اعلام آمادگی وزارت جهاد كشاورزی برای پشتیبانی از تكنولوژی های جدید كشاورزی، كنترل رنجره نخلستان ها

اعلام آمادگی وزارت جهاد كشاورزی برای پشتیبانی از تكنولوژی های جدید كشاورزی، كنترل رنجره نخلستان ها به گزارش یاری كالا رئیس مركز مكانیزاسیون وزارت جهاد كشاورزی با بیان این كه ایران یك سوم متوسط بارندگی و سه برابر متوسط دنیا با تعریق مواجه می باشد، اظهار داشت: ما به منظور توسعه كشاورزی، خوداتكایی و پایش و كنترل آفات می توانیم با استفاده از پهپادها چالش ها را مرتفع نماییم و در این راستا این وزارتخانه از تمام فناوری های كاربردی شركت های دانش بنیان در این عرصه حمایت خواهد نمود.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، دكتر عباسی امروز در گردهمایی فناورانه شركت های دانش بنیان و استارتاپ های حوزه محصولات و خدمات پهپادی با اشاره به تنوع آب و هوایی در ایران اظهار داشت: ایران یك سوم متوسطه بارندگی دنیا و سه برابر متوسط دنیا با تعریق و تبخیر آب مواجه می باشد كه این اعداد نشان داده است ایران در اقلیم خشك قرار دارد.
وی با بیان این كه از جانب دیگر ایران دارای خاك قدیمی است و مواد مغزی در آن پایین است، افزود: ازاین رو ما نیازمند به كارگیری تكنولوژی های جدید مانند پهپادها در توسعه كشاورزی هستیم و ما هم در وزارت جهاد كشاورزی حامی تمام فناوری های راهبردی كه بتواند میزان بهره وری را افزایش دهد، هستیم.
عباسی با تاكید بر این كه ما از هر فناوری كه منجر به كاهش مصرف كود، آب و سایر عوامل تولید شود، به شكل جدی حمایت می نماییم، تصریح كرد: در مدت پنج سال قبل به میزان ۸۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و تسهیلات در مكانیزاسیون بخش كشاورزی صورت گرفته است و از این طریق تراز بخش كشاورزی به سمت بهبود رفته، بگونه ای كه در بعضی از زمینه ها مانند گندم و برنج به خودكفایی رسیده ایم.
رییس مركز مكانیزاسیون وزارت جهاد كشاورزی یكی از عوامل موثر در ایجاد خودكفایی را استفاده موثر از فناوری ها دانست و خاطرنشان كرد: ما دیگر نمی توانیم با فناوری های گذشته عملیات گسترده كشاورزی انجام دهیم كه نمونه آنرا می توان در اجرای عملیات سم پاشی اشاره نمود.
وی با اشاره به سم پاشی سنتی اظهار داشت: با استفاده از سم پاش های معمولی و ۴۰۰ لیتر آب می توان پنج تا شش هزار هكتار از اراضی كشاورزی را سم پاشی كرد و این در شرایطی است كه در بعضی از مناطق كه دیم كاری رایج است، آب كافی حتی جهت استفاده روزمره وجود ندارد، ولی استفاده از پهپادها در سم پاشی علاوه بر این كه می توان در مدت زمان كمتری ۴۰ تا ۵۰ هكتار از اراضی را سم پاشی كرد، می تواند در ارتفاع مناسب از سطح زمین و داشتن یكنواختی در قطرات و ذرات در مزارع سم پاشی كند.
عباسی با اشاره به هجوم ملخ ها در كشور اظهار نمود: از آنجایی كه كشورهای همسایه برای دفع این آفات اقدامات موثری انجام نداده بودند، ما با استفاده از پهپادها توانستیم این آفات را كنترل نماییم، اما از جانب دیگر ما برای توسعه كاربردهای تكنولوژی های جدید با مخالفانی مواجه هستیم.
رییس مركز مكانیزاسیون وزارت جهاد كشاورزی با تاكید بر این كه این وزارتخانه علاقه مند به توسعه این فناوری ها در بخش كشاورزی است، افزود: ما قول همكاری با شركت هایی را می دهیم كه بتوانند فناوری های موثر و كاربردی در بخش كشاورزی عرضه كنند، ما برای چنین فناوری هایی بدون محدودیت ۸۰ درصد قیمت فناوری تسهیلات اعطا خواهیم كرد.
عباسی با بیان این كه ما برای اعطای این تسهیلات محدودیتی نداریم، از همكاری با بانك كشاورزی اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن ما در حوزه استانداردها برای این فناوری ها با محدودیت هایی مواجه هستیم كه در شركت های فعال در این زمینه درخواست همكاری به منظور تدوین استانداردها و رفع تنگناها را در این زمینه داریم.
وی با اشاره به وجود ۲۴۰۰ میلیون هكتار باغ در كشور، اظهار نمود: از این میزان یك میلیون و ۵۰۰ هزار هكتار باغات به صورت سنتی اداره می گردند، بگونه ای كه امكان ورود ماشین آلات در آنها وجود ندارد؛ ازاین رو ما نیازمند توسعه كاربردهای پهپادها در این زمینه هستیم.
رییس مركز مكانیزاسیون وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به چالش های كشور در زمینه كشت خرما، اظهار داشت: زنجره ای بعنوان آفت خرما به حساب می آید كه این زنجره در نوك درختان خرما كه ۱۲ تا ۱۸ متر ارتفاع دارند، قرار می گیرد كه امكان استفاده از فناوری های موجود مانند هواپیما به علت استقرار بعضی از نخلستان ها در مجاورت دامداری ها و یا مناطق مسكونی فراهم نیست، ولی دفع این آفات با استفاده از پهپادها می تواند موثر باشد.1398/06/26
15:31:16
5.0 / 5
4527
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان