برای كاهش آلایندگی كربن

ناوگان كشتیرانی بازطراحی می گردد

ناوگان كشتیرانی بازطراحی می گردد یاری كالا: اعضای سازمان بین المللی دریانوردی ملل متحد (IMO) توافقی برای نصف شدن آلایندگی دی اكسید كربن كشتیرانی تا سال ۲۰۵۰ منعقد كرد كه این صنعت را وادار می كند ناوگان خویش را بازطراحی كند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، سازمان بین المللی دریانوردی متشكل از ۱۷۳ عضو، در بیانیه ای اعلام نمود كه استراتژی اولیه برای اولین بار كاهش انتشار گازهای گلخانه ای به میزان حداقل ۵۰ درصد تا سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۰۸ را درنظر گرفته است.

كشورهایی كه حضور پررنگی در كشتیرانی دارند مانند عربستان سعودی و آمریكا به پیش نویس های قبلی كه در طول دو هفته مذاكرات این سازمان مطرح شده بودند، اعتراض كرده بودند. بعضی از كشورها مانند مارشال آیلندز كه در خطر بالا رفتن سطح آب دریا قرار دارند، خواهان تعهد قوی تری بودند و اتحادیه اروپا خواهان كاهش ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی آلودگی بود. با این همه این توافق مورد استقبال گسترده قرار گرفت.

پیتر هینچ لایف، دبیركل اتاق بین المللی كشتیرانی این توافق را یك توافق كم سابقه – توافق پاریس برای دریانوردی - خواند كه هدف بلندپروازانه ای را برای كاهش آتی آلودگی دی اكسید كربن تعیین می كند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، كشتیرانی و هواپیمایی دو بخشی هستند كه مشمول توافق جوی ۲۰۱۵ پاریس نمی شوند.

صنعت هواپیمایی دو سال قبل با یك طرح كاهش آلایندگی موافقت نمود اما این مورد برای صنعت كشتیرانی طولانی تر شد، زیرا این صنعت به كشتی هایی متكی است كه از سوخت بانكر استفاده می نمایند و بنابراین كاهش آلایندگی آنها دشوارتر است.

كشتیرانی عامل دو درصد از آلایندگی كربن جهانی است و در صورتی كه كنترل نشود، سهمش ممكن است به حدود ۱۵ درصد افزایش پیدا كند.

1397/01/26
15:02:36
5.0 / 5
4784
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان