نگاهی به آمار تجارت خارجی در ۱۱ ماهه ۹۷

تراز تجاری ۱ و نیم میلیارد دلار مثبت شد

تراز تجاری ۱ و نیم میلیارد دلار مثبت شد به گزارش یاری كالا آمارهای تجارت خارجی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ نشان داده است در این مدت واردات كاهش یافته است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، بر مبنای جدیدترین آمارهایی كه اتاق بازرگانی تهران منتشر نموده در ۱۱ ماهه سال ۹۷، شركت های ایرانی بدون محاسبه نفت خام توانسته اند حدود ۱۰۶ میلیون تن كالا صادر كنند كه این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل كاهش ۶.۴ درصدی را نشان داده است.
همینطور ارزش كل صادرات انجام شده در این مدت به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسیده كه در قیاس با سال ۹۶، كاهش یك درصدی را نشان داده است. خیلی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند با وجود تحریم های جدید دولت آمریكا ضد ایران، ثبت این آمارهای جدید نشان از آن دارد كه ایران توانسته بازارهای خویش را تا حد زیادی حفظ كند.
آمارها در حوزه واردات مثبت بوده اند. بر مبنای آخرین محاسبات صورت گرفته در ۱۱ ماهه سال ۹۷، ایران ۲۹ میلیون تن واردات كالا داشته كه در قیاس با مدت مشابه سال قبل كاهش ۱۷.۴ درصدی را نشان داده است.
همینطور ارزش كل كالاهای وارداتی به ایران ۳۸.۵ میلیارد دلار بوده كه این عدد هم در قیاس با سال قبل كاهشی ۲۱.۵ درصدی را نشان داده است.
بدین سان در طول ماه های سپری شده از سال ۹۷، تراز تجاری ایران مثبت ۱.۵ میلیارد دلار بوده است.
نمودار مقایسه ای ماه های سپری شده از سال ۹۷ هم نشان داده است كه اردیبهشت با ثبت ۴.۶ میلیارد دلار، بهترین ماه از نظر عملكرد صادراتی بوده و فروردین با ۳.۱ میلیارد دلار، كمترین عملكرد را میان ماه های سال جاری داشته است. همینطور شركت های ایرانی در بهمن ماه ۳.۷ میلیارد دلار صادرات داشته اند.
در حوزه واردات هم اردیبهشت با ۴.۸ میلیارد دلار بیشترین واردات سال را به خود اختصاص داده و فروردین با ۲.۵ میلیارد دلار، كمترین واردات را داشته است. شركت های ایرانی در بهمن ماه ۲.۸ میلیارد دلار واردات داشته اند.1397/12/22
18:59:12
5.0 / 5
4282
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان