ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یك محاسبه!

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یك محاسبه! یاری كالا: اختلاف هفت میلیارد دلاری در آمار ارزهای صادراتی مسأله ای است كه هنوز به صورت حل نشده باقی مانده است. با این وجود وزیر اقتصاد در آخرین اظهارنظر خود درباره این اختلاف آماری گفته است كه روش محاسبه ما با رئیس كل بانك مركزی متفاوت است؛ ایشان یك فرض گذاشته اند كه برمبنای آن 20 درصد از عدد را كم می كنند و به عدد می رسند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، در اردیبهشت امسال، وزیر امور اقتصادی و دارایی از بازگشت فقط ۱۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز صادراتی غیر نفتی (معادل ۲۵ درصد) خبر داد، اما رئیس كل بانك مركزی پس از گذشت حدود دو هفته از این آمارهای وزیر اقتصاد، طی پیامی اینستاگرامی بازگشت ارز حاصل از صادرات را حدود ۶۰ درصد اعلام نمود.
برمبنای اظهارنظر عبدالناصر همتی، ارز برگشتی سال قبل برمبنای روش های ابلاغی بانك مركزی به رقمی معادل ۱۸.۷ میلیارد دلار می رسد كه این رقم اختلاف بیشتر از هشت میلیارد دلاری با آنچه فرهاد دژپسند - وزیر اقتصاد - قبل از این اعلام نموده بود، دارد.
پس از بروز این اختلاف آماری، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به آمارهای قبلی اش در خصوص عدم بازگشت ۳۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به كشور، اظهار داشت كه وزارت امور اقتصادی و دارایی در مقاطع تاریخی خاصی آمار ارائه می دهد و این مساله برای اواخر اسفند ماه بوده و دولت نیز سازوكارهایی را طراحی نموده تا این ارز به كشور بازگردد.
علاوه براین وزیر امور اقتصادی و دارایی در آخرین اظهارات خود درباره میزان بازگشت ارزهای صادراتی گفته كه در اردیبهشت امسال ۱.۷ میلیارد دلار ارز صادراتی دیگر به كشور برگشته و الان رقم بازگشت ارزهای صادراتی به كشور از مرز ۱۰ میلیارد دلار گذشته است.

اختلاف روشی، چالش جدید محاسبه ارزهای صادراتی
با این وجود حتی اگر رقم ۱.۷ میلیارد دلار وزیر اقتصاد را به آمارهای اردیبهشت ماه او اضافه نماییم، مجموعاً ۱۱.۷ میلیارد دلار خواهد شد كه باز هم تفاوت قابل توجهی (هفت میلیارد دلار) با آمار ۱۸.۷ میلیارد دلاری رئیس كل بانك مركزی از بازگشت ارزهای حاصل از صادرات در همان زمان دارد.
با اینكه فرهاد دژپسند در جلسات اخیر خود دیگر به سوال های مربوط به رقم بازگشت ارزهای صادراتی پاسخ نمی دهد اما در آخرین جلسه خود با فعالان اقتصادی در وزارت اقتصاد به سبب این اختلاف آماری اشاره ای داشته است.
وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه اخیر خود با فعالان اقتصادی ضمن اشاره به بهبود روند بازگشت ارزهای حاصل از صادرات، درباره اختلاف آمارهای خود با بانك مركزی اظهار داشت كه " روش محاسبه ما با آقای همتی متفاوت است؛ ایشان یك فرض گذاشته اند كه برمبنای آن ۲۰ درصد از عدد را كم می كنند و به عدد می رسند".
با اینكه هنوز آمار جدیدی از میزان بازگشت ارزهای صادراتی سال قبل منتشر نشده است اما بنظر می رسد كه این تفاوت در محاسبه میزان بازگشت ارزهای صادراتی به چالشی تازه در اعلام رقم دقیق ارزهای صادراتی غیرنفتی تبدیل گشته است.

چرا بازگشت دلارهای صادراتی مهم است؟
به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، مساله اصلی در گردنگیر به وارد كردن ارز حاصل از صادرات این است كه حتی در صادرات محصولات صنعتی به خارج از كشور هم تولیدكنندگان و هم صادركنندگان مقادیر زیادی از یارانه های دولتی را مصرف می كنند. انرژی یارانه ای، نیروی كار ارزان و معافیت های مالیاتی همچون اصلی ترین تسهیلاتی هستند كه تولیدكنندگان و صادركنندگان در تولید محصولات صنعتی از آن استفاده می نمایند.
در مجموع در شرایطی كه ارزش پول ملی تا حد زیادی نسبت به پول های خارجی كاهش داشته است، صادرات، سودآورترین گزینه ممكن برای تولیدكنندگان است، چونكه تولیدكنندگان اغلب هزینه های تولیدشان با ریال است اما درآمدهای صادراتی شان با دلاری محاسبه می شود كه حالا هر واحد آن برابر با چندین واحد پول ملی است.
این قضیه در مورد صادرات محصولات خام كشاورزی بسیار سودآورتر هم می شود. كسانی كه دسترنج كشاورزان كه با آب و امكانات سرزمینی محدود كشور تولید شده است را بدون اینكه حتی كمترین ریسكی بابت تولید آن متحمل می شوند، به كشورهای دیگر صادر می كنند.
منبع:

1398/03/26
15:01:45
5.0 / 5
4514
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان