نقش آتش نشانی و مدیریت بحران در تهران

نقش آتش نشانی و مدیریت بحران در تهران به گزارش یاری كالا بین مدیریت بحران و آتش نشانی تهران در افزایش تاب آوری محلات در مقابل بحران، همواره تعامل وجود دارد، ولی باید توجه داشت بحث تاب آوری مقوله ای بسیار مفصل و گسترده است.با این تفسیر این كه توقع داشته باشیم یك سازمان مانند آتش نشانی یا شهرداری تهران یا سازمان مدیریت بحران تمام وظایف مربوط به تاب آوری در مقابل بحرانها را بر عهده داشته باشند، مساله ای كاملا اشتباه است.
بحران با حادثه معمولی فرق می كند. اگر خدای نكرده سیل یا زلزله ای بیاید، ابعاد حادثه به مراتب بزرگتر از حوادث شهری است. در فروردین ماه امسال سیلاب را در چند استان كشور شاهد بودیم و ابعاد آن به خوبی برای مردم مشخص است. مشاهده كردیم كه همه كشور برای كمك به چند استان بسیج شدند ولی باز هم بعضی جاها كمبودهایی وجود داشت. این برمی گردد به اینكه باید خود مردم برای تاب آوری در مقابل بحران، اقدام و مشاركت كنند. مثلا مردم باید در بازسازی بافت فرسوده مشاركت داشته باشند. متاسفانه شاهد آن هستیم در مناطق بافت فرسوده، خانه های ۳۰-۴۰ متری كه باید تجمیع و نوسازی شوند، همه حاضر به این كار هستند ولی مالك یك پلاك خانه كوچك، حاضر نیست در اینباره با دیگران مشاركت كند و كل كار، بر زمین می ماند. قانون هم در این مورد شفافیتی ندارد كه درست است چهاردیواری اختیاری است، ولی شما با این كار دارید پروژه بازسازی و تاب آوری محلات را به تعویق می اندازید.
لذا همه باید در مبحث تاب آوری محلات در مقابل بحرانهای شهری، مشاركت كنند. كسانی كه نهادهای بازرسی را در اختیار دارند یا سازمانهای امدادی مانند آتش نشانی در حد وسع و توان خود در این زمینه فعالند.
در حوزه مدیریت شهری حدودا می توان گفت یكپارچگی در مقابل بحران دیده می شود. ما یك خانواده هستیم و جلسات و تعاملات فراوانی با همدیگر داریم. اما فقط این كه بگوییم شهرداری سازمانهای خویش را بسیج كرده، در مقابل بحران پاسخگو نخواهد بود. خیلی از سازمانها هستند كه در مقابل تاب آوری محلات در مقابل بحران، مسئولیت دارند. آنها در زمان آرامش و غیربحران هم باید با شهرداری جلساتی داشته باشند تا تقسیم وظایف صورت گیرد. هر چند جلسات همچنان وجود دارد ولی خروجی اش خیلی زیاد نیست، نمی گوییم خروجی صفر است ولی توقعاتی كه داریم تا خروجی جلسات منجر به دستورالعمل ها و راهكارهایی برای افزایش تاب آوری محلات در مقابل بحران باشد، فعلا خروجی ملموسی نداشته است.

*سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران

۲۳۵۲۳۱

1398/07/23
15:42:43
5.0 / 5
4880
تگهای خبر: دام , سازمان , شهرداری , نوسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان