بهانه جدید فروشندگان برای افزایش قیمت پوشاك

بهانه جدید فروشندگان برای افزایش قیمت پوشاك یاری كالا: بازار پوشاك در فصل بهار با آمدن لباس های بهاره رونق دوباره می گیرد و از رفت و آمد نسبتا زیادی برخوردار می گردد اما این در شرایطی است كه فروشندگان به بهانه نوسانات ارز، قیمت انواع پوشاك بخصوص پوشاك وارداتی را حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داده اند.بر اساس گزارش میدانی ایسنا، تنوع قیمت در بازار پوشاك به گستردگی تنوع انواع آن در مدلها و جنس های متفاوت می باشد. همینطور قیمت انواع لباس بر مبنای شاخص های مختلف همچون كیفیت پارچه، برش و دوخت، محدوده جغرافیایی، محل عرضه، برند بودن یا نبودن لباس و... است. همینطور موارد بسیار دیگری كه حتی شاید به شكل مستقیم به لباس مربوط نباشد در قیمت پوشاك اثرگذار است.

به گفته تعدادی از فروشندگان، هر چند لباس های ایرانی از جایگاه نسبتا قابل قبولی در بازار برخوردار می باشند اما جنس های خارجی همچون كارهای ترك و چین بخش قابل توجهی از بازار پوشاك را به خود اختصاص داده اند. پوشاك ترك این روزها به علت كیفیت مناسب و جنس مرغوب شان مورد استقبال خریداران لباس قرار گرفته است. از طرفی هم لباس های چینی بخش مهمی از بازار پوشاك ایران را در اختیار دارند و به علت قیمت پایین ترشان مورد اقبال زیاد قرار گرفته اند.

به غیر از پوشاك چینی كه در همه انواع زنانه، بچه گانه و مردانه عرضه می شود، كارهای پاكستان، بنگلادش، تایلند، فیلیپین و برخی دیگر از كشورهای جنوب شرقی آسیا در بازار لباس عرضه می شوند.

اما یكی از عواملی كه بر بازار پوشاك همواره اثرگذار است وضعیت نرخ دلار است. از آنجاكه بخش عمده ای از بازار پوشاك وارداتی است قیمت پوشاك مستقیما از قیمت دلار تاثیر می پذیرد.

با توجه به نوسانات ارزی در دو - سه ماه گذشته به قول فروشندگان، بازار انواع پوشاك هم دستخوش تغییراتی شده و قیمت برخی برندها و اجناس با افزایش همراه شده است. این افزایش قیمت نه تنها در بین پوشاك وارداتی بلكه در بین برندهای داخلی هم مشاهده می گردد كه قابل توجیه به نظر نمی رسد.

مشاهدات نشان داده است كه بیشترین افزایش قیمت مربوط به پوشاك تركیه است و بعد از آن پوشاك كشورهای شرق آسیا همچون چین، كره و تایلند بیشترین افزایش قیمت را داشته اند. این افزایش قیمت ها در حالی صورت گرفته است كه به قول مسئولان هیچ كسی حق ندارد به بهانه افزایش قیمت ارز اجناس خویش را گران بفروشد اما برخلاف این وعده ها، اصناف زیادی اجناس را گران كرده اند.

از سوی دیگر بازار پوشاك كه همواره زیر هجمه كالاهای قاچاق بوده و این صنعت از این بابت روز به روز صدمه جدی تری دیده است و بر مبنای آمارها پوشاك جزو كالاهایی است كه بیشترین حجم قاچاق را به خود مختص كرده است و صدمه های بسیار جدی به صنعت پوشاك داخلی زده است. باآنكه دولت تلاش كرده است با سیاست هایی مثل افزایش تعرفه ها و تعیین ساز و كارهای بیشتر برای مقابله با قاچاق از میزان حجم قاچاق بكاهد اما همچنان قاچاق در بازار پوشاك قابل توجه است و صحبت از قاچاق ۶۰ تا ۷۰ درصدی پوشاك مطرح است.

در اینجا نگاهی داشته ایم به قیمت بعضی از لباس های مردانه، زنانه و بچه گانه.

قیمت انواع لباس مردانه

در میان لباس های مردانه به قول فروشندگان، انواع پیراهن و كت های تك، تقاضای بیشتری دارند. كت های تك در جنس های مختلف در حراجی ها بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارند و در مغازه ها بالای ۲۰۰ هزار تومان فروخته می شوند.

انواع شلوارهای مردانه در بین دست فروشی ها و حراجی ها به صورت متوسط ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان و در مغازه ها بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان عرضه می گردد.

كت و شلوار مردانه با كیفیت مناسب و جنس ترك هم از حدود ۴۰۰ هزار تومان به بالا فروخته می گردد و در حراجی ها به صورت متوسط ۱۳۰ تا ۲۳۰ هزار تومان فروخته می شوند.

همچنین پالتو های مردانه در بعضی برند فروشی ها كه در روزهای لباس های باقی مانده زمستانی خویش را حراج كرده اند بین ۲۸۰ تا ۳۵۰ هزار تومان فروخته می گردد و در بعضی حراجی ها بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هم عرضه می گردد. همینطور قیمت پیراهن های مردانه از حدود ۴۰ هزار تومان آغاز می گردد و تا حدود ۲۰۰ هزار تومان ادامه دارد.

قیمت انواع لباس زنانه

به گفته فروشندگان لباس های زنانه، در این مقطع در میان لباس های زنانه پالتو، كاپشن، شال زمستانی و مانتو مجلسی بیشترین فروش را دارند.

لباس های زنانه به علت تنوع بیشتری كه نسبت به لباس های مردانه دارند با قیمت های متنوع تری عرضه می شوند. بررسی ها نشان داده است پالتوی زنانه كه در این فصل تقاضای نسبتا بالایی دارد بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان عرضه می گردد و در بعضی از مغازه ها این قیمت به بیش از ۹۰۰ هزار تومان هم می رسد.

قیمت مانتو مجلسی زنانه با پارچه ترك و دوخت ایران از ۳۰۰ هزار تومان شروع می گردد و به حدود ۳۸۰ هزار تومان می رسد. در این بین مانتوهای مجلسی چینی به صورت متوسط بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ هزار تومان عرضه می گردد.

همچنین مانتو شلوار اداری قیمت های متفاوتی دارد و رنج قیمتی آن از ۹۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.

رنج قیمت كاپشن زنانه جنس ایرانی به صورت متوسط بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است و كاپشن های چینی و پاكستانی با قیمت كمتر از ۱۰۰ هزار تومان در بازار قابل خرید هستند.

شلوار زنانه درجه دو و سه ایرانی و چینی قیمت حدود ۵۰ هزار تومان دارد اما شلوارهای ایرانی با كیفیت بهتر از ۹۰ هزار تومان شروع می گردد و تا ۲۵۰ هزار تومان ادامه هم دارد.

همچنین بلوزهای زمستانی زنانه كار ایرانی رنج قیمتی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان دارند و جنس ترك رنج قیمتی بین ۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان دارد.

شال گردن زنانه از حدود ۱۵ هزار تومان كه جنس های با كیفیت پایین تر است آغاز می گردد و تا ۵۰ هزار تومان هم عرضه می گردد. شال زمستانی با كیفیت مناسب هم از ۳۰ هزار تومان آغاز و تا ۵۰ هزار تومان ادامه دارد.

قیمت انواع پوشاك بچه گانه

لباس های بچه گانه قیمت نسبتا بالایی دارند؛ به گونه ای كه قیمت یك دست كاپشن بچه گانه با قیمت یك دست كاپشن زنانه برابری می كند.

معمولا خرید لباس برای خردسالان سختی بیشتری هم دارد چون كه علاوه بر قیمت های نسبتا بالا، والدین هم به علت رشد سریع بچه ها در سنین پایین باید در فاصله های زمانی كوتاه تری راهی بازار لباس شوند.

بررسی در بازار پوشاك بچه گانه هم بیان گر این است كه بخش زیادی از بازار لباس بچه در اختیار كارهای چینی است.

یك دست ست نوزادی ایرانی بین ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان در بازار عرضه می گردد.

همچنین كاپشن بچه سه تا چهار ساله جنس چینی بین ۶۵ تا ۱۵۰ هزار تومان است و یك دست ست پسرانه و دخترانه سه تا پنج ساله بین ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان است.
1397/02/07
19:57:26
5.0 / 5
4581
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان