دوسالگی برجام در صنعت، معدن و تجارت

اسپانیا، آلمان و ایتالیا مثلث سرمایه گذاران پسابرجام

اسپانیا، آلمان و ایتالیا مثلث سرمایه گذاران پسابرجام یاری كالا: در بخش صنعت، معدن و تجارت بعد از برجام ۱۳۹ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۸. ۲ میلیارد دلار در هیأت سرمایه گذاری خارجی به تصویب رسیده است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، یكی از بخش های قابل توجه در جذب سرمایه گذاری خارجی حوزه صنعت، معدن و تجارت است، بخش هایی كه شاید پیش از برجام امید چندانی به رشد و پویایی آن ها با عنایت به شرایطی كه در دولت نهم و دهم تجربه كرده بودند وجود نداشت اما با موفق بودن روند مذاكرات خارجی ایران با كشورهای ۱+۵ مجددا بارقه های امید به منظور رونق آن ها شكل گرفت تا بتوان تولید كشور را بخصوص در حوزه صنعت و معدن توسعه بخشید؛ هرچند به علت حل نشدن مشكلات بانكی در این بخش هم آن گونه كه باید انتظارات پیش نرفت.
سرمایه گذاری خارجی در شرایط پیش و بعد از برجام تفاوت معناداری دارد؛ به صورتی كه كشور در سال ۲۰۱۵ در تمامی بخش ها فقط دو میلیارد و ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی توانست جذب نماید.
۵۰ طرح از ۱۳۹ پروژه مصوب با سرمایه گذار خارجی بعد از برجام به بهره برداری رسیده است و ۸۹ پروژه آن هم در مراحل اجراست.
بر اساس اطلاعاتی كه از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار خبرنگار ایسنا قرار گرفته است، اسپانیا، آلمان و ایتالیا كشورهای عمده سرمایه گذار در ایران پسابرجام هستند.
در سایه برجام خیلی از كشورهای جهان برای برقراری روابط سرمایه گذاری و تجاری وارد ایران شدند و سرمایه گذاری خارجی در سطح كشور شتاب گرفت و با فرصت های بوجود آمده بعد از برجام ارتقای رتبه ریسك سرمایه گذاری در كشور از هفت به شش رسید.
امكانپذیر شدن جذب تسهیلات خارجی برای توسعه سرمایه گذاری ها، افزایش تعداد موافقت نامه های تشویق متقابل و حمایت سرمایه گذاری، رفع محدودیت در مقاصد و بازارهای صادراتی و در نتیجه امكان پذیری تحقق هرچه بیش تر برون گرایی در اقتصاد از دیگر نتایج به دست آمده برجام است.1396/10/29
19:21:32
5.0 / 5
5365
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان