رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام كرد

مخالفت با ارز دو نرخی، فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد كرده بودیم

مخالفت با ارز دو نرخی، فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد كرده بودیم یاری كالا: رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن نادرست شمردن سیاست فعلی ارزی، خاطرنشان كرد كه از ابتدا اخطار داده بودیم كه هرگونه دو نرخی شدن ارز فسادآور است و همینطور شهریور سال گذشته فساد خودرو را به وزارت صنعت گوشزد كرده بودیم.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: بخش خصوصی مخالفت خویش را با هرگونه دو نرخی شدن ارز اعلام نموده است، چراكه هر گونه انحصار و دو نرخی بودن، چیزی جز فساد و رانت به دنبال نخواهد داشت. پس باید بر مبنای یك بازار آزاد كنترل شده، اقتصاد ایران در مسائل ارزی هدایت كرد. همینطور در مورد كالاهایی كه با ارز دولتی وارد كشور شده است، باید كنترل های لازم صورت گیرد تا از طریق مالیات و جریمه، با سوءاستفاده به فروش نرسد.
وی اضافه كرد: اگر مسائلی كه امروز درباره واردات خودرو بروز كرد، در سال قبل مدیریت می شد، این اتفاقات رخ نمی داد. این در شرایطی است كه شهریور پارسال، اتاق بازرگانی تهران در نامه ای به وزارت صنعت این فساد را گوشزد كرده بود.

این سیاست ارزی جواب نمی دهد
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: شهریور سال قبل نامه ای به دولت نوشتیم كه محدودیت در ثبت سفارش سبب اتفاقات امروز خواهد شد. تمامی این مسائل ناشی از مشورت نكردن با بخش خصوصی است. بخش خصوصی خواهان ارز تك نرخی است و هر دو نرخی شدن و انحصار سبب فساد و رانت خواهد شد و باید برپایه بازار آزاد كنترل شده، اقتصاد پیش برود.
خوانساری اظهار داشت: اختصاص ارز با قیمت پایین به برخی واردكنندگان و كنترل تعزیری بازار، جواب نمی دهد، بلكه ارز دولتی فقط باید به دارو و كالاهای اساسی داده شود.

نقدینگی از ارز خطرناك تر است
رئیس اتاق بازرگانی تهران نقدینگی را یكی دیگر از مشكلات اقتصاد ایران دانست و اضافه كرد: نقدینگی یكی از خطرناك ترین مسائل اقتصاد ایران است كه از ارز هم خطرناك تر است. پس هر روز دیر پرداختن به حل مشكل نقدینگی آفات زیادی را برای اقتصاد خواهد داشت.
وی با تاكید بر اینكه بخش خصوصی واقعی به دنبال دریافت ارز رانتی نیست، افزود: از همان ابتدا با دلار ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودیم اما دولت از ابتدا اعلام نمود كه به هر كالایی كه نیاز به ارز داشته باشد، دلار دولتی می دهد. بر این اساس ۲۰۰ میلیارد دلار تقاضا برای واردات وجود داشت. در صورتی كه معلوم بود تك نرخی شدن ارز با این قیمت شدنی نیست و وقتی دولت می گوید به همه ارز با این نرخ می دهیم معلوم است كه برخی بدون نیاز به ارز به دنبال دریافت آن می روند یا آنكه وقتی برای پیش فروش سكه محدودیتی اعلام نمی گردد، فردی ۳۰ هزار سكه می خرد؛ این یعنی سیاستگذاری درست نبوده است.
خوانساری اعلام نمود: هرچند تصمیم گیری درباره بازار ثانویه دیر بود اما تصمیم خوبی بود و می تواند موثر باشد، چون كه با راه اندازی بازار ثانویه صادرات تقویت شده و واردكنندگان هم به ارز مورد نیاز خود دسترسی خواهند داشت.

شركت های دارویی با كمبود مواد اولیه مواجه هستند
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: خیلی از شركت های دارویی با كمبود مواد اولیه روبرو هستند و از دولت می خواهیم فكری برای این مورد كند. یكی از اشكالات این است كه برخی كالاها در گذشته با نرخ ارز آزاد وارد كشور شده ولی ترخیص نشده اند و انتظار داریم تصمیم درست درباره آنها اتخاذ شود.
وی با اشاره به اینكه بر مبنای آمارها ۵۳ بار در جلسات اتاق بر تك نرخی كردن ارز تاكید كرده ایم و درباره جهش ناگهانی قیمت ها اخطار داده ایم، اظهار داشت: از دولت انتظار داریم بیشتر به نظرات بخش خصوصی توجه و زودتر هم تصمیم گیری كند. از جانب دیگر هم وظیفه اتاق بازرگانی برای پشتیبانی از بخش خصوصی سنگین تر شده است.1397/04/26
15:29:29
5.0 / 5
4534
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان