دلیلهای مهاجرت ایرانی ها در سال قبل چه بود؟

دلیلهای مهاجرت ایرانی ها در سال قبل چه بود؟ به گزارش یاری كالا ایسنا نوشت: نتایج طرح آمارگیری نیروی كار نشان داده است كه هشت عامل سبب ترك وطن و مهاجرت افراد در سال قبل شده كه بیشترین و مهم ترین دلیل آن پیروی از خانوار بوده است.مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزار تعاون، كار و رفاه اجتماعی در بررسی مطالعات خود به علل مهاجرت جمعیت شاغل و جمعیت بیكار كشور پرداخته و عوامل مختلفی را در این زمینه موثر دانسته است. جمعیت مهاجر كشور در سال قبل ۷۱۱ هزار و ۱۵۴ نفر بوده كه ۵۸۸ هزار و ۳۱۲ نفر در نقاط شهری و ۱۲۲ هزار و ۸۴۱ نفر در نقاط روستایی ساكن بوده اند.
۸ دلیل مهاجرت و ترك وطن در سال قبل
بر اساس این گزارش بیشترین دلیل مهاجرت افراد طی سال قبل پیروی از خانوار بوده به نحوی كه علت مهاجرت ۵۲.۸ درصد مهاجرت كنندگان بنا بر این بوده است اما علل دیگری هم در این زمینه اثرگذار بوده است و جستجوی كار با سهم ۱۰ درصد و جستجوی كار بهتر با سهم ۶.۵ درصد به ترتیب بیشترین عامل مهاجرت افراد را به خود مختص كرده است.

این گزارش همین طور بیشترین علت مهاجرت افراد در نقاط شهری را پیروی از خانوار با ۵۳.۹ درصد، جستجوی كار با ۱۰.۱ درصد و جستجوی كار بهتر با ۶.۴ درصد عنوان می كند.
در نقاط روستایی هم بیشترین دلیل مهاجرت پیروی از خانوار بوده است؛ به نحوی كه ۴۷.۸ درصد افراد با این توجیه از محل سكونت خود در روستا مهاجرت كرده اند اما دومین عاملی كه سبب ترك روستا شده اختتام خدمت وظیفه بوده بطوریكه ۱۳.۵ درصد مهاجرت كنندگان به سبب اختتام خدمت وظیفه مهاجرت كرده اند و جستجوی كار با سهم ۹.۱ درصدی سومین عامل موثر بوده است.

نتایج این گزارش نشان داده است كه ۳۰۲ هزار و ۸۱۷ نفر از جمعیت مهاجر در سال قبل به لحاظ اقتصادی فعال بوده اند كه از این تعداد، بیشتر از ۲۳۴ هزار نفر را شاغلین و ۶۸ هزار و ۷۵۳ نفر را بیكاران می سازند.
مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار همین طور در گزارش خود بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل در سال ۱۳۹۷ را به ترتیب "جستجوی كار"، "پیروی از خانوار" و "جستجوی كار بهتر" و كمترین علت مهاجرت این قشر را " اختتام تحصیل"، "تحصیل" و "انجام خدمت وظیفه" عنوان كرده است.
اما در مورد جمعیت بیكار بیشترین علت مهاجرت در سال ۱۳۹۷ "پایان خدمت وظیفه"، "پیروی از خانوار" و "جستجوی كار" و كمترین علت مهاجرت این قشر "انتقال شغلی"، "انجام خدمت وظیفه" و "تحصیل" بوده است.
۱۷۴۷۲۳۷


منبع:

1398/05/29
14:57:32
5.0 / 5
4918
تگهای خبر: اقتصاد , وزارت كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان