وزیر علوم: دانشگاه ها وارد مرحله تحول در اقتصاد شده اند

وزیر علوم: دانشگاه ها وارد مرحله تحول در اقتصاد شده اند یاری كالا: اهواز - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه ها در حال ورود به مرحله ای هستند كه در هم افزایی و پیوند با صنعت و به كارگیری دانش ثروت آفرینی، تحول مناسبی در حوزه اقتصاد كشور تولید كنند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، منصور غلامی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در جمع خبرنگاران اظهار نمود: بخش مهمی از مفهوم اقتصاد مقاومتی این است كه از نظر ایده ها، اندیشه ها و یافته های علمی به خود متكی باشیم و یكی از این اقدام ها، استقرار مراكز رشد و فناوری و شركت های با ایده های نوین(استارت ها) در پارك های علم و فناوری است.
وی اضافه كرد: 42 پارك علم و فناوری اكنون در كشور وجود دارد كه زمینه ورود فناوری ها و ایده های حاصل از تحقیقات علمی به بخش صنعت را فراهم می كنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان كرد: در مقوله صنعت هم صنایع مختلف همچون مجموعه های زیر پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش خصوصی توجه خوبی به محققان و نتایج تحقیقاتی دانشگاه ها نشان می دهند كه این موضوع، زمینه مناسبی را برای حضور دانشگاه در صنعت فراهم می كند.
وی با بیان این كه وظایف اقتصاد مقاومتی بر حسب توان در منطقه و در سطح ملی برای دانشگاه ها وجود داشته و وزارت علوم از آن حمایت می كند، تصریح كرد: هر اندازه وابستگی فنی و فناوری ما به بیرون كمتر باشد، از حیث تولید و اشتغال وابستگی به داخل بیشتر می گردد كه این سبب خواهد شد اقتصاد مقاومتی كه یكی از اهداف آن استقلال و خودكفایی كشور است، محقق شود.
غلامی در مورد وضعیت شركت های دانش بنیان كشور هم اظهار داشت: شركت های دانش بنیان عمر زیادی ندارند اما بعضی از آن ها با شتاب بالایی در داخل و خارج ظاهر شده اند به نحوی كه بخشی از اشتغال بوجود آمده آن ها به صورت مستقیم بوده است.
وی ادامه داد: بیشتر این شركت های موفق IT BASE هستند یعنی بر مبنای فناوری اطلاعات و روی شبكه ها كار می كنند؛ ازاین رو با اینكه اشتغال در خود این مجموعه ها زیاد نباشد، ولی افراد زیادی را در حوزه كاری خود مشغول كرده اند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان كرد: درآمدهای این شركت های دانش بنیان رقم قابل توجهی بوده كه سبب امیدواری برای توسعه فضاهای كسب و كار و ورود مجموعه های جدیدی از جوانان تحصیل كرده در این حوزه شده است.
غلامی در مورد اقدامات وزارت علوم برای جذب دانشجویان خارجی توضیح داد: یكی از برنامه هایی كه در برنامه ششم توسعه اقتصادی پیش بینی شده و جزو روابط بین المللی بوده، هم افزایی و همكارهای بین المللی است كه یك بخش آن، پذیرش دانشجو از سایر كشور ها بخصوص كشورهای همسایه است.
وی ادامه داد: كشورهای همسایه به علت نزدیكی مسافت و نزدیكی فرهنگی فرصت های خوبی برای شروع و توسعه همكاری های بین المللی دارند و در مناطقی مانند خوزستان بخصوص خرمشهر هم به دلیل نزدیكی های فرهنگی و مسافتی، زمینه برای جذب دانشجویان عراقی فراهم است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رفع موانع جذب دانشجویان خارجی را در گرو همكاری دانشگاه ها دانست و اظهار داشت: اگر دانشگاه ها موانعی برای این كار داشته باشند، به رفع این موانع كمك می نماییم تا پذیرش دانشجو از همه كشورهای علاقه مند بخصوص عراق صورت گیرد.
غلامی با اشاره به برنامه خود برای دیدار از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر عنوان كرد: در دیدار از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برنامه های راهبردی دانشگاه را در كنار اعضای مدیریت و شورای دانشگاه مرور می نماییم تا وزارت علوم در برنامه های حمایتی خود و هماهنگی برای اجرا و رسیدن به اهداف بتواند اقدامات بهتری داشته باشد.
وی اضافه كرد: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر دانشگاهی تخصصی با جایگاه ممتاز است كه می تواند خدمات آموزشی و پژوهشی ویژه در حوزه علوم دریایی عرضه نماید.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد بحت تحصیلات تكمیلی و نحوه پذیرش دانشجویان در این مقطع هم اظهار داشت: دانشگاه ها بر مبنای ظرفیت های موجود خود، درخواست پذیرش دانشجو در رشته ها و دوره ها را عرضه كرده و سازمان سنجش و حوزه معاونت آموزشی هم بعد از بررسی ها، اجازه پذیرش می دهد كه یكی از شاخص های آن، وجود اساتید متخصص در رابطه با این رشته ها در دوره های تحصیلات تكمیلی است.
وی ادامه داد: اكنون كه ارتباطات علمی ما با جهان در حال توسعه است، ممكن است برخی دانشگاه ها از اساتید متخصص خارج از كشور هم به صورت كوتاه مدت استفاده كنند.
غلامی خاطرنشان كرد: همینطور دانشجویان دوره دكترا برای 6 یا 9 ماه در زمان تحصیل، بعنوان فرصت تحقیقاتی مطالعاتی به یكی از كشورهای خارجی كه خود دانشجو زمینه كار را در دانشگاه فراهم نموده، اعزام می شوند كه در واقع اقدامی جهت استفاده از ظرفیت علمی كشورهای دیگر، انتقال فناوری و دانش و هم توسعه روابط بین دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد دانشجویان بازداشت شده در وقایع دی ماه امسال هم توضیح داد: همه دانشجویان وقایع دی ماه آزاد شده و امیدواریم مشكل خاصی در مراحل بعدی كار وجود نداشته باشد.
7100/6002/7148


1396/12/07
17:06:26
5.0 / 5
4733
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , دام , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان