برای نجات تولید، فرصت درنگ نیست!

برای نجات تولید، فرصت درنگ نیست! به گزارش یاری كالا در شرایطی كه قیمت ارز افزایش چند برابری داشته و بنگاه های تولید را گرفتار مشكلاتی كرده است، تسهیل واردات مواد اولیه و واسطه ای مورد نیاز تولید مهمترین كاری است كه می توان انجام داد؛ در این باره وزیر اقتصاد گفته كه ˮبرای تسهیل سرمایه گذاری و رونق تولید فرصت درنگ نیست؛ دیر شده و باید با تمام قوا و تمامی دستگاه های اجرایی ورود كرده و مانع از صدمه جدی سرمایه گذاری و تولید شدˮ.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، همه چیز از فروردین امسال شروع شد؛ زمانی كه قیمت ارز روندی صعودی به خود گرفت و بازارهای مالی كشور هم از خدا خواسته آغوش خویش را به روی این تحولات پر سود باز كردند. سلاطین، تورهای خویش را در آب گل آلود اقتصاد پهن و ماهی های درشتی صید كردند؛ ماهی هایی كه البته فقط نصیب آنها شد.
بزودی نتایج این اتفاق تازه از بازارهای سرمایه ای و سفته بازی بیرون آمد و در دیگر بازارها هم خویش را نشان داد؛ زمانی كه قیمت كالاهای مصرفی گرفتار افزایشی جهشی شد و تورم هم رو به رشد شد.
افزایش ناگهانی تورم كه حالا آمارهای مركز آمار، حكایت از ۴۰ درصدی بودن آن دارد سبب شد همه توجهات به سمت مقوله "تورم" جلب شود و همه بحث ها حول محور لزوم كنترل تورم بچرخد.
با این وجود پدیده دیگری هم در حال گسترش بود كه در آن شرایط و مخصوصاً با شروع تحولات در تیم اقتصادی دولت و بی وزیر ماندن چند وزارت كلیدی برای چند ماه از آن غفلت شد. این پدیده تازه "ركود" است كه حالا در حال گسترش است.
یكی از علل اصلی تولید این ركود، افزایش قیمت ارزهای خارجی است. واقعیت این است كه چرخه تولیدات داخلی برای تكمیل شدن به "مواد اولیه" و "ماشین الات صنعتی" خارجی نیازمند است. در چنین شرایطی تسهیل ورود این اقلام مهمترین اقدامی است كه برای حفظ تولید می توان انجام داد.
بخشی از این تسهیلات، ارزی و بخش دیگر آن مقرراتی است. سازمان امور مالیاتی و گمرك دو بازوی قدرتمند وزارت اقتصاد برای حمایت مقرراتی از تولید است.
در این میان گمرك شهید رجایی و شهید باهنر دو ایستگاه اساسی واردات به كشور هستند كه اگر بتوان شرایط را برای واردات كالاهای گروه اول و دوم (كالاهای اساسی و مواد اولیه تولید) تسهیل كرد می توان به رونق تولید در كشور امیدوار بود.
در این راستا وزیر امور اقتصادی و دارایی روز گذشته (جمعه) جهت شركت در جلسه كارگروه رفع موانع تولید به استان هرمزگان سفر كرده بود، اظهار نمود كه برای تسهیل سرمایه گذاری و رونق تولید فرصت درنگ نیست؛ دیر شده و باید با تمام قوا و تمامی دستگاه های اجرایی ورود كرده و مانع از صدمه جدی سرمایه گذاری و تولید شد.
دژپسند با اشاره به اینكه امروز راهی جز سرعت عمل با دقت نداریم، گفته كه نباید قوانین و مقررات نادیده گرفته شود تا سبب دور زدن قانون و سوءاستفاده برخی افراد شویم. سلامت یكی از اركان مهم اجرایی در گمرك و نظام مالی كشور است و نباید فدای سرعت شود.

به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، قبل از این وحید شقاقی شهری، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران، هدف تحریم ها را تولید ركود و نه تورم در اقتصاد ارزیابی كرده بود.
این اقتصاددان با اشاره به تحریم های آمریكایی و هدف اصلی معماران تحریم ها ضد ایران در این باره اظهار كرده كه "هدف اصلی تحریم كنندگان تولید تورم نیست بلكه آنها دو مقوله مهم را هدف قرار داده اند كه یكی تعطیلی بنگاه های تولیدی و تولید ركود و تولید بیكاری سهمگین و دیگری افزایش شدید نابرابری و توزیع ناعادلانه ثروت در اقتصاد است".1397/11/06
15:20:19
5.0 / 5
4577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان