گذار دهه شصتی ها از سن ازدواج و فرزندآوری، شرط ثبت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال

گذار دهه شصتی ها از سن ازدواج و فرزندآوری، شرط ثبت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال یاری كالا: سخنگوی سازمان ثبت احوال درباب علت روند رو به كاهش ازدواج و ولادت اظهار داشت: گذار متولدین دهه 60 از سن ازدواج و فرزند آوری حدودا عامل اصلی روند كاهش ازدواج و ولادت است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، سیف الله ابوترابی در نشست خبری كه بامداد امروز (دوشنبه) با حضور خبرنگاران انجام شد ضمن اشاره به این كه ۳۰ اردیبهشت روز ملی "جمعیت" نامگذاری شده است و این نامگذاری در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری و سیاست های كلی جمعیتی است، به تشریح آمارهای وقایع حیاتی در سال ۹۷ پرداخت و در این رابطه اظهار نمود: در سال ۹۷ بیشتر از یك میلیون و ۳۶۶ هزار و ۵۱۹ واقعه ولادت رخ داده است كه از این تعداد ۷۰۴ هزار و ۶۷ نوزاد پسر و ۶۶۲ هزار و ۴۵۲ نوزاد دختر بودند.
ایشان سپس افزود: نسبت جنسیت در ولادت به ازای هر ۱۰۶.۳ پسر ۱۰۰ دختر است و نسبت ولادت ثبت شده برای ساكنان شهرها ۷۷ درصد است. همین طور ثبت ولادت در مهلت قانونی حدود ۹۸.۷ و میزان عمومی (ناخالص) ولادت در كشور نیز به ازای هر هزار نفر جمعیت ۱۷.۱ بود.


سیستان وبلوچستان دارای بالاترین میزان ولادت در سال ۹۷
سخنگوی سازمان ثبت احوال در عین حال افزود: پنج استان سیستان وبلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان و خراسان جنوبی دارای بالاترین میزان عمومی ولادت بودند و استان های گیلان، مازندران، البرز، مركزی، سمنان كمترین میزان عمومی ولادت را در سال ۹۷به خود اختصاص دادند. همین طور میانگین سن پدران در زمان تولد فرزند ۳۳.۷ سال و برای مادر ۲۹ سال و میانگین سن مادر زمان ولادت نخستین فرزند نیز ۲۷.۷ سال ثبت شده است.
ایشان سپس صحبت هایش به آمارهای چند قلو زایی اشاره نمود و تصریح كرد: در سال ۹۷، ۱۹ هزار و ۹۱۱ دوقلو زایی، ۶۴۶ مورد سه قلو زایی، ۲۱ مورد چهار قلو زایی در استان های اصفهان، فارس، خوزستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، تهران، خوزستان، سمنان، كردستان، گلستان و همدان و دو مورد نیز پنج قلو زایی در اصفهان و مركزی به ثبت رسیده است.

محبوب ترین نام ها
ابوترابی در بخش دیگری از صحبت های خود، همین طور به محبوب ترین نام ها با فراوانی بیشتر از ۱۰ هزار یاد شده كرد و اظهار داشت: برای پسران اسامی امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیر عباس، محمد طاها دارای بیشترین فراوانی و برای دختران نیز اسامی "فاطمه، زهرا، حلما، زینب، " دارای بیشترین فراوانی در سال ۹۷ بودند.


ثبت بیشتر از ۳۰۰هزار فوتی در سال گذشته


وی در عین حال به آمار فوتی های ثبت شده در كشور در سال ۹۷ نیز اشاره نمود و اظهار داشت: ۳۷۷ هزار و ۲۴۵ مورد فوتی در سال ۹۷ ثبت شده است كه از این تعداد ۲۱۱ هزار و ۵۱۸ مورد مرد و ۱۶۵ هزار و ۶۷۵ مورد نیز زن بودند. نسبت جنسیت حاصل از ثبت رویداد وفات نیز ۱۲۷ فوت مرد در مقابل ۱۰۰ فوت زن و همین طور نسبت فوت ثبت شده برای ساكنان شهرها نیز ۷۳.۸ درصد است. از طرفی ۹۸.۱ درصد از فوتی ها در مهلت قانونی به ثبت رسیده است.
بیمارهای قلبی و عروقی در صدر عوامل فوتی
سخنگوی سازمان ثبت احوال همین طور افزود: مهم ترین علل مرگ و میر به ترتیب بیماری های قلبی ــ عروقی با سهم ۳۸.۶ درصد، سرطان ها و تومورها سهم درصدی ۱۱.۳ و بیماری های دستگاه تنفسی نیز با سهم درصدی ۹.۸ از مهم ترین عوامل مرگ و میر در سال ۹۷ بوده اند.

ثبت بیشتر از ۵۰۰ هزار ازدواج و بیشتر از ۱۰۰هزار طلاق طی سال ۹۷
بگفته این مقام مسئول ۵۴۹ هزار و ۸۶۱ واقعه ازدواج و ۱۷۴ هزار و ۶۹۸ واقعه طلاق سال ۹۷ در كشور به ثبت رسیده است كه در این میان میانگین سن مردان در نخستین ازدواج ۲۷.۵ سال و زنان ۲۳.۴ سال گزارش شده است و میانگین سن مردان در طلاق های ثبت شده ۳۶.۹سال و میانگین سن زنان به هنگام طلاق ۳۲.۱ سال ثبت شده است.
ابوترابی با اشاره به این كه در میزان عمومی (ناخالص)ازدواج به ازای هر هزار نفر، ۷نفر است اظهار نمود: استان های خراسان شمالی، اردبیل، كردستان، لرستان و خوزستان دارای بالاترین میزان عمومی ازدواج و استان های سمنان، البرز، تهران، بوشهر و اصفهان دارای كمترین میزان عمومی ازدواج در سال ۹۷ بودند.
وی با اشاره به اینكه میزان عمومی(ناخالص) طلاق ۲.۲ به ازای هر هزار نفر جمعیت است اظهار داشت: استان های خراسان رضوی، تهران، كردستان، قم، گیلان، اردبیل دارای بیشترین میزان طلاق و استان های سیستان وبلوچستان، چهارمحال بختیاری، ایلام، خراسان جنوبی، هرمزگان و بوشهر دارای كمترین میزان عمومی طلاق در سال قبل بوده اند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال در پاسخ به این سوال كه علت روند رو به كاهش ازدواج و ولادت چیست؟ اظهار نمود: گذار متولدین دهه ۶۰ از سن ازدواج و فرزند آوری حدودا عامل اصلی روند كاهش ازدواج و ولادت است اما در طلاق شاهد سكون روند طلاق هستیم، برای اینكه این مساله مرتب توسط دستگاه های مربوطه همچون شورای اجتماعی كشور رصد می شود.
وی با اشاره به اینكه روند تغییر نام و نام خانوادگی در كشور رو به كاهش است اظهار داشت: خانواده ها در سال های اخیر در انتخاب نام دقت بیشتری می كنند. در سال ۹۷ شاهد تغییر نام خانوادگی ۱۷۵ هزار و ۹۵۷ نفر بودیم.

وجود ۴۲۰ هزار نام متفاوت

ابوترابی با اشاره به این كه ۲۰۰ هزار نام برای مردان و ۲۲۰ هزار نام برای زنان وجود دارد اشاره كرد: ۴۲۰ هزار نام متفاوت داریم كه هموطنان می توانند با بازگشت به سامانه انتخاب نام، نام مورد نظر را بر گزینند. همین طور برای افرادی كه درخواست نام جدید دارند، كمیته مشورتی برای نام را در نظر گرفته ایم. سال قبل ۱۱۳۳ خانواده درخواست نام جدید داشتند كه در میان ۴۲۰ هزار نام نبود و بعد از بررسی های صورت گرفته شده از این تعداد ۹۵۱ نام در كمیته مشورتی نام به تصویب رسید.
ایشان سپس به آمار تغییر نام در سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: ۷۶ هزار و ۲۵۵ مورد تغییر نام داشتیم كه در ثبت احوال به ثبت رسیده است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال در بخش دیگری از صحبت های خود به آمار تعویض شناسنامه نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۹۷، چهار میلیون و ۴۶۸ هزار و ۲۸۳ مورد تعویض شناسنامه داشتیم كه از این تعداد برای دو میلیون و ۵۷۵ هزار و ۴۶۰ نفر بالای ۱۵ سال و برای یك میلیون و ۴۱۶ هزار و ۱۳۰ مورد نیز كمتر از ۱۵ سال برای آنها شناسنامه جدید صادر شد. همین طور تعداد ۴۴۸ هزار و ۳۸۰ مورد شناسنامه المثنی برای افراد بالای ۱۵ سال و ۲۸ هزار و ۱۳۳ مورد شناسنامه المثنی برای افراد زیر ۱۵ سال صادر شد.

تكمیل ثبت نام بیشتر از ۵۰ میلیون نفر برای دریافت كارت ملی هوشمند

ایشان سپس اظهاراتش به آمار ثبت نامی های كارت ملی هوشمند نیز اشاره نمود و اظهار داشت: تا ۲۰ اردیبهشت سال ۹۸، ۵۰ میلیون و ۹۴۵ هزار و ۸۲۷ نفر مراحل تكمیل ثبت نام كارت ملی هوشمندشان را انجام داده اند كه از این تعداد برای ۴۵ میلیون و ۲۹۳ هزار و ۲۹۱ نفر كارت ملی هوشمند صادر گردیده است و ۴۴ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۸۲۰ كارت نیز تحویل صاحبانشان داده شده است. پیش بینی می شود كه حدود هشت تا ۱۰ میلیون نفر نیز هنوز به دریافت كارت های ملی هوشمند خود اقدام نكرده اند.
ابوترابی افزود: در سال های ۹۶ ــ ۹۷ تاریخ اعتبار كارت های قدیم را با مصوبه هیات وزیران تمدید كردیم، اما از فروردین ماه سال ۹۸ كلیه كارت های ملی قدیم از درجه اعتبار ساقط شد. اگر باز هم تمدید می كردیم برخی ها پیدا می شدند كه بازگشت نمی كردند و این پروژه با تاخیر بسیاری مواجه می شد. بدین سبب زمان ثبت نام را تمدید نكردیم تا افراد هر چه سریع تر بازگشت كنند.
وی اشاره كرد: از اول خرداد سال ۹۸، با هماهنگی های صورت گرفته با دستگاه های اجرایی كسانی كه تكمیل ثبت نام خودرا انجام داده اند و رسید دریافت كرده اند می توانند با بازگشت به دستگاه های مربوطه از خدمات اداری برخوردار شوند و دستگاه ها نیز مكلف هستند كه استعلام بر خط انجام دهند. یعنی رسید تكمیل ثبت نام به منزله بهره مندی از خدمات در دستگاه های اجرایی كشور تا زمان صدور كارت ملی هوشمند است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال در پاسخ به سوالی در خصوص این كه ثبت احوال چه اقدامی برای افرادی كه در كشور شناسنامه ندارند، انجام داده است، اشاره كرد: هر كسی كه در پهنه جغرافیایی ایران اعلام نماید كه ایرانی است، اما فاقد شناسنامه است برای آنها شناسنامه صادر می نماییم، اما بعضی از افراد ادعا می كنند كه ایرانی هستند بدون این كه هیچ گواهی در خصوص ایرانی بودن داشته باشند كه آن فرد را بعد از تشكیل پرونده در فرمانداری به مراكز مربوطه جهت بررسی هویت ارجاع داده و بعد از احراز ا یرانی بودن شناسنامه آن نیز صادر خواهد شد. بدین سبب كسی نمی تواند مدعی باشد كه ایرانی و فاقد شناسنامه است.

امیدواری برای اتمام پروژه تولید داخلی بدنه كارت ملی هوشمند تا اختتام امسال

او همینطور به تولید كارت ملی داخلی اشاره نمود و تصریح كرد: برمبنای قانون، چاپخانه دولتی مرجع تولید بدنه كارت ملی هوشمند است. هفته گذشته نخستین محموله نهایی تحویل داده شده است و كارتها نیز تست شده است. روز گذشته هم نخستین كارت تولید داخل در یكی از دفاتر پیشخوان تحویل داده شده است. امیدواریم بتوانیم تا آخر سال ۹۸ این پروژه را به اتمام برسانیم.

شرط ثبت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال سن
ابوترابی در پاسخ به این سوال كه آیا ازدواج كودكان كمتر از ۱۳ سال ثبت رسمی می شود یا خیر، اظهار نمود: بنا بر قانون مدنی ایران دختران ۱۳ سال تمام و پسران ۱۵ سال تمام می توانند ازدواجشان را به ثبت برسانند. افرادی هم كه كمتر از ۱۳ سال و ۱۵ سال سن دارند اما رشد آنها به شكلی است كه بیشتر از سن شناسنامه ای خود نشان می دهند، می توانند از دادگاه ها حكم رشد گرفته و بعد از دریافت حكم رشد، ازدواج آنها رسما در دفاتر رسمی ازدواج ثبت خواهد شد و ثبت احوال نیز آنرا ثبت خواهدنمود. بدین سبب سوژه ثبت "كودك همسری" نداریم، برای اینكه این افراد برای ازدواج باید از دادگاه حكم رشد داشته باشند.
منبع:

1398/02/30
15:11:14
5.0 / 5
5073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان