واكنش شورای شهر به حادثه تیراندازی دست فروشان در تئاتر شهر

واكنش شورای شهر به حادثه تیراندازی دست فروشان در تئاتر شهر یاری كالا: ایسنا نوشت: عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از وضعیت محوطه اطراف تئاتر شهر اظهار داشت: فضای فرهنگی مجموعه تئاتر شهر متعلق به تمام شهروندان است و نباید جو حاكم بر آن به شكلی باشد كه امكان حضور تمام اقشار در آن سلب شود.حجت نظری درباره انتقاد مطرح شده از طرف رئیس تئاتر شهر درباره فضای اطراف این مجموعه اظهار نمود: دغدغه ای كه مدیرعامل تئاتر شهر در مورد جو حاكم بر اطراف این مجموعه كه به صورتی نماد تئاتر و هنرهای نمایشی در كشور شمرده می شود، دغدغه درستی بود، چونكه هنر و فضاهای شهری همچون فضای تئاتر شهر متعلق به همه شهروندان است و نباید شرایط طوری باشد كه عده ای از افراد انگیزه و تمایل خود برای حضور در این فضا را از دست بدهند، ما حتی به دنبال بازگشایی چهارراه ولیعصر بودیم چونكه معتقدم توانیابان نیز باید امكان حضور در این فضا را داشته باشند.
او با اشاره به تیراندازی و درگیری شب گذشته در اطراف تئاتر شهر اظهار داشت: نزاع و درگیری در هرجایی كه رخ دهد سبب اضطراب و نگرانی شهروندان می شود و طبیعی است وقوع آن در فضایی مانند چهارراه ولیعصر و در ساعت پرترددی مانند هفت عصر حساسیت زیادی به وجود می آورد كه باید پلیس تمهیداتی را پیش بینی نماید كه از تكرار چنین وقایعی جلوگیری شود. مدیریت شهری نیز این آمادگی را دارد كه در حد توان و اختیارات خود در این زمینه همكاری كند.
نظری درباره اینكه مدیریت شهری چطور می تواند در این زمینه كمك كند؟ اظهار داشت: موارد مختلفی وجود دارد، اما به نظرم یكی از دلیلهای ازدحام جمعیت و شلوغی بیش از اندازه محوطه تئاتر شهر ازدحام دست فروشی است. در همین راستا نیز بنده طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی كانون را به شورا ارائه كردم كه سرانجام به تصویب نیز رسید و امیدوارم هرچه سریع تر معاونت خدمات شهری با محوریت شركت ساماندهی مشاغل جلسات مربوط به آنرا برگزار كند تا سازوكار اجرایی اش نیز مشخص شود. این اتفاق هم به نفع شهر و شهروندان و هم به نفع دست فروشان است.
عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با اشاره به مطالبات مردم در مورد حضور دست فروشان در مجموعه تئاتر شهر اظهار داشت: بارها در گفت و گو با شهروندان و حتی دست فروشان در محدوده چهارراه ولیعصر و محوطه تئاتر شهر پیگیر مطالبات و درخواست های آنان شده ام. اغلب شهروندان از این مساله ناراضی هستند حتی در روزهای شب عید كه دستفروشان در این محدوده ساماندهی شده بودند، نظرخواهی از كاربران توئیتر انجام دادم كه ۶۶درصد كاربران از یك جامعه آماری حدود ۱۸۰۰نفری اعلام نمودند كه موافق ساماندهی دست فروشان در طول سال هستند. ۱۳درصد هم خواستار حضور همیشگی دست فروشان در این منطقه بودند. تنها هشت درصد معتقد بودند كه دست فروشی كلا باید ممنوع شود و ۱۳درصد نیز معتقد بودند كه دست فروشان تنها در شب عید باید ساماندهی شوند كه نتایج این آمار بسیار به آنچه كه در دیدار با مردم بیان شده بود، نزدیك بود.
او افزود: اما نكته جالب اینجاست كه بعضی از دست فروشان نیز از شرایط فعلی گلایه داشتند و مشكلاتی مانند پرداخت هزینه بالا، درگیری و شلوغی را جزو مواردی اعلام نمودند كه برای آنها نیز آزاردهنده است و موافق ساماندهی در صورت رعایت عدالت و كاهش هزینه ها بودند.
نظری با اشاره به اینكه به دنبال برخورد گازانبری و پلیسی با دست فروشان نبوده و نیستیم، اظهار داشت: هدف ما ساماندهی دست فروشان و بهبود وضعیت تردد عابرین است. با اجرای این مصوبه برای محدوده های فرهنگی نظیر تئاتر شهر، مشاغلی پیش بینی می شود كه نسبتی با آن فضا داشته باشند. به طورمثال اگر هم اكنون در یك محدوده فرهنگی دست فروشان لباس یا ابزاریراق می فروشند، می توان ترتیبی اتخاذ نمود كه ون كافه هایی در این محدوده ها فعالیت كنند كه قهوه می فروشند یا مثلا دست فروشانی كه صنایع دستی می فروشند در آن محدوده مستقر شوند، البته حضور دست فروشان دیگر با این ازدحام و تراكم همراه نخواهد بود و به منظور رعایت عدالت مدت حضورشان نیز محدود و موقتی خواهد بود.
او افزود: شخصا در نامه ای از شهرداران مناطق خواستم معابر و مكان های مناسب حضور این نوع مشاغل را شناسایی كنند تا بعد از تشكیل كمیته برنامه ریزی و نظارت مصوبه ساماندهی مشاغل، به سرعت این مكان ها به كمیته معرفی شوند و زمینه اجرایی شدن آن با سرعت بیشتری برقرار شود.
نظری درباره اینكه آیا با اجرای این مصوبه شاهد تكرار حوادثی مانند شب گذشته نخواهیم بود؟ اظهار داشت: نمی توان اظهار داشت كه با اجرای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی كانون نزاع رخ نخواهد داد، اما اساسا از حجم استرس و درگیری های روزمره دست فروشان بر سر محل بساط گستری و هزینه و... كم می شود، ضمن اینكه فضای فرهنگی یك محیط نیز حفظ خواهد شد.
سخنگوی كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران درباره اینكه آیا می توان برای تامین امنیت هنرمندان حاضر در این منطقه اقدام كرد؟ اظهار داشت: هنرمندان جدای از مردم نیستند و با شناختی كه من از بیشتر هنرمندان در كشور دارم، معتقدم كه آنان نیز به دنبال تامین امنیت بیشتری نسبت به شهروندان برای خودشان نیستند. ما معتقدیم كه امنیت و از آن مهم تر، احساس امنیت باید در تمامی فضاهای فرهنگی ازجمله همین مجموعه تئاتر شهر ارتقاء یابد تا شرایط حضور تماشاگران تئاتر نیز در این منطقه آسان شود.
نظری درانتها اظهار داشت: در مجموع معتقدم كه باید تمامی دستگاه ها همچون شورای شهر، شهرداری تهران، پلیس، وزارت ارشاد، صنوف و... در همكاری مشترك به راهكاری كم هزینه و پربازده درمورد محوطه تئاتر شهر رسیده و در نهایت آن راهكار اجرایی شود.
۲۳۵۲۳۸


منبع:

1398/03/21
14:29:43
5.0 / 5
4250
تگهای خبر: ابزار , خدمات , دام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان