به بهانه اظهارات امروز رییس جمهور

رشد ۴۰ درصدی ارزش پول ملی یعنی چه؟

رشد ۴۰ درصدی ارزش پول ملی یعنی چه؟ به گزارش یاری كالا امروز رئیس جمهور در سخنانی از رشد ۴۰ درصدی ارزش پول ملی نسبت به همین روز پارسال اطلاع داد. در این گزارش تلاش شده مفهوم این مورد به صورت ساده شرح داده شود.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، ارزش پول ملی هر كشوری را به نسبت قیمت طلا یا سایر ارزهای جهانی می سنجند و با عنایت به اینكه هم اكنون سهم دلار در اقتصاد جهانی و ذخیره ارزی كشورها بیشتر از ۶۰ درصد است، برای تعیین ارزش پول ملی كشورها، معمولا نرخ برابری آن با دلار را مورد ارزیابی قرار می دهند.
در سال قبل با عنایت به اعمال تحریم های آمریكا ضد ایران و ایجاد اختلال در شرایط تجاری كشور و نقل و انتقال ارز، قیمت دلار در ایران رو به افزایش گذاشت و از جانب دیگر هجوم مردم برای سرمایه گذاری در این بازار با ایجاد افزایش تقاضای كاذب در بازار ارز، سبب افزایش هرچه بیشتر قیمت ارز شد.
این روند سبب شد در اولین روزهای مهرماه سال قبل قیمت دلار به بیشتر از ۱۹ هزار تومان برسد كه كمتر كسی انتظار آنرا داشت، اما بانك مركزی به تدریج با اعمال سیاست های مختلف ارزی موفق شد این بازار را كنترل كرده و تا حدودی به ثبات برساند.
روند كاهش قیمت ارز امسال هم با شیب كم ادامه پیدا كرد تا اینكه در هفته های اخیر شاهد ثبات بیشتری در این بازار بودیم و مدتی است كه نوسان قابل توجهی در بازار وجود نداشته است.
البته قبل از این عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده بود كه قیمت ارز به كانال ۱۱ هزار تومان بازمی گردد؛ هرچند كه در فروردین امسال آنرا تكذیب نمود. با این وجود قیمت دلار حالا در صرافی های مجاز بانك مركزی به حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و مدتی است كه در كانال ۱۱ هزار تومان باقی مانده است.
البته برخی كارشناسان معتقدند كه قیمت واقعی دلار در شرایط غیر تحریمی می تواند كمتر از ۸۰۰۰ تومان باشد.
با این حال امروز، رئیس كل بانك مركزی و رئیس جمهور از تقویت ۴۰ درصدی ارزش پول ملی نسبت به سال قبل اطلاع داده اند و در كنار آن از كنترل رشد نرخ تورم بعنوان موفقیت های اقتصادی یاد كرده اند.
از مهرماه سال قبل كه قیمت ارز ۱۹ هزار تومان بوده تا امروز كه ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، ارزش پول ملی ۴۰ درصد تقویت شده است؛ به عبارت دیگر می توان اظهار داشت كه در طول این یك سال شاهد كاهش ۴۰ درصدی نرخ ارز بوده ایم و با عنایت به سنجش ارزش پول ملی با نرخ برابری دلار بعنوان اصلی ترین ارز جهانی می توان اظهار داشت كه ارزش پول ملی هم ۴۰ درصد تقویت شده است.
هرچند كه تقویت ارزش پول ملی به تنهایی كافی نیست و هنوز آثار این كاهش ۴۰ درصدی بر معیشت مردم ملموس به نظر نمی رسد، اما همین كاهش قیمت سبب شده تقاضای كاذب بازار ارز كاهش یافته و این بازار به ثبات برسد كه به تبع آن، تورم هم افزایش نمی یابد.1398/07/10
23:02:03
5.0 / 5
4829
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان