چگونه سرمایه افغان ها را به ایران بیاوریم؟

چگونه سرمایه افغان ها را به ایران بیاوریم؟ یاری كالا: رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت تصریح كرد: لازم است برنامه ریزی های مناسبی داشته باشیم تا به واسطه آن، سرمایه گذاران افغان جذب بازار ایران شوند.


محمدمهدی جوانمرد قصاب در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: تابحال با عنایت به مشكلات موجود، در عرصه جذب سرمایه افغان ها در ایران توفیق خاصی نداشته ایم، زیرا در این زمینه یك بخش و مجموعه خاص وجود ندارد كه بتواند تمام پروژه های ایران را به صورت عملیاتی برای سرمایه گذاران این كشور تشریح كند. باید توجه داشت كه جذب سرمایه هم به مثابه فروش فرصت های سرمایه گذاری است و مانند فروش كالا باید برای این مورد هم تیم مجرب و منسجمی تشكیل گردد.
رایزن تجاری سابق ایران در افغانستان متذكر شد كه در موارد مختلف با ارسال یك سی دی تلاش می گردد برنامه ها و پروژه های مختلف برای سرمایه گذار خارجی توضیح داده شود، اما آیا یك سی دی قابلیت قانع كردن سرمایه گذاران را خواهد داشت!؟
وی با بیان این كه قوانین مربوط به ویزا و جذب سرمایه گذار خارجی ناكارآمدی های متعددی دارد، اضافه كرد: سرمایه داران افغانستان برخلاف آنچه تصور می گردد امكان سرمایه گذاری در كشورهای دیگر را دارند. عده ای از سرمایه داران این كشور هم تمایل بسیاری برای حضور در بازار ایران دارند اما ما در بسیاری موارد برای حضور این افراد در بازار ایران كاری انجام نداده ایم و برنامه خاصی هم نداریم. در بعضی موارد وقتی به ایران میایند درگیری باندبازی ها و بروكراسی هایی می شوند كه نیامدن را بر آمدن ترجیح می دهند.
جوانمرد قصاب ادامه داد: بسیاری فكر می كنند افغانستان كشوری فقیر است، در صورتی كه می توان بصورت تقریبی گفت ۱۰ درصد از جمعیت این كشور دارای سرمایه های بسیار هستند، ۳۰ درصدشان كارمندان دولت و حقوق بگیران هستند و شاید ۶۰ درصد جمعیت این كشور دارای امكان مالی بالایی نیستند و می توان گفت هم اكنون برای سرمایه داران ۱۰ درصدی این كشور ما برنامه ریزی خاصی نداریم.
رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت اظهار نمود: در چابهار ۱۵۰ شركت افغانی به ثبت رسیده اند كه این افراد برای سرمایه گذاری در ایران آمادگی دارند اما متاسفانه به هنگام ورود به ایران آنقدر موانع پیش روی آنها قرار می گیرد كه ترجیح می دهند سرمایه خویش را وارد كشور دیگری كنند.



1396/12/19
22:18:41
5.0 / 5
4866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان