شرط كاهش نرخ دلار

شرط كاهش نرخ دلار یاری كالا: یك اقتصاددان ضمن پیش بینی وضعیت دلار در ماه های آینده در این زمینه اظهار نمود: اگر تراز ارزی كنترل شود، دامنه قیمتی ارز در محدوده های پایین تری سیر خواهد كرد، در غیر این صورت باید انتظار افزایش قیمت ارز را داشته باشیم.


وحید شقاقی شهری - عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بعضی از اظهارنظرهای دستوری مسئولان درباره تعیین قیمت دلار اظهار نمود: قیمت دلار قابل تعیین تكلیف نیست؛ همانطور كه درباره دلار ۴۲۰۰ تومانی هم این طور بود. واقعیت این است كه تعامل متغیرها باید برمبنای اصول بازار باشد.

اقتصاد ایران سالی ۶۰ میلیون دلار نیاز دارد
این اقتصاددان با اشاره به اینكه اصلی ترین متغیر مؤثر بر قیمت دلار تراز ارزی است، افزود: در سال قبل حدود ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم كه تا فروردین ماه تنها ۱۰ میلیارد دلار آن به كشور بازگشته بود. هرچند از آن زمان تاكنون بانك مركزی با فشارهایی كه آورد توانست هشت میلیارد دلار دیگر را هم برگرداند اما این هم تنها نصف ارزهای صادراتی است.
شقاقی شهری نیاز اقتصاد ایران به ارز را سالی حدود ۶۰ میلیارد دلار ارزیابی كرد و اظهار داشت: هر چقدر كه بتوانیم ارزهای صادراتی بیشتری را به كشور برگردانیم می توانیم منابع بیشتری را برای انجام واردات بسیج نماییم و در كنار آن قیمت دلار در بازار آزاد هم تعدیل می شود.

ارزهای صادراتی تعیین كننده نرخ دلار در بازار آزاد
او با بر اینكه اگر نتوانیم ارز حاصل از صادرات را برگردانیم بازارها می توانند باردیگر متأثر شوند، اظهار نمود: هرچقدر كه ارز حاصل از صادرات به كشور برگردد قیمت دلار در بازار پایین خواهد آمد. با این وجود مساله مهم این است كه نباید ارزهای مورد نیاز برای كشور را صرف واردات اقلام لوكس برای طبقات خاص كرد.
شقاقی شهری پیش بینی خود از قیمت دلار در ماه های آینده را هم ارائه كرد و اظهار داشت: اگر تراز ارزی كنترل شود، دامنه قیمتی ارز در محدوده های پایین تری سیر خواهد كرد، در غیر این صورت باید انتظار افزایش قیمت ارز در ماه های آینده را داشته باشیم.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، بانك ها روز گذشته قیمت ارز را نسبت به روز پیش از آن كاهش دادند و هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۱۳ تومان خریدند. این در شرایطی است كه قیمت خرید دلار در بانك ها در روز سه شنبه ۱۳ هزار و ۴۳۲ تومان اعلام شده بود.
منبع:

1398/03/09
14:49:35
5.0 / 5
4471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان