در همایش ملی تجلیل از ۵۰۰ كارآفرین برتر استان خراسان رضوی

جهانگیری: یارانه های پنهان بجای قشر ضعیف به ثروتمندترین افراد می رسد

جهانگیری: یارانه های پنهان بجای قشر ضعیف به ثروتمندترین افراد می رسد یاری كالا: معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: یارانه های پنهانی كه باید به ضعیف ترین اقشار برسد و به ثروتمندترین افراد می رسد، بیشتر از هزار هزار میلیارد تومان است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز در همایش ملی تجلیل از ۵۰۰ كارآفرین برتر استان و آئین افتتاح ۲۵۰۰ پروژه عمرانی، اشتغال زایی و اردوهای دانشجویی كمیته امداد در اردوگاه ثامن الائمه ضمن تبریك روز خبرنگار، اظهار نمود: خبرنگاران رسالت بسیار مهمی بر دوش دارند، انتقال مطالب، اطلاع رسانی به جامعه و رساندن حرف مردم به گوش مسئولان، رسالت بزرگی است كه از رسانه ها بر می آید. در نقطه فعلی بیشتر از همه زمان ها به اطلاع رسانی و افكار عمومی نیاز داریم.
وی ادامه داد: دنیا جنگ روانی جدی مقابل جمهوری اسلامی ایران را پیش از جنگ اقتصادی آغاز نموده كه حالا همزمان با جنگ اقتصادی، جنگ روانی و رسانه ای برای تحت تاثیر قرار دادن افكار عمومی در جریان است. نقش رسانه ها و خبرنگاران در این زمان تعیین كننده بوده تا موفق شویم افكار عمومی را در جهت تاب آوری كشور نگه داریم و از این وضعیت به خوبی عبور نماییم.
جهانگیری با اشاره به اینكه یكی از اصلی ترین یا بزرگ ترین رسالت هایی كه امام(ره) برای نظام اسلامی ترسیم كردند و این هدف همواره مورد تاكید و اصرار مقام معظم رهبری قرار گرفت، رفع محرومیت از مناطق و افراد بود، عنوان كرد: شاید مهم ترین وظیفه ای كه برای نظام قائل شدند، استقرار عدالت و محرومیت زدایی از چهره ها و مناطق بود. متناسب با این سیاست، امام(ره) نهادهایی تاسیس كردند. به جهت اینكه محرومیت را از مناطق برطرف كنند، جهاد سازندگی را ایجاد كردند. دورانی در جهاد سازندگی در دورترین و محروم ترین مناطق خدمت كردیم.
معاون اول رئیس جمهور افزود: حالا پس از ۴۰ سال، مناطقی كه در آن زمان كمترین امكانات رفاهی و اولیه مورد نیاز زندگی را نداشتند، امروز جمهوری اسلامی تغییرات جدی در آنها به وجود آورده است. وقتی جهت گیری های صحیح، كارهای بزرگ و محرومیت هایی كه توسط جمهوری اسلامی برطرف شده، ردیف شود، اقدامات آن مشخص می شود. حالا نیز آن سیاست دنبال می شود و امیدواریم بتوانیم توازن منطقه ای را به نقطه ای برسانیم كه همه شرایط خوبی داشته باشند.
وی بیان كرد: نهاد شریف كمیته امداد تشكیل شد كه رسالت اصلی اش این بود كه به كمك خیرین و انسان های شریف علاقه مند به كمك، بار سنگین را در شرایط اقتصادی برطرف كند. امروز كارنامه كمیته امداد سراسر افتخار و سرفرازی است. كمیته امداد موفق شد هم با دولت به شكلی رابطه برقرار كند كه از امكانات دولتی استفاده نماید و هم با خیرینی كه دنبال فرصت و بهانه برای رساندن منابع به دست نیازمندان هستند، بدین سبب توانستند زمینه خوبی ایجاد كنند. مردم ایران در این زمینه نمونه هستند و هیچ كشوری مشابه ایران نیست.
جهانگیری اشاره كرد: در سیل امسال بخش بزرگی از استان ها و مناطق كشور تحت تاثیر قرار گرفت كه یك باره موجی از انسجام، وحدت و ملت بودن ملت ایران، بار دیگر نشان داده شد. تفاوت ایران با كشورهای دیگر اینجا نشان داده می شود. هجومی مردم ایران برای كمك در جریان سیل، نمایش بزرگی از مردم ایران بود كه زیبنده ملت ایران است.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: دولت اصرار دارد چهره خشن فقر را از كشور دور كند و به مقطعی برسیم كه با افتخار اعلام نماییم فقیر و نیازمند شدید نداریم. در تصمیمی كه از شروع سال ۹۶ با كمك كمیته امداد گرفته شد، مستمری تمام مددجویان كمیته امداد و بهزیستی را ۳ تا ۴ برابر كردیم و حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شد و سعی كردیم كه هر سال متناسب با تورم افزایش داده شود. امسال ۲۰۰۰ میلیارد تومان گذاشته شده، البته شرایط امسال سخت بوده اما این تصمیم تغییرناپذیر است.
وی افزود: سال قبل تصمیم گرفتیم در دوره هایی حدود ۲۰۰ هزار تومان سبد كالا توزیع نماییم. در ماه رمضان قادر نبودیم به حدود ۱۸ میلیون خانوار سبد كالا دهیم اما تصمیم گرفتیم حداقل یك دفعه این كار برای تحت پوشش ها صورت گیرد. این مسیر دنبال خواهد شد و قول می دهیم در حد توان دولت این كار را انجام دهیم.
جهانگیری بیان كرد: كار دیگر كمیته امداد كه دولت نیز به كمك آن آمد، بحث مسكن بود. با روش و جهت گیری كه حالا كمیته امداد ایجاد كرده، قادر هستیم مسكن مددجویان را به سامان برسانیم. باید از كمك خیرین و منابع دولتی استفاده نمائیم، در دوره زمانی مشخص مثل امروز كه ۲۰۰۰ واحد مسكونی در استان بوجود آمد، باید این كار در سراسر كشور در برنامه ضربتی صورت گیرد. این در دستور كار دولت بوده و توافقاتی با استانداران انجام گرفته است. استانداران باید در اجرای این سیاست با كمیته همراهی كنند تا حل شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینكه بخش مهم دیگر كه باید به صورت جدی به آن پرداخته شود، توانمندسازی مددجویان است، اشاره كرد: خانمی كه در شرایط سخت مالی قرار داشته، وامی در اختیارش قرار گرفته و الان برخی ۲۰۰ نفر و برخی ۲۰ نفر شاغل دارند. كارآفرین روحیه امیدواری و اعتماد به خود و دیگران دارد. برای كشور افتخارآمیز است كه فردی تحت پوشش كمیته امداد درس خوانده و امروز بانی استارتاپ است.
وی اشاره كرد: توانمندسازی جزو مهم ترین اولویت های ما است. كمیته امداد در سال حدود ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه در اختیار دارد. پیشرفت كار، هزینه كرد و ایجاد شغل آن قابل توجه است. دولت برای ایجاد شغل در روستاها و مناطق مرزی ۱۸ هزار میلیارد تومان اختصاص داده و كمیته امداد نیز درخواست كرده كه به او نیز از این بخش سهمیه دهید كه در اختیارش قرار گرفته و توانستند شغل های خوبی با این منابع ایجاد كنند.
جهانگیری با اشاره به اینكه امروز اولویت اول اقتصاد كشور ایجاد اشتغال و توجه به تولید بوده كه این كار در كمیته امداد به خوبی شكل گرفته است، عنوان كرد: باید به این كار به صورت جدی بها داده شود. اینكه ۷۰۰ هزار خانواده به سبب توانمندسازی و درآمد پایدار از كمیته خارج شدند، هزینه ای از دوش دولت برمی دارد. كشور در مقابل محدودیت هایی كه در آن وجود دارد و در مقابل ضعف های اقتصادی كه برخی دارند، فرصت های زیادی دارد. ایران كشور فقیری نیست، بلكه كشوری ثروتمند، پرپتانسیل، پرظرفیت و پرفرصت است و مهم این است كه اراده مدیران، تحصیلكرده ها و مردم بر ساخت كشور باشد.
معاون اول رئیس ‎جمهور اظهار داشت: امسال كه وضع اقتصاد خوب نیست و فروش نفت با سختی و مشكلات روبه رو شده، آیا ایران بودجه دیگری ندارد؟ یارانه های پنهانی كه باید به ضعیف ترین اقشار برسد و به ثروتمندترین افراد می رسد، بیشتر از هزار هزار میلیارد تومان است. قرار بر این بوده كه این یارانه ها به طبقه ای داده شود كه نیازمند هستند و باید به آنها برسد. كشور فرصت زیاد دارد، تنها نیازمند این است كه با انسجام، وحدت و همدلی از منابع موجود استفاده نمائیم.
وی در حاشیه آئین افتتاح ۲۵۰۰ پروژه عمرانی، اشتغال زایی و اردوهای دانشجویی كمیته امداد كه با ویدئو كنفرانس صورت گرفت، اظهار نمود: كمیته امداد كار بسیار بزرگی انجام دادند و نیروگاه های خورشیدی را بعنوان یكی از نیازهای اصلی كشور در سراسر كشور توسط مددجویان شروع كردند. امیدوارم این مجموعه برای كشور و مددجویان سرشار از موفقیت باشد و بتواند زندگی آنها را از منبع مناسب درآمدی برخوردار كند.
جهانگیری با اشاره به اینكه یكی از سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران و خط قرمز آن، حفاظت از مرزها است كه احدی، كشوری و قدرتی حق نزدیك شدن و تجاوز به مرزهای ایران را ندارد. در مرزهای آبی نیز نشان دادیم كه حتی اگر آمریكا به اشتباه نیز وارد شود با عكس العمل قاطع نیروهای ما مواجه می شود. همه مرزها در امنیت هستند. كمیته امداد در ساخت مسكن برای مددجویان اقدام خوبی انجام داده و امیدوارم در كوتاه ترین زمان برای همه نیازمندان مسكن مورد نیاز را تهیه نماییم.
منبع:

1398/05/17
18:48:59
5.0 / 5
4759
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان