سهم 1 13 درصدی آذربایجان غربی از درآمدهای دولتی با وجود ظرفیت های بی بدیل اقتصادی

سهم 1 13 درصدی آذربایجان غربی از درآمدهای دولتی با وجود ظرفیت های بی بدیل اقتصادی یاری كالا: ارومیه - آذربایجان غربی با وجود داشتن سهم 4.1 درصدی از جمعیت كشور و ظرفیت های بی بدیل اقتصادی، تنها 1.13 درصد از درآمدهای دولتی را به خود اختصاص داده و توسعه صنایع سنگین، رونق تولید و تولید اشتغال را برای جبران عقب ماندگی های گذشته در اولویت قرار داده است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا میزان درآمد «دولتی مصوب»، «پیش بینی شده» و « تحقق یافته» را می توان نشانه هایی از كم برخورداری هر استان به شمار آورد و این سه مولفه را در آذربایجان غربی هم مورد بررسی قرار داد.
طبق گفته بعضی از كارشناسان، میزان درآمد مردم آذربایجان غربی نزدیك به 40 درصد متوسط درآمد كشوری بوده و این نرخ جایگاه این استان را در رده های پایین جدول درآمدی كشور قرار داده است.
درآمدهای دولتی مصوب و محقق شده كه میزان فعالیت بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاری انجام شده بخصوص در بخش صنعت و بازرگانی را در یك منطقه نشان داده است در این استان مرزی و مستعد جای بحث دارد.
با توجه به سهم بیش از 85 درصدی مالیات از درآمدهای پیش بینی شده و تحقق یافته آذربایجان غربی و معافیت بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی، كشاورزی و بازرگانی همچون كل بخش كشاورزی، فعالیت های اقتصادی مرزی و فعالیت های بازرگانی و صنعتی در منطقه آزاد ماكو /شامل سه شهرستان شمالی استان/، میزان درآمدهای استانی كمتر از بسیاری استان های دیگر است.
نكته حائز اهمیت در این خصوص، پرداخت هزینه های استانی بخصوص در حوزه عمرانی با عنایت به درآمدهای محقق و پیش بینی شده است كه با وجود نگاه ویژه دولت به استان و اعطای ردیف های اعتباری خاص، گام های توسعه آذربایجان غربی را كندتر و كوتاه تر می كند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان غربی كه مدیریت دخل و خرج دولت در استان را عهده دار است با اشاره به درآمدهای آذربایجان غربی در لایحه بودجه سال 97، اظهار داشت: درآمدهای استان با 6.5 درصد رشد نسبت به سال جاری، 10 هزار و 890 میلیارد ریال پیش بینی شده كه از این میزان، حدود 10 هزار و 60 میلیارد ریال جزو منابع عمومی استانی و 280 میلیارد ریال جزو درآمدهای اختصاصی دستگاه های اجرایی است.
ناصر حضرتی با اشاره به سهم 1.13 درصدی درآمدهای آذربایجان غربی در لایحه بودجه سال آینده كل كشور، اظهار نمود: این استان رتبه بیست و ششم را در میان 31 استان كشور به خود مختص كرده است.
وی بیان كرد: درآمد سرانه آذربایجان غربی در لایحه بودجه سال آینده سه میلیون و 250 هزار ریال پیش بینی شده است كه در این خصوص آذربایجان غربی در رتبه 26 كشوری قرار دارد.
وی ادامه داد: بیشترین میزان درآمد سرانه در سال آینده مربوط به استان تهران با 36 میلیون ریال و متوسط كشوری این درآمد هم 11 میلیون و 860 هزار ریال برآورد شده است.
وی با اشاره به نگاه مناسب دولت یازدهم و دوازدهم به استان های محروم بخصوص آذربایجان غربی در اختصاص بودجه های عمرانی و هزینه ای، اظهار داشت: این استان رتبه ششم بین استان های كشور را در مورد اعتبارات عمرانی پیش بینی شده در سال آینده دارد و سهم ما از كل اعتبارات عمرانی استان های كشور 4.43 درصد است.
معاون نظارت مالی اداره كل امور اقتصادی و دارائی آذربایجان غربی و رئیس خزانه معین استان هم با اشاره به پیش بینی درآمد 10 هزار و 30 میلیارد ریالی برای امسال در استان، اظهار داشت: میزان وصولی درآمدهای استان در 9 ماه منتهی به آذرماه جاری، 6 هزار و 533 میلیارد ریال شامل 6 هزار و 251 میلیارد ریال درآمدهای استانی و 283 میلیارد ریال سهم درآمدهای ملی در استان است.
طهماسب حاجی حسینلو، افزود: بیشترین میزان درآمدهای استان را مالیات به خود اختصاص داده و در این مدت بیش از پنج هزار و 538 میلیارد ریال مالیات در استان وصول شده است.
وی با اشاره به دستگاه های عمده وصول كننده درآمد در آذربایجان غربی، اظهار داشت: بعد از اداره كل امور مالیاتی، نیروی انتظامی با 296 میلیارد ریال و سهم 4.7 درصدی، ثبت اسناد و املاك با 223 میلیارد ریال و سهم 3.6 درصدی و گمرك با 82 میلیارد ریال و سهم 1.3 درصدی در رده های بعدی قرار دارد.
مدیركل امور مالیاتی آذربایجان غربی با تشریح درآمدهای مالیاتی 9 ماه سال جاری، اضافه كرد: این اداره كل در ابتدای سال جاری با هدف تحقق سهمیه ابلاغی با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی مردم بر شناسایی منابع درآمدی جدید تمركز كرد و در این راستا اقداماتی را انجام داد.
'یعقوب مزرعه لی' با اشاره به اینكه مهم ترین منابع درآمدهای قابل وصول از محل معوقات مؤدیان مالیاتی همچون بدهی شركت های دولتی واگذار شده به بخش خصوصی بوده است، افزود: امور مالیاتی با تمركز بر شناسایی منابع جدید مالیاتی و بررسی و رسیدگی به تراكنش های بانكی مشكوك، جذب سهم مالیات و عوارض ارزش افزوده استان از محل وصولی شركت های بزرگ مستقر در تهران مانند شركت توزیع برق، مخابرات و گاز و همینطور بهره گیری از ظرفیت قانونی مبحث صدور اوراق تسویه خزانه در جهت افزایش منابع درآمدی دولت حركت كرده است.
مدیركل امورمالیاتی استان همینطور با اشاره به انتقال پرونده های مالیاتی شركت های بزرگ فعال در استان از محل ثبت آن ها به آذربایجان غربی، اضافه كرد: انتقال پرونده شركت هایی همچون زره شوران تكاب و شقایق درخشان به استان صورت گرفته است، البته در برخی از این پرونده ها به علت برخورداری از برخی معافیت ها، ممكن است در كوتاه مدت شاهد افزایش چشمگیر وصولی از این طریق نباشیم.
استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ضرورت توجه نهادهای اقتصادی به ظرفیت های آذربایجان غربی برای افزایش سرانه درآمد در استان اظهار داشت: تجارت بین الملل، توجه به صادرات محصولات تولیدی استان، زمینه سازی برای ورود دلار آسان با استفاده از جذب توریست با عنایت به نزدیكی این استان به كشورهای اروپایی و نگاه ویژه به بخش تولید و بخصوص صنایع تبدیلی بخش كشاورزی همچون مواردی است كه می تواند در این راستا مفید باشد.
علی باقرزاده اضافه كرد: توسعه همزمان همه بخش های دخیل در اقتصاد آذربایجان غربی همچون كشاورزی، صنعت، خدمات، تجارت و گردشگری می تواند زمینه ساز رونق كسب و كار در استان باشد و این امر هم عاملی اثرگذار در ارتقای درآمدهای استانی به حساب می آید.
وی افزود: آذربایجان غربی در سه حوزه كشاورزی، تجارت بین الملل و گردشگری همچون استان های مستعد و دارای برند به حساب می آید كه نباید از كنار آنان به راحتی گذشت زیرا هر سه این بخش ها برای كشور و استان درآمدزا بوده و در توسعه شاخص های اقتصادی اثرگذار است.
دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی اظهار نمود: ارتباط زنجیره ای بخش های مختلف اقتصادی آذربایجان غربی با محوریت بخش كشاورزی باید تقویت شود و محرك توسعه استان و افزایش درآمدهای استانی باشد.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا آذربایجان غربی در شمال غرب كشور قرار دارد و با سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت، سهم چهار درصدی در جمعیت كشور 80 میلیونی كشور دارد ولی سهم این استان از اقتصاد، صنعت، درآمد، تولید ناخالص ملی و اقلام دیگر اقتصادی به این میزان نیست و حتی بسیار كمتر از این میزان است.
افزایش درآمدهای دولتی در استان و سرانه درآمد در كوتاه مدت با جلوگیری از فرار مالیاتی و دریافت مالیات های معوقه در كنار توسعه صادرات و واردات می تواند محقق شود.
در درازمدت، توجه به توسعه صنایع سنگین و پیشرفته با ارزش افزوده بالا و بزرگ مقیاس در كنار تولید اشتغال بیشتر می تواند زمینه توسعه درآمدهای استانی را باعث شود؛ امری كه در تدابیر دولت یازدهم و دوازدهم دیده شده و توسعه صنایع پتروشیمی و پایین دست در كنار توجه به درآمدهای ارزش افزوده معدن و صنعت در استان همچون این تدابیر به حساب می آید.
2093/3072
** گزارش: صابر چهرقانی ** انتشار: علیرضا فولادی


1396/11/15
15:23:13
5.0 / 5
4976
تگهای خبر: ارز , اشتغال , اقتصاد , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان