وزیر صنعت خبر داد:

قول بانك مركزی برای تامین نقدینگی 100 هزار میلیارد تومانی صنایع

قول بانك مركزی برای تامین نقدینگی 100 هزار میلیارد تومانی صنایع یاری كالا: وزیر صنعت، معدن و تجارت از قول مساعد بانك مركزی برای تامین نقدینگی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی صنایع در شش ماهه دوم سال اطلاع داده و اظهار نمود: برنامه ریزی ها برای كاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات كشور تا سال ۱۴۰۰ انجام شده كه بخشی از آن در اجرای میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال می شود.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، رضا رحمانی امروز (شنبه) در جریان "دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو" اظهار نمود: دستیابی به این هدف نیازمند ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی و ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی (در مجموع حدود چهار میلیارد دلار) سرمایه گذاری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تقدیر از تلاش های بانك مركزی، از قول مساعد این بانك برای تامین ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی صنایع در ۶ ماهه دوم امسال اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون برنامه های توسعه ای و ساخت داخل وزارت صنعت آماده است. انتظار ما از بخش های مختلف كه توانایی همكاری دارند، این است كه پای كار بیایند. تا آخر سال پنج میز تعمیق ساخت داخل دیگر در صنعت خودرو خواهیم داشت و علاوه بر آن برگزاری این میزها در صنایع لوازم خانگی، فولاد، مس، پتروشیمی، موتورسیكلت، برق و الكترونیك و حوزه فناوری اطلاعات را در برنامه داریم.
وی با اشاره به حجم عظیم سرمایه های سرگردان در سطح جامعه، اظهار نمود: لازم است كه با تضمین بانك مركزی، صندوق های سرمایه گذاری در سطح كشور تشكیل شده تا سرمایه های مردمی را جذب آنها كرده تا در صنایع مورد استفاده قرار گیرد.
رحمانی افزود: برنامه ریزی برای افزایش تولید ۲۶۰ هزار دستگاه خودروی سواری بیشتر در سال ۹۸ نسبت به سال قبل كه ۹۴۹ هزار دستگاه سواری تولید شد، صورت گرفته است. این افزایش تولید نیازمند شش هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی است. علاوه بر این برنامه ریزی هایی برای فعال سازی دو هزار واحد صنعتی راكد امسال انجام شده كه آن هم نیازمند نقدینگی است. مهمترین دغدغه برنامه های رونق تولید، تامین نقدینگی است.
این مقام مسئول اعلام نمود: ۱.۲ میلیارد دلار از صرفه جویی های ارزی در صنعت نساجی و پوشاك، ۵۰۰ میلیون دلار در صنایع سلولزی، ۲.۷ میلیارد دلار در صنایع شیمیایی، ۲.۴ میلیارد دلار در صنایع معدنی، ۶۰۰ میلیون دلار در صنایع فلزی، ۶۵۰ میلیون دلار در لوازم خانگی، ۶۵۰ میلیون دلار در ماشین آلات، ۱.۴ میلیارد دلار در صنعت خودرو و ۲۵۰ میلیون دلار در لوازم برقی و الكتریكی خواهد بود.
رحمانی درمورد تولید لاستیك خودرو های سنگین در كشور اظهار داشت: تا سال گذشته ۷۰ درصد این لاستیك ها وارداتی بود اما با تعریف پنج طرح در این زمینه در شهرهای اردبیل، بیرجند، كرمانشاه، سنندج و زابل، حداكثر تا سه سال آینده نیازهای كشور را رفع خواهیم كرد.
وی اظهار نمود: حالا در تولید چادر مشكی ۸۰ درصد واردات داریم، اما با تعریف طرحی در قزوین و با تولید ۳۰ میلیون متری این محصول، ۳۰ درصد از واردات آن كاسته خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: در سالهای گذشته هم با تحریم صنعت خودرو مواجه بودیم، اما امروز با اراده ای كه وجود داشته، از تحریم ها فرصت ساختیم. امروز نهضت ساخت داخل در صنعت كشور شكل گرفته و باید باور نماییم راه نجات اقتصاد كشور، توجه به تولید ملی است.
وی افزود: در صنعت خودرو، در میز نخست داخلی سازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، اما در عین حال باید نگاه مان به آینده بوده و به فناوری های جدید و تحولات جهانی این صنعت برای پاسخگویی به درخواست های مردم توجه داشته باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاكید بر اینكه با تغییر مدیریت خودروسازی، تامین كنندگان قطعات آن هم نباید عوض شوند، اظهار داشت: با پیشگیری از چنین اتفاقاتی باید به تقویت سرمایه گذاری ها و روابط برد- برد بپردازیم.1398/07/13
15:01:09
5.0 / 5
4365
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان