روستایی كه نشانی از آبادانی ندارد

روستایی كه نشانی از آبادانی ندارد یاری كالا: كرج - محرومیت تنها مختص مناطق دور افتاده نیست بلكه در همین نزدیكی های پایتخت مناطقی وجود دارد كه هیچ نشانی از آبادانی در آنها به چشم نمی خورد، روستای « گونی » نمونه بارز این مناطق است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا این روستای 25 خانواری در فاصله حدود 30 كیلومتر با پایتخت در مرز جغرافیایی شهرستان اشتهارد البرز و شهرستان ملارد استان تهران واقع شده كه از ابتدایی ترین خدمات مانند آب لوله كشی و برق محروم است.
جمعی از خبرنگاران به دعوت بسیج سازندگی سپاه امام حسن مجتبی (ع ) استان البر، برای آشنایی با این محرومیت ها راهی روستای گونی شدند، در زاویه نگاهمان منطقه ای پدیدار شد كه گویی مردمانش فراموش شده اند، بسته های آب معدنی كه این روزها قیمت در نوسان است در كنج خانه های روستایی خودنمایی می كرد، روستائیانی كه درآمدشان از طریق دامداری تامین می گردد.
گونی نشینان دامدارانی هستند كه آب دام هایشان را با تانكر تامین می كنند، شب ها نور خانه هایشان را از فانوس و در زمستان چوب های خشك بیابان به منازلشان نور و گرما می بخشد.
فرزندان روستا، برای درس باید چند كیلومتر طی كنند و كودكان روستا از كم ترین فضای بازی محروم هستند.
گونی دهیار و شورا ندارد، شبكه برق در یك كیلومتری روستا متوقف است و چند ستون مانده تا روشنا روشن شود.
مردم روستا بیشتر دامدار هستند و با تانكر سیار آب مورد نیاز دام را تامین می كنند.
نبود آب رونق كسب و كار را از روستای گونی گرفته و بیشتر جوانان روستا بیكار هستند، شاید اگر شبكه آب وجود داشت، می توان با احداث چند گلخانه در اراضی مستعد اطراف، رونقی خاص به آن بخشید.
گونی نشینان به دلیل نبود آب، كشاورزی را رها كرده اند و هیچ وسیله سرمایشی و گرمایشی در خانه هایشان نیست.
می گویند خیلی وقت است كه هیچ مسئولی به ما سرنزده تا حرف و گله هایمان را به آنها بگوییم، توقع این روستانشینان آنقدر كوچك است كه شاید باورش برای خیلی مشكل باشد.
این روزها گروه جهادی شهدای اقتدار از بسیج سازندگی سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز، با پیدا كردن 2 چشمه آب در قالب یك گروه 10 نفره در حال اجرای طرح آبرسانی به این روستا به طول یك هزار و 500 كیلومتر است كه طبق پیش بینی ها، طی 2 ماه آینده با این عملیات اجرایی، آب به گونی می رسد و دام هایشان را می توانند سیراب كنند.
اگر چه مشكل آب آشامیدنی این روستا همچنان پابرجا می ماند و نیاز است تا آب و فاضلاب روستایی پای كار بیاید و گونی نشینان دیگر رنج بی آبی را بر دوش نكشند.
گرمای تابستان، نداشتن برق مردم این روستا را آنقدر آزرده كه به دنبال كور سویی هستند تا گونی را رها كنند، با اینكه ریشه شان را از این خاك می دانند اما رهایی زندگی سخت و طاقت فرسا را به همه چیز ترجیح می دهند.
ساكنان روستا آنقدر مهربان و كم توقع بودند كه خداحافظی با آنان بدون هیچ تحطفه ای برایمان سخت بود و به این امید روستا را ترك كردیم كه انعكاس مشكلاتشان گره گشا شود.
مسئول گروه جهادی شهدای اقتدار البرز به ایرنا اظهار داشت كه روستای گونی در مرز جغرافیایی 2 استان البرز و تهران واقع شده و به لحاظ جغرافیایی از توابع شهرستان ملارد استان تهران به حساب می آید.
احمد مصطفوی افزود: از آنجائیكه ساكنان این روستا سال قبل برای تامین آب آشامیدنی و احشام خود از سپاه ناحیه امام رضا(ع) فردیس استان البرز كمك خواستند، بعد از بررسی های لازم مشخص شد به كمك آنان رفتیم.
وی اضافه كرد: از دی ماه سال گذشته اقداماتی توسط گروه جهادی استان البرز و با كمك خیرین سپاه در منطقه انجام شده و با احداث شبكه آبرسانی به طول یك هزار و 500 متر تا 2 ماه آینده آب مورد نیاز احشام و غیر شرب این روستا تامین می گردد.
وی افزود: این روستا در حاشیه استان البرز واقع شده اما در جغرافیای هدف مربوط به استان تهران است، با این وجود تمام كارهای جهادی این روستا به سپاه ناحیه امام رضا(ع) فردیس البرز واگذار شده است.
مصطفوی اظهار داشت: مردم این روستا در محرومیت به سر می برند و برای رفع این محرومیت ها نیاز است تا مسئولان توجه بیشتری به آن داشته باشند.
7414/ 6155


1397/06/20
16:09:29
5.0 / 5
5174
تگهای خبر: ارز , خدمات , دام , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان