود و با رعایت ایمنی این شن چاله ها برطرف شود و كانالهای طراحی شود كه آبها از منازل مردم منحرف شده و به دشتهای فرونشست برود ما بطور میانگین یك میلیمتر فرونشست در روز داریم و می توانیم از این طریق مشكلات این دشتها را برطرف نماییم آبخیزداری نیز باید از جانب منابع طبیعی صورت گیرد.
وی افزود: شهرهای پیرامونی به شدت لطمه پذیر است آب از تهران بطور سطحی عبور می كند و در قدس و بهارستان و... انباشت می شود باید طرحی داشته باشیم كه این آب از شهرها عبور كند و یك طرح طولانی مدت نیز باید در این خصوص برای تزریق آب های زیرزمینی داشته باشیم. این كار نیازمند تعامل بین همه دستگاهها است و همه باید كمك كنند.
وی اشاره كرد: جزیره ای فكر كردن و بخشی عمل كردن مشكلات مردم را بیشتر می كند تقسیم وظایف مشخص شده است در درون شهر شهرداری در بالادست آب منطقه ای و منابع طبیعی اقدامات لازم باید را انجام دهند. انجام اقدامات پیشگیرانه باید تداوم داشته باشد.
۲۳۵۲۳۲


منبع:

1398/08/09
19:20:01
5.0 / 5
4498
تگهای خبر: دام , دستگاه , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان