استناد وزارت كشاورزی به توری غیراستاندارد برای تكذیب فساد 1000 میلیاردی

استناد وزارت كشاورزی به توری غیراستاندارد برای تكذیب فساد 1000 میلیاردی به گزارش یاری كالا وزارت جهاد كشاورزی برای تكذیب مبحث فساد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در طرح خرید تضمینی گندم، اعلام نموده است كه ˮامسال هم مانند همه سال های گذشته از ابزار سنجش (الك) مشابه استفاده شده استˮ؛ این در شرایطی است كه به قول مدیركل سازمان ملی استاندارد، توری (الك) گندم مورد استفاده در فرآیند خرید تضمینی گندم، با استاندارد ملی ایران انطباق ندارد.


حدود یك هفته پیش رئیس كانون انجمن های صنایع غذایی ایران در گفتگو با ایسنا مبحث وجود فسادی گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم را بیان كرد و اظهار داشت كه "دلالان سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاك و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان را بعنوان گندم وارد فرایند خرید، فروش و تحویل گندم به دولت می كنند".
سیدمحمدرضا مرتضوی اظهار كرده بود: " ما سه سال است كه به وزیر جهاد كشاورزی اخطار داده و متذكر شده ایم كه فساد گسترده ای در سیستم خرید تضمینی گندم شكل گرفته است، اما توجهی نمی شود".
به دنبال مطرح شدن این موضوع، وزارت جهاد كشاورزی جوابیه ای به ایسنا ارسال كرد كه در بخشی از آن اعلام نمود: " امسال هم مانند همه سال های گذشته از ابزار سنجش (الك) مشابه (در طرح خرید تضمینی گندم) استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید ۸ تا ۱۰ درصد یعنی ۷۰۰ هزار تن شن و خاك و ضایعات به كارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاك، ادعایی كاملا كذب بوده، صحت نداشته و قویا تكذیب می شود".
استناد وزارت جهاد كشاورزی به اینكه امسال هم مانند سال های گذشته از الك (توری) مشابه استفاده شده و ازاین رو امكان خرید ضایعاتی همچون شن و خاك، همراه گندم وجود ندارد؛ در حالی است كه چند روز پیش مدیركل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غیرفلزی سازمان ملی استاندارد ایران در گفت گو با ایسنا، اطلاع داد كه توری مورد استفاده در فرآیند خرید تضمینی گندم، استاندارد نیست.
غلامرضا امینی در این رابطه اظهار نمود: " كانون انجمن های صنایع غذایی ایران پیش تر این مورد (وجود ضایعاتی همچون شن و خاك در گندم خریداری شده از جانب دولت در فرآیند خرید تضمینی گندم) را به ما اعلام نموده بود و سازمان ملی استاندارد دستورالعملی كه توسط متولی اصلی خرید گندم تهیه شده بود را، بررسی كرد كه طبق نتیجه آن الك (توری) گندم با استاندارد ملی ایران انطباق نداشت و به دنبال این نتایج، در جلساتی از متولیان این بخش خواستیم كه این مورد را اصلاح كنند تا با استاندارد ملی ایران انطباق پیدا كند".
در این شرایط معلوم نیست كه وزارت جهاد كشاورزی چگونه با استناد به استفاده از توری غیراستاندارد، می خواهد مبحث مطرح شده در خصوص وجود فساد گسترده در طرح خرید تضمینی گندم و آلوده شدن گندم ها به شن و خاك و ضایعات را، تكذیب كند!؟
این وضعیت در حالی است كه چند روز پیش خبرنگار ایسنا در بازدید از یكی كارخانه های آردسازی، گندم های آلوده به ضایعاتی همچون خاك، سنگ و شن را مشاهده كرد.1398/07/01
19:32:50
5.0 / 5
4332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان