سازمان توسعه تجارت به ایسنا اعلام كرد

نرخ دلار با واردات چه كرد؟

نرخ دلار با واردات چه كرد؟ یاری كالا: مدیر كل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت معتقد می باشد بالا رفتن نرخ ارز می تواند كاهش واردات را به همراه داشته باشد.


فرهاد نوری در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به سئوالی درباره تاثیر افزایش نرخ ارز بر واردات كشور اظهار داشت: بررسی یك دوره ۱۰ ساله گویای آن می باشد كه در سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ همبستگی منفی و نسبتا بالایی میان نرخ ارز و واردات وجود داشته و این رقم به منفی ۶۷ درصد رسیده است.

وی اظهار نمود: این امر بدان معناست كه افزایش نرخ ارز با كاهش واردات همراه بوده و به شكلی گویای گران شدن كالاهای وارداتی است. این روند از یك سو می تواند پشتیبانی از تولید داخل محسوب شود و از جانب دیگر در مورد بعضی از فعالیت ها به افزایش هزینه های كالاهای واسطه ای و سرمایه ای منجر می گردد.

نوری ادامه داد: با این همه، بررسی تغییرات واردات نسبت به تغییرات نرخ ارز نشان داده است كه در سال ۱۳۹۱ با افزایش ۹۲ درصدی نرخ ارز، واردات فقط حدود ۱۳ درصد كاهش یافته كه این نشان داده است كه حساسیت واردات به تغییرات نرخ ارز چندان قابل توجه نبوده است.

وی اضافه كرد: البته باید توجه داشت كه كاهش واردات تنها تحت تاثیر افزایش نرخ ارز نیست و تابع پارامترهای دیگری هم هست. بعنوان نمونه در سال ۱۳۹۴ به رغم ثبات نرخ ارز، واردات كاهش رشد ۲۲.۶ درصدی را تجربه كرده است.

نوری در انتها اظهار داشت: نكته قابل توجه دیگر این است كه عدم توجه به قیمت های واقعی ارز در واقع نوعی یارانه به تولیدكننده خارجی به حساب می آید.

در جدول و نمودار زیر روند تغییرات حجم واردات بر مبنای نرخ ارز بررسی شده است.


1396/11/30
14:20:33
5.0 / 5
6071
تگهای خبر: ارز , تجارت , تولید , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان