تشریح اولویت های وزارت كشور برای جبران خسارت ناشی از سیل

تشریح اولویت های وزارت كشور برای جبران خسارت ناشی از سیل به گزارش یاری كالا وزیر كشور اظهار داشت: اولویت اول ما تعیین خسارت های وارده و پرداخت به كسانی است كه واحد تولیدی و محصول زراعی داشتند و همینطور تامین وسایل زندگی سیل زدگان است.به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا عبدالرضا رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران و در حاشیه نخستین جلسه قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده كه امروز با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف برگزار شد، اظهار نمود: تصمیماتی در این نشست گرفته شد و ساختار قرارگاه هم مورد تصویب قرار گرفت.همچنین كارگروه های پنجگانه و شرح وظایف هر كدام از این كارگروه ها تصویب گردید. میزان خسارت ها و برنامه ها و اقداماتی كه هر كدام از دستگاه ها باید انجام می دادند، عرضه ومقرر شد كه تمام این برنامه ها ظرف مدت دو روز زمان بندی و این زمان بندی به قرارگاه اعلام گردد. ما هم با تعیین نظارت هایی مسیر انجام كار را دنبال خواهیم كرد.

وزیر كشوردر ادامه اظهار داشت: در این نشست بحث منابع هم عنوان شد. با عنایت به سفارش مقام معظم رهبری و تاكید رئیس جمهوری همه منابع لازم برای این مورد هم از ردیف های بودجه ای، هم ماده از ۱۰ و ۱۲ بحران و هم بیمه ها و بانك ها و در صورت نیاز استفاده از صندوق توسعه مدنظر قرار داشت و در جلسه عنوان شد. همینطور مكانیزم تعیین خسارت ها و ارزیابی دقیق آنها توسط دستگاه ها عرضه شد.

وی اضافه كرد: مقرر شد كه همه دستگاه ها با هماهنگی و اطلاع قرارگاه كار را انجام دهند یعنی هیچ هزینه و هیچ نوع كمك و پرداختی بدون هماهنگی با قرارگاه صورت نمی گیرد همینطور مصوب شد كه در امر نوسازی و بازسازی از همه ظرفیت كشور همچون همه نهادهای اجرایی و دستگاه های عمومی، غیردولتی، نیروهای مسلح و مردم استفاده نماییم.

وزیر كشور در ادامه اظهاركرد: مقرر شد كه بنیاد مسكن دستورالعملی را تهیه و ابلاغ كند و هر كس در كشور هر چقدر می تواند مسكن بسازد و در این امر مشاركت كند و متناسب با دستورالعمل كارش را پیش ببرد. دولت هم كمك ها و حمایت های لازم را خواهد نمود.

رحمانی فضلی با اشاره به اینكه در مورد بحث اطلاع رسانی و تبلیغات با شایعاتی در فضاهای رسانه ای بیگانه همینطور با تحریك و تحركات مواجهیم، اظهار داشت: اولاً باید اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم به موقع باشد تا بتوانیم با این كار و هماهنگی های لازم رسانه ای، مشاركت را افزایش دهیم و باعث آرامش افرادی شویم كه خسارت دیده و سیل زده هستند.

وی افزود: مبحث دیگر هم اسكان موقت است كه بعنوان مسئله مهمی در جلسه عنوان شد چونكه هوا در خوزستان و لرستان در حال گرم شدن است و زندگی مردم در زیر چادرها با مشكل مواجه خواهد شد. بایستی برای اسكان موقت با بنیاد مسكن جلسه بگذاریم و تلاش خواهیم كرد كه حداقل شرایط زیست مناسب را برای سیل زدگان فراهم نماییم.

وی با اشاره به اینكه تلاش می نماییم كه حداقل شرایط زیستی مناسب را برای هموطنان فراهم نماییم، اظهار داشت: مرحله اول سیل كه مرحله مقابله و مدیریت مسئله بود را پشت سر گذاشتیم و توانستیم تخریب ها را كم نماییم و هزینه های انسانی را كاهش دهیم. به جز استان خوزستان سیل در مناطق دیگر به خوبی مدیریت شده است و می توان گفت مرحله مقابله به اتمام رسیده است. مگر اینكه سیل های جدید در پیش رو داشته باشیم مانند سیل دو شب قبل دركلات.

وزیر كشور تصریح كرد: مسئله مهمتر بازسازی و نوسازی است و امیدواریم در این مرحله با حمایت و همكاری همه دستگاه های اجرایی، نیروهای مسلح، نهادهای غیر دولتی و بخصوص همه مردم بتوانیم در این عرصه هم كارآمدی نظام را هم برای مردم و هم در دنیا به منصه ظهور بگذاریم.

رحمانی فضلی اضافه كرد: كاری كه در مقابله و مدیریت سیل در ۲۵ استان با این حجم از بارندگی صورت گرفت قابل عرضه در همه دنیا است و می توان بعنوان یك مدیریت بسیار جامع و مناسب ارائه نمود. ما با این مقوله آشنا هستیم و مرتب این مسئله را در كشورهای مختلف پیگیری كرده ایم و اطلاع دقیق داریم. اقداماتی كه ما انجام دادیم قابل مقایسه با كشورهای دیگر نیست چون هم توانستیم خسارت جانی را به حداقل برسانیم و هم ازخسارت های مالی بسیار سنگین جلوگیری نماییم.

وی افزود: این سیل می توانست شهرهای گرگان، بخشی از اهواز، سوسنگرد، حمیدیه، بستان و رُفّیّع را زیر آب ببرد اما در هیچ كدام از این شهرها‍ سیل جاری نشد چون كه مدیریت مناسب صورت گرفت. همه دستگاه ها و مردم تلاش كردند و امیدوارم در مرحله بازسازی و نوسازی هم این تلاش ها و همدلی ها ادامه داشته باشد تا برگ دیگری از كارآمدی نظام را در این عرصه محقق نماییم.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال كه آیا آماری از میزان خسارت وارد شده به مناطق سیل زده وجود دارد، اظهار داشت: مجموعه خسارت های برآورده شده در كمیته خسارت ها حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان تابحال برآورد شده است. این برآوردها دقیق و كامل نیست و برآورد اولیه است و هم در بررسی هایی كه مطابق با شاخص ها و استانداردها است امكان تغییر وجود دارد و هم امكان دارد بخشی از خسارت ها دیده نشده باشد. خسارت هایی كه از این به بعد وارد می شود هم قابل محاسبه است اما هم اكنون رقم ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی در انتها اظهار داشت: رئیس جمهوری قرارگاه ایجاد كردند و در این قرارگاه همه فعالیت ها را در وزارت كشور بررسی می كنند. با همه دستگاه ها در این چند روزه جلسات مختلف برگزار كرده ایم و برنامه زمان بندی از دستگاهها درخواست كردیم و یقین داریم می توانیم سرعت بالایی داشته باشیم و با اطمینان بیشتری حركت نماییم. پس از این جلسات هم كه فكر ما از حوزه مقابله راحت شود حتما به استان ها سفر خواهیم كرد و چند روزی در خوزستان و گلستان و لرستان مستقر خواهیم شد و موضوعات را از نزدیك بررسی نموده و در استان ها هم به جهت اینكه این تصمیمات پیگیری شود ستادهای مدیریت بحران در استان ها را مسئول متناظر این قرارگاه خواهیم كرد و استاندار رئیس این ستاد است و برپایه زمان بندی اعلام شده نتیجه را به ما گزارش خواهد داد.1398/01/26
16:39:04
5.0 / 5
4576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان