توضیحات وزیر صنعت درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ به كاغذ سیگار، واگذاری ایران خودرو و سایپا تا سال ۹۹

توضیحات وزیر صنعت درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ به كاغذ سیگار، واگذاری ایران خودرو و سایپا تا سال ۹۹ به گزارش یاری كالا وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر اینكه سیگار جزو كالاهایی نیست كه احتیاج به ارز دولتی داشته باشد، اعلام نمود كه واگذاری دو شركت ایران خودرو و سایپا تا سال ۱۳۹۹ به بخش خصوصی واقعی انجام می شود.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، امروز (شنبه) مراسم روز ملی اصناف با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت)، رئیس اتاق اصناف ایران و رئیس فراكسیون اصناف و رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در محل سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار گردید.
در حاشیه این مراسم رضا رحمانی - وزیر صنعت، معدن و تجارت - در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود بیشتر از ۶۶۰ هزار تولیدی در كشور، یكی از اشكالات اصناف تولیدی را تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به افزایش قیمت ها، احتیاج به نقدینگی چندین برابر شده و این مشكل در كل حوزه تولید كشور وجود دارد ازاین رو طی مذاكراتی كه با بانك مركزی و وزارت اقتصاد دارایی صورت گرفته، وزارت صنعت درخواست كرده كه تمهیداتی برای این مشكل در نظر گرفته شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه منابع موجود باید با اولویت در اختیار تولید قرار بگیرد، خاطرنشان كرد: هم اكنون برای تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی تنها متكی به بانك ها هستیم، اما باید از ساز و كارها و منابع جدیدی مانند بازار سرمایه و اوراق استفاده نماییم.
وی اضافه كرد: با تأمین نقدینگی علاوه بر حفظ تولید موجود، فرصت خوبی برای توسعه خیلی از رشته های صنعتی هم فراهم خواهد شد.
رحمانی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خاطرنشان كرد كه نظر وزارت صنعت همان چیزی است كه سخنگوی دولت روز گذشته در اینباره اعلام نموده است.
وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه در پاسخ به احتمال ورشكستگی ایران خودرو و سایپا به علت زیان انباشته، اظهار نمود: با عنایت به برنامه ها و محصولات جدیدی كه در نظر گرفته شده، اصلاح ساختار و فروش اموال مازاد این شركتها شروع شده و در آینده این خودروسازان به شركت های چابك و فعال تبدیل خواهند شد.
وی با اشاره به اینكه واگذاری اموال غیرتولیدی، شركت های وابسته و خود شركت های ایران خودرو و سایپا شروع شده، اظهار نمود: برنامه ریزی كه برای واگذاری ایران خودرو و سایپا در نظر گرفته شده این است كه واگذاری این دو خودروسازی تا سال ۱۳۹۹ صورت گیرد.
این مقام مسئول در ادامه درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به كاغذ سیگار، خاطرنشان كرد: احتمالاً رقم تخصیص داده شده قابل توجه نبوده یا واحد تولیدی به آن نیاز داشته است اما در كل هر كالایی كه در داخل كشور تولید می شود، اجازه واردات ندارد.
وی همینطور با تاكید بر اینكه سیگار جزو كالاهای نیست كه احتیاج به ارز دولتی داشته باشد، اظهار داشت: پس از ابلاغ سیاستهای جدید ارزی هیچ ارز دولتی در حوزه سیگار تخصیص داده نشده و درباره تخصیص ارز به كاغذ سیگار باید تاریخ آنرا بررسی كنید.

در گوشت و مرغ به قیمت های مصوب رسیده ایم
همچنین در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد ۲۵۰ هزار شغل جدید در حوزه اصناف پارسال اطلاع داد و اظهار داشت: رونق تولید راهبرد اصلی امروز برای حل مشكلات كشور است و این راهكار در تمام دنیا تجربه شده است.
وی اضافه كرد: اصناف بعنوان حلقه واسط تولیدكننده و مصرف كننده، نقدینگی را از مصرف كننده دریافت كرده و به چرخه باز می گردانند و اگر بخشی از این چرخه معیوب باشد، تولید با مشكل مواجه می شود.
رحمانی با اشاره به اینكه در هر تولید سه مرحله وجود دارد كه شامل مواد اولیه، نقدینگی و بازار مصرف می شود، اظهار نمود: رونق تولید و توسعه ساخت داخل نخستین محور تولید است و با عنایت به اینكه سال های قبل در كشور ظرفیت خوبی بوجود آمده كه بخشی از آن حالا غیرفعال است، تاكید داریم كه تولید موجود به هر طریق باید حفظ شود.
این مقام مسئول فعال سازی ظرفیت های خالی و راكد را جزو محور اول عنوان نمود و اظهار داشت: از سوی دیگر بر مبنای نهضت ساخت داخل اگر امكان تولید كالایی در داخل وجود دارد، نباید آنرا از خارج وارد نماییم.
وی محور دوم برنامه های وزارت صمت را رونق صادرات و بخصوص صادرات به كشورهای همسایه دانست و از كاهش ۲۲ درصدی واردات كالا و ۳۶ درصدی واردات كالاهای مصرفی پارسال نسبت به سال ۱۳۹۶ اطلاع داد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره اینكه محور سوم برنامه های این وزارتخانه مربوط به معادن و صنایع معدنی است، اظهار نمود: امسال بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه در حوزه مس و فولاد و آلومینیوم و صنایع غیرفلزی افتتاح می گردد كه این رقم در سه سال آینده به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. برای مثال در حوزه فولاد هم اخیرا پروژه ای با سرمایه گذاری یك میلیون دلار صورت گرفته كه ظرف ماه آینده افتتاح می گردد و پروژه یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری آلومینیوم جنوب هم بالای ۹۵ درصد در فاز یك پیشرفت داشته و آماده بهره برداری است.
وی تصریح كرد كه فناوری، كسب و كار، تأمین مالی و ساماندهی لجستیك تجاری و بازرگانی داخلی محورهای بعدی این وزارتخانه هستند.
رحمانی با اشاره به اینكه از ۳۶ برنامه، سه برنامه در حوزه صادرات و ۱۲ برنامه در حوزه بازرگانی داخلی است، خاطرنشان كرد: هدف از اجرای این برنامه ها، قابلیت رصد و كنترل چرخه تولید و واردات است.
وزیر صمت یكی از اقدامات اخیر این وزارتخانه را طراحی نرم افزاری عنوان نمود كه به قول وی روزانه قیمت ۱۰۰ قلم كالای اساسی و پرمصرف رصد می شود و بزودی قیمت آنها از راه این نرم افزار آنلاین منتشر می شود؛ چونكه در مواردی توزیع كننده ها قیمت ها را بالاتر عنوان می كنند.
وی بیان اینكه قیمت شكر روزانه در این وزارتخانه رصد می شود اظهار داشت: هر روز از سازمان حمایت گزارش قیمت صد قلم كالا را دریافت می كنم، اما بررسی ها نشان داده است كه در دو فروشگاه شكر با دو نرخ متفاوت عرضه می شد كه نسبت به نرخ های اعلامی سازمان حمایت مغایرت داشته كه در این رابطه مذاكراتی با وزارت جهاد صورت گرفته چونكه آنها مسئول تأمین و عرضه شكر هستند. با وجود كاهش قیمت اما هنوز این كالا به نرخ متعادل نرسیده است ولی در مورد گوشت و مرغ به نرخ های مصوب در بازار كاملاً رسیده ایم.1398/04/01
15:34:28
5.0 / 5
4390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان