با حضور وزیر نیرو

بهره برداری و كلنگ زنی چند طرح در كردستان شروع شد

بهره برداری و كلنگ زنی چند طرح در كردستان شروع شد یاری كالا: سنندج - بهره برداری و كلنگ زنی چند پروژه در حوزه آب و برق همینطور سد تامین آب كردستان روز پنجشنبه همزمان با سفر وزیر نیرو، مشاور رئیس جمهوری، استاندار، نمایندگان مجلس و مسئولان محلی شروع شد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، عملیات اجرایی پست 230، 63 كیلوولت اتحاد كامیاران روز پنجشنبه با حضور رضا اردكانیان وزیر نیرو، مرادنیا استاندار كردستان، علوی نماینده مردم سنندج، كامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان اجرایی استان شروع شد.
مدیرعامل شركت برق منطقه غرب كشور در این آیین تصریح كرد: اجرای این پروژه از سال 89 به مناقصه گذاشته شده بود كه به علت كمبود منابع مالی و تحریم به تعویق اقتاد اما از سال 92 ساخت آن شروع شده است.
علی اسدی با اشاره به اینكه اعتبار اولیه لازم برای احداث این پروژه 550 میلیارد ریال است، اضافه كرد: تابحال 230 میلیارد ریال برای آن هزینه شده و مقرر است تا آخر سال 98 به بهره برداری برسد ضمن اینكه اكنون این پروژه 33 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی هدف از اجرای این پروژه را افزایش اطمینان شبكه انتقال و فوق توزیع كامیاران، رفع افت ولتاژ شبكه در این شهرستان و حومه و كاهش تلفات شبكه اعلام نمود.
اسدی افزود: تامین بار ایستگاه پمپاژ دهكانان با دیماند 15 مگاوات، تامین بار شهرك صنعتی كامیاران، بهبود تغذیه پست های فوق توزیع كامیاران و موچش و تولید زیر ساخت تامین بارهای صنعتی و كشاورزی منطقه از دیگر اهداف ساخت این پست 230 كیلوولتی است.
از مشخصات فنی این پروژه، 2 فیدر خط 230 كیلوولت، 2 فیدر ترانسفورماتور 230 كیلوولت، 2 فیدر ترانسفورماتور 63 كیلوولت، 4 فیدر خط 63 كیلوولت و 4 دستگاه ترانسفورماتور 80 مگاولت آمپر است.

** طرح توسعه پست 63، 20 كیلو ولتی در كامیاران
طرح توسعه پست 63، 20 كیلو ولتی كامیاران هم امروز با حضور اردكانیان وزیر نیرو و اختصاص هفت میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
این پست شامل سه فیدر جهت اتصال نیروگاه 25 مگاواتی و 2 فیدر برای توسعه شبكه 20 كیلوولت بوده و با هدف از احداث آن اتصالات شبكه به نیروگاه مقیاس كوچك كامیاران است.

** بهره برداری از سد عباس آباد بانه
همزمان با سفر وزیر نیرو به كردستان، سد عباس آباد با هدف تامین آب شرب شهر بانه و روستاهای اطراف با حضور حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری، بهمن مرادنیا استاندار، نمایندگان مردم در مجلس و مدیران استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، این سد در 18 كیلومتری جنوب شرقی شهر بانه و بر روی رودخانه ننور واقع و عملیات اجرایی آن از سال 88 شروع شده كه از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان كردستان است.
حجم مخزن این سد 14 میلیون مترمكعب، ارتفاع آن از پی 52 متر، طول تاج آن 535 متر و عرض آن 10 متر است.
تاكنون از محل اعتبارات بودجه عمومی كشور و صندوق توسعه ملی، 114 میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده و اعتبار مورد نیاز برای اتمام سد 17 میلیارد تومان، اعتبار مورد نیاز جهت اجرای حدود 11 كیلومتر خط انتقال به منظور انتقال آب به تصفیه خانه موجود شهر بانه حدود 25 میلیارد تومان و اعتبار مورد نیاز برای تكمیل تصفیه خانه شماره 2 شهرستان هم 55 میلیارد تومان است.
اثرات مثبت و هدف از اجرای سد عباس آباد، تامین آب شرب و صنعت شهر بانه و شهرهای بویین، كانی سور، آرمرده و روستاهای اطراف در افق طرح 1420 با جمعیتی بیش از 200 هزار نفر به میزان 16.5 میلیون مترمكعب، تامین نیاز حق آبه بران كشاورزی و جلوگیری از هدر روی آب با استفاده از مرز، ذخیره سیلاب های رودخانه ننور از سرچشمه های رود كلاس (زاب)، تامین حقابه 300 هكتار اراضی كشاورزی محل و تولید تفرجگاه و تفریحگاه برای اهالی منطقه است.

** وزیر نیرو از طرح های آب و خاك كردستان بازدید كرد
وزیر نیرو روز پنجشنبه در ادامه سفر به استان كردستان از طرح های آب و خاك در شرق این استان بازدید كرد، در این بازدید حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری هم حضور داشت.
رضا اردكانیان از طرح سد و سامانه انتقال آب ژاوه، سد آزاد و سامانه انتقال سد شهید كاظمی و سد چراغ ویس كه به منظور تامین حقابه های شرب، صنعت و كشاورزی شهرهای شرق این این استان تكمیل و یا در دست اجراست، بازدید نمود.
طرح سد و سامانه انتقال آب ژاوه كه در 20 كیلومتری شهر سنندج واقع شده است و بهمن ماه سال جاری آبگیری خواهد شد. این سد برای تامین بخشی از آب مورد نیاز نواحی اطراف دریاچه سد و پایین دست آن و همینطور دشت قروه و دهگلان با استفاده از سامانه انتقال آب در دست اجرا است.
وزیر نیرو همینطور از طرح ارتقای كمی و كیفی تصفیه خانه فاضلاب سنندج كه توسط مجری طرح سد ژاوه در دست اجراست، بازدید نمود.
سد آزاد و سامانه انتقال آب آن هم برای تامین كمبود آب شرب شهر سنندج در افق دراز مدت و تامین آب شرب روستایی و آبیاری بخشی از اراضی واقع در راه سامانه انتقال این اجرا شده است.
سد چراغ ویس هم با 87 میلیون مترمكعب گنجایش، برای تامین آب شرب، كشاورزی و صنعت در 40 كیلومتری شهر سقز در استان كردستان احداث شده است.
این سد مقرر است 30 میلیون مترمكعب آب برای شرب شهر سقز و 10 میلیون مترمكعب آب برای بخش نعت فراهم نموده و آب مورد نیاز 6 هزار هكتار از اراضی كشاورزی را تامین كند.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، رضا اردكانیان وزیر نیرو روز پنجشنبه 15 شهریور همراه با معاونان خود به منظور كلنگ زنی و افتتاح چند پروژه در حوزه آب و برق به استان كردستان سفر كرده است.
در سفر اردكانیان، 11 پروژه در حوزه توزیع برق با اعتبار 339 میلیارد و 845 میلیون ریال در كردستان به بهره برداری می رسد.
در حوزه های انتقال برق هم 5 پروژه با اعتبار 81 میلیارد و 120 میلیون ریال افتتاح می گردد كه از آن جمله می توان به پروژه های توسعه و افزایش ظرفیت پست 63/20 كیلو ولت ناظم آباد (قروه 2) و توسعه پست 63/20 كیلوولت مریوان اشاره نمود ضمن اینكه پروژه های پست 230 كامیاران و سیم كشی دو مدار خط 63 مریوان هم در این سفر كلنگ زنی می گردد.
پروژه یادمان شهدای عملیات والفجر 4 هم كه توسط شركت توزیع نیروی برق استان كردستان و شركت توانیر از سال قبل كار ساخت آن شروع شده بود، با حضور وزیر نیرو افتتاح می گردد.
در حوزه آب هم پروژه های سد عباس آباد بانه و آبرسانی به این شهر با اعتبار بیش از یك هزار و 229 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.
بازدید از سد ژاوه و بازدید هوایی از سامانه انتقال آب از سد آزاد، نشست با استاندار كردستان و مجمع نمایندگان استان و دیدار با نماینده ولی فقیه در كردستان از دیگر برنامه های وزیر نیرو در سفر به این استان است.
628 هزار مشترك از خدمات شركت برق كردستان بهره مند هستند كه 95 درصد آن ها را مشتركان خانگی و تجاری تشكیل می دهند؛ ضمن اینكه بخش صنعت و كشاورزی استان هم به ترتیب حدود 4 و 1 درصد مشتركان را شامل می شوند.
ظرفیت تولید روزانه برق در كردستان 460 مگاوات بوده و ضریب نفوذ برق در بخش شهری و روستایی این استان 100 درصد است و تمام روستاهای زیر 10 خانوار هم از نعمت برق برخوردار می باشند.
9102


1397/06/15
13:29:20
5.0 / 5
5184
تگهای خبر: تولید , خدمات , دام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان