مشكلات صادرات محصولات كشاورزی از البرز

مشكلات صادرات محصولات كشاورزی از البرز به گزارش یاری كالا نزدیك به 2. 5 درصد محصولات كشاورزی كشور در استان البرز تولید می گردد و این استان ظرفیت بالقوه برای گسترش صادرات این نوع محصولات دارد اما وجود مشكلاتی در این مسیر، كار را با دشواری هایی مواجه می كند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، تاریخ نشان داده است كه ایران از اولین كشورهای جهان است كه در آن كار زراعت و باغبانی شروع شد و رونق گرفت.
به رغم اینكه ایران وسعت زیادی دارد ولی به علت قرارگرفتن در منطقه ای خشك و نیمه خشك بیشتر زمین های آن قابلیت كار كشاورزی ندارد.
از كل وسعت 165 میلیون هكتاری كشور نزدیك به 10 درصد آن ظرفیت كشاورزی دارد كه حدود 18. 5 میلیون هكتار است.
این در حالی است كه همین اراضی كم دارای قابلیت كشاورزی، محصولاتی در آن تولید می گردد كه شاید در جهان بعنوان برند بوده و خیلی از كشورها خواستار آن هستند.
محصولاتی همچون زعفران، زرشك، پسته، خاویار، انار، خرما، زردآلو، میوه های توتی و همینطور محصولات سبزی و صیفی ایرانی در جهان بازار خوبی دارد.
در این میان محصولات تولیدشده در استان البرز به خصوص سبزی و صیفی، برخی از محصولات باغی و همینطور محصولات دامی و آبزیان مشتریان خویش را در منطقه و برخی از كشورهای اروپایی پیدا كرده است.
از ابتدای سال جاری تا كنون حدود 100 هزار تن انواع محصولات كشاورزی به خارج از كشور صادر گردیده است.
صادركنندگان محصولات كشاورزی و برخی از مسئولین در رابطه با این بخش از عمده ترین مشكلات برای صادرات را كمبود سوخت دولتی برای ماشین های حمل محصولات و مشكلات گمركی استان دانستند.
تولیدكننده و صادركننده محصولات كشاورزی در كرج به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: البرز یكی از نادرترین استان ها در كشور است كه سبزی و صیفی را در تمام فصول دارد این در شرایطی است كه در برخی از استان ها همچون خوزستان كه تولید خوبی در محصول سبزی و صیفی دارد ولی فقط در 5-4 ماه از سال می تواند این محصولات را تولید نماید.
سید احمد میرجلیلی اضافه كرد: محصولات كشاورزی استان البرز علاوه بر اینكه از لحاظ كمی در سطح كشور قابل قبول است از لحاظ كیفی هم دارای بهترین كیفیت ها می باشد و دارای ماندگاری بیشتری است.
وی یكی دیگر از مزایای این استان را در بحث صادرات كشاورزی تولیدكننده بودن صادركنندگان دانست و تصریح كرد: بنابراین 25 نفر از تولیدكنندگان البرزی عضو اتحادیه صادركننده سبزی و صیفی هستند.
وی كه علاوه بر اینكه حدود 15 هكتار زمین كشاورزی داشته و انواع سبزی و صیفی را تولید می كند، دارای یك سردخانه با ظرفیت 40 هزار تن در منطقه محمدشهر كرج است كه توانسته اشتغالزایی خوبی را در واحد خود تولید كند.
میرجلیلی یكی از نكات قابل توجه در صادرات استان را این دانست كه صادركنندگان برای رفع مشكل حمل و نقل خودشان سرمایه گزاری نموده و كانتینر یخچال دار خریداری نموده اند به طوریكه خود این صادر كننده دارای 200 دستگاه كانتینر 40 فوت است.
وی اظهار داشت: به علت قابلیت های استان البرز در صادرات، دیگر استان ها محصولات تولیدی خویش را به این استان انتقال داده و یا صادركنندگان البرزی محصولات آنان را خریداری نموده و با استفاده از این استان به دیگر كشورها همچون عراق، امارات متحده، بحرین، قطر حمل محصولات را به سمت گمرك بندرعباس انجام داده و از آنجا محصولات با كشتی به سمت این كشورها فرستاده می گردد.
این صادركننده اضافه كرد: در صورتیكه برای ارسال محصولات با كمبود كانتینریخچال دار و كشنده ها روبرو شویم باید هزینه ی بالایی را برای كرایه این ماشین ها متحمل شویم.
وی یكی از مشكلات در این حوزه را كمبود سوخت گازوییل این ماشین ها دانست و تصریح كرد: سهمیه دولتی برای این ماشین ها روزانه 300 لیتر به قیمت 300 تومان است كه هر 100 كیلومتر 40 لیتر سوخت برای این ماشین ها مصرف می گردد و تا گمرك بندرعباس كه یكهزار و 450 كیلومتر است باید 500 لیتر گازوییل مصرف شود.
میرجلیلی ادامه داد: به این طریق به جهت اینكه بار زودتر به مقصد برسد یا راننده باید از سوخت آزاد به قیمت لیتری 600 تومان استفاده نماید و یا اینكه بعد از آخر سوخت دولتی شب را در میان راه جهت استفاده مجدد از سوخت دولتی به سر ببرد تا بتواند روز بعد دوباره گازوییل به قیمت دولتی سوختگیری كند كه به این طریق بار باید چند روز در راه بماند.
وی با پیشنهاد اینكه بهتر است سوخت آزاد و دولتی را یك قیمت بینابین مصوب كنند، اظهار داشت: این در شرایطی است كه كانتینر و كشنده هر كدام مخزن سوخت جدا داشته و جداگانه باید سوختگیری شوند زیرا كانتینربرای یخچال از سوخت استفاده می نماید ولی سوخت دولتی را فقط به كشنده می دهند در حالیكه هر كدام سند جداگانه دارند.
**رفاقت و رقابت سالم در عرصه صادرات استان/پیش بینی افزایش صادرات امسال
میرجلیلی یكی از نكات مثبت در استان در عرصه صادرات را رفاقت و رقابت سالم در تولید و پیدا كردن بازار خارجی دانست و تصریح كرد: حتی برخی از این تولیدكنندگان و صادركنندگان در برخی از كشورهای خارجی مركز فروش برای دیگر كشورها را دارند.
وی كه عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان البرز هم می باشد، در ادامه با اشاره به اینكه سال قبل بیش از 6 هزار و 200 كانتینر40 فوت از استان البرز كه 98درصد آن تولیدات استان بوده به خارج از كشور صادر شده، اضافه كرد: پیش بینی می گردد این عدد تا آخر سال جاری به 7 هزار كانتینر برسد.
این صادركننده محصولات كشاورزی اضافه كرد كه از این میزان صادرات، 350 كانتینر آن متعلق به خودش می باشد.
**گمرك البرز مجهز به بخش های لازم برای صادرات محصولات نیست
میرجلیلی در ادامه یكی دیگر از مشكلات استان را نبود بخش های لازم مستقر در گمرك استان برای خروج محصولات صادراتی از این بخش دانست و تصریح كرد: در استان البرز فرایند دریافت مجوز صادرات خیلی طولانی بوده و كاغذبازی زیادی دارد به طوریكه جهاد كشاورزی استان قرنطینه حفظ نباتات را در گمرك مستقر نكرده علاوه بر این باید نمونه محصولات را به گیاهپزشكی هم ببریم كه این روند شاید چند روز به طول بیانجامد كه به از بین رفتن محصول می انجامد.
وی ادامه داد: ولی در گمرك بندرعباس تمام بخش های مورد نیاز در گمرك مستقر بوده و تمام كارهای اداری طی 2 ساعت تمام می گردد.
صادركننده البرزی خاطرنشان كرد كه این در شرایطی است كه صادركنندگان باید مبلغی بعنوان دپوزیت (ودیعه) در اختیار كشور مورد نظر قرار دهند كه اگر تاخیر در ورود به آن كشور داشته باشیم باید جریمه دیركرد پرداخت نماییم كه این روال با گمرك استان همخوانی ندارد.
**واگذاری تسهیلات كشاورزی به سختی صورت می گیرد
میرجلیلی یكی دیگر از مشكلات در بخش كشاورزی را باوجود اینكه از جانب دولت هم كشاورزان را برای اجرای آن تشویق می كنند، واگذاری تسهیلات كشاورزی است به طوریكه كشاورز بعد از اجرای طرح یا تسهیلات را با تاخیر دریافت می كند و یا اصلا موفق به دریافت آن نمی گردد.
وی یك نمونه از این طرح ها را اجرای روش های نوین آبیاری دانست و اظهار داشت: دریافت تسهیلات برای اجرای این طرح بسیار زمانبر است و در حالت خوب آن اگر رابطه داشته باشیم می توانیم بعد از 6 ماه از اجرای طرح آن را دریافت نماییم در حالیكه در كشورهای دیگر برای اجرای اینگونه طرح ها و تسهیلات آن دولت خودش به سراغ افراد می آید تا آن ها را مجاب به اجرای طرح و دریافت تسهیلات كند.
میرجلیلی با اشاره به اینكه بانك های عامل برای ارائه تسهیلات وثیقه های زیادی هم از كشاورزی كه سرمایه چندانی ندارد، می خواهند، اضافه كرد: اكنون كه با بحران كم آبی مواجه شده ایم و سازمان آب هم به جهاد كشاورزی سفارش كرده كه وام های بلاعوض به كشاورزان برای اجرای این طرح ها بدهند ولی این بخش با مشكلات زیادی مواجه می باشد.
این تولیدكننده با اشاره به اینكه در استان البرز بیش از 3 هزار واحد صنعتی تولیدی مشغول فعالیت هستند، تصریح كرد: در صورتیكه هر كدام از این واحدهای صنعتی به علت مشكلاتی همچون بی آبی به تعطیلی كشانده شود مشكلات و معضلات زیادی در جامعه همچون فساد و فحشاء و اعتیاد را سبب می گردد.
وی در انتها اظهار داشت كه فقیرترین قشر جامعه كشاورزان هستند زیرا باوجود اینكه زمین و باغ دارند ولی باید هزینه ی زیادی بابت كارگر، آب، برق و بیمه پرداخت كنند كه نسبت به سرمایه شان چیزی ندارند و تنها دلخوشی شان این است كه ارزش افزوده دارند.
**مشكل گمرك البرز و نداشتن آمار صحیح از صادرات البرز
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی البرز هم با اشاره به كوچك بودن استان البرز، اظهار داشت: با عنایت به وجود چند سردخانه در استان، روزانه بین 25 تا 30 كانتینر صیفی جات توسط بخش خصوصی به كشورهای حاشیه خلیج فارس و گاها به روسیه صادر می گردد.
رحیم بنامولایی به قابلیت های كشاورزی استان در فصول مختلف اشاره نمود و اضافه كرد: در فصول بهار و تابستان میوه هایی همچون شلیل، هلو و گیلاس تولیدی كشاورزان استان و همینطور در فصل زمستان و پاییز محصول سیب و همینطور گل و گیاه قابلیت صادرات خوبی دارند ولی یكی از مشكلات اصلی كشاورزان استان با عنایت به اینكه نگاه كشاورزی به سمت كشت گلخانه ای است، كمبود آب است.
وی همینطور مشكل كمبود آب را در تولیدات دامی هم عنوان نمود و بیان داشت: اتاق بازرگانی می تواند در كمیسیون كشاورزی اتاق مشكلات این افراد را مطرح و برای رفع آن برنامه ریزی كند.
وی با اشاره به اینكه نخستین نیاز توسعه كشاورزی و دامپروری، آب است، اظهار داشت: كشاورزان هشتگردی با استفاده از وزارت جهاد كشاورزی به صورت تشویقی مجوز چاه برای كشت گلخانه ای دریافت كرده اند ولی مسكن مهر بدون مجوز برنامه بودجه، آب چاه هایی كه با مجوز سال های قبل دولت به كشاورزان واگذار كرده بود را برای تامین آب مسكن مهر به مردم ساكن در این مسكن ها داده و آب كشاورزی را قطع می كنند.
بنامولایی ادامه داد: در حالیكه در سیاست های حمایتی دولتی، دولت باید زیرساخت ها را آماده كند و مردم و بخش خصوصی با عنایت به این زیرساخت ها به بهره وری خوب برسند و كار و تلاش كنند كه در حقیقت دغدغه مقام معظم رهبری كه اقتصاد درون زای برون گرا باید داشته باشیم را باید در داخل بهره وری را بالا ببریم و در سایه بهره وری مازاد بر نیازمان را صادرات نماییم كه درآمد برای كشور داشته باشد تا جایگزین اقتصاد نفتی شود.
وی اضافه كرد: ازاین رو ما می توانیم بعنوان یك پل ارتباطی بین حاكمیت و بخش خصوصی این نقش را در اتاق بازی نماییم و هماهنگی نماییم تا ارتباطات بین این دو بخش نزدیكتر و تعامل بیشتر شود كه بتوانیم به بهره وری بیشتری برسیم.
وی بیان داشت: اكنون در بخش كشاورزی علاوه بر اینكه قابلیت های خوبی داریم، سردخانه های خوبی هم در استان داریم، سردخانه های خوبی هم در استان داریم به طوریكه در تولید محصولاتی همچون مرغ، تخم مرغ، شیر، گل و گیاه، محصولات ارگانیك و... كه بیشتر از نیاز استان تولید داریم كه در شورای گفتگو مصوب كردیم كه فرودگاه پیام را بعنوان كارگو راه اندازی نماییم تا بتوانیم ارزش افزوده و صرفه جویی در زمان داشته باشیم و كالا هایمان را با كیفیت بهتر صادر نماییم.
رئیس اتاق بازرگانی استان البرز ادامه داد: زیرا وقتی از این استان كانتینر بار می زنند به سمت بندرعباس و از آنجا سوار لنج كرده به سمت دوبی یا سایر كشورهای حاشیه خلیج فارس می روند، تا دو یا سه روز زمان می برد و این محصول در كانتینر یخچال دار باقی می ماند و با عنایت به اینكه دولت به رانندگان برای یخچال های كانتیرشان گازوییل اختصاص نمی دهد و این سوخت را فقط بر مبنای كیلومتر در اختیار رانندگان قرار می دهند، گاهی یخچال را خاموش می كنند كه به ضرر تولید كنندگان و بخش خصوصی برای صادرات است.
وی ادامه داد: بر مبنای مصوبه هیات وزیران، 50 درصد هزینه حمل و نقل كانتینرهای یخچال دار بعنوان جایزه صادراتی برای پایین آوردن قیمت محصولات از جانب دولت تامین می گردد تا بتواند قابل رقابت با محصولات خارجی باشد.
بنامولایی یكی از مشكلات فرودگاه پیام برای صادرات محصولات كشاورزی را گران بودن سوخت هواپیماهای باربری دانست و اظهار داشت: اتاق بازرگانی پیشنهادی داد كه به تصویب شورای گفت و گوی استان هم رسید تا سوختی كه به هواپیمای مسافربری می دهند را به همان قیمت هم به هواپیمای باربری هم بدهند این در شرایطی است كه متاسفانه دولت سوخت را به هواپیماهای باربری اختصاص می دهد كه گاها 2 تا 2. 5 برابر قیمت سوخت هواپیمای مسافربری است كه در نتیجه هزینه ی صادر كننده را بالا می برد و مقرون به صرفه نیست.
وی اضافه كرد: در حالیكه در استان این آمادگی وجود دارد در صورتیكه سوخت این هواپیماها تامین گردد، كه هر شب ساعت 5 یا 4 بعدازظهر محصولات كشاورزی را جمع كرده و تازه به تازه حمل شده و تا ساعت 3-2 نیمه شب در بازار روسیه یا دوبی تخلیه شود و در میدان میوه به صورت تازه عرضه شود كه با حمل و نقل هوایی و با كارگو این امر میسر می گردد.
بنامولایی با اشاره به اینكه این گونه حمل و نقل محصولات كشاورزی علاوه بر اینكه برای كشور ارزش افزوده و درآمدزایی تولید می كند، اظهار داشت: این گونه صادرات تولیدكننده را هم به وجد می آورد تا بیشتر زحمت بكشد و بیشتر برنامه ریزی و بیشتر كار كند.
وی ادامه داد: متاسفانه این مورد یكی از خواسته های ماست كه هنوز محقق نشده چون اگر كاردو در فرودگاه پیام با عنایت به این امكانات موجود راه بیافتد می توانیم حمل مستقیم از اینجا به روسیه و دوبی یا سایر كشورهای حاشیه خلیج فارس را سامانددهی نماییم كه یكی از خواسته های بخش خصوصی است.
**پایین آوردن عوارض گمركی و فرصتی برای رقابت در بازارهای خارجی
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان البرز یكی دیگر از موضوعات برای افزایش صادرات محصولات كشاورزی را بالا بودن عوارض گمركی دانست و اظهار داشت: مسئولین گمرك كشور باید با كمرگات منطقه ای مذاكره كنند تا عوارضی كه كشورهای مبدا برای واردات می گیرند را به حد صفر برسانند.
وی اضافه كرد: در بازار روسیه و عراق به تازگی برای ورود لبنیات ایرانی به كشورشان 25 درصد تعرفه گذاشته كه این تعرفه قیمت تمام شده را در رقابت با تركیه بالا می برد زیرا این تعرفه برای واردكنندگان تركیه ای صفر است و واردكننده باید به دولت عراق 25 عوارض دهد كه در نتیجه قیمت ما قابل رقابت نمی گردد و ما با مشكل مواجه می شویم.
بنامولایی با اشاره به اینكه دولت برای رفع این معضل باید همكاری با صادركنندگان داشته باشد، خاطرنشان كرد: دولت عراق برای پشتیبانی از تولیدكنندگان و سرمایه گذاران در كشورش، محصولات آن ها را در بازار عرضه می كند و به جهت اینكه رقابت برای آن ها تولید نشود گفته در صورتیكه محصولات مشابه وارد كشورش شود 25 درصد تعرفه به آن می خورد.
**دولت برای واردات محصولات مشابه داخلی تعرفه بگذارد
وی اظهار داشت: این انتظار را هم ما از سوی دولت برای كالاهایی كه در مشابه در داخل تولید می گردد را داریم كه یكی از مزیت هایی هست كه تولید می تواند در داخل جان بگیرد و ارزش افزوده تولید كند و رقبت برای تولید كننده تولید كند زیرا یكی از مشكلات ما در بازار داخلی ورود بی رویه كالاهای مشابه داخلی است كه سبب ركود در بازار شده است.
وی ادامه داد: ولی در صورتیكه محصولاتی همچون آناناس و نارگیل كه در داخل وجود ندارد وارد كشور شود را 5 درصد از تعرفه اش را كم كرده و از آن حمایت می نماییم و می گوییم كه واردات در ازای صادرات باشد.
بنامولایی با اشاره به اینكه برای واردات و صادرات برنامه داشته باشیم و انسجامی در آن تولید شود، اضافه كرد: در این صورت وارداتی كه انجام می گردد توجیه دارد زیرا یكسری میوه های استوایی، موز، آناناس و نارگیل فعلا در كشور نداریم ولی خرما داریم كه می توانیم صادر نماییم كه هر كسی صادر كند و به جای آن موز و آناناس یا میوه های استوایی وارد كند برای تعرفه ی صادرات دولت می تواند سیاست های تشویقی بگذارد زیرا اگر صادرات و واردات دو طرفه صورت گیرد از لحاظ اقتصادی به صرف صادركننده داخلی می گردد و اگر وارد كننده به كشور هم محصول كشور ما را صادر كند می تواند از امكانات و حمایت های بیشتری از دولت بهره مند شود.
وی تصریح كرد: ازاین رو با عنایت به قابلیت هایی كه داریم در مشكل آب از سازمان آب و جهاد كشاورزی می خواهیم مشكل آب را برای محصولات كشاورزی حل كند زیرا یكی از مسایل مهم دیگری كه اكنون در استان داریم نیاز به واردات سالی 4تا 5 میلیون تن ذرت برای كارخانجات فركسون و كارخانجات روغن است كه باید برنامه ریزی شود یا با استان های مجاور قرارداد داشته باشیم تا كشت ذرت را بالا برده و نیاز ذرت تامین گردد.
رئیس اتاق بازرگانی البرز اظهار داشت: یا در بحث های كشت فراسرزمینی در كشورهای آسیای میانه مانند اوكراین و گرجستان این امكانات را فراهم نموده ایم تا دوستان ما با عنایت به وفور آب در آنجا جو، گندم و ذرت را در آنجا بكارند و با عنایت به قیمت تمام شده مناسب در داخل كشور، بخشی از نیازهایمان تامین گردد.
وی اضافه كرد: در این صورت مقداری از مشكل بخش اشتغال حل می گردد زیرا تعدادی متخصص و ایرانی ها می توانند در آن كشورها مشغول به كار شده، كشت كرده و برداشت كنند و در داخل ساماندهی كنند و هم اكنون اتاق بازرگانی تلاش می كند كه با تولید این ارتباطات اقدام مناسبی برای این منظور داشته باشد.
وی تصریح كرد: در كشاورزی یكی از مسایل مهم بحث سموم است كه در این بخش هنوز نتوانستیم یك واحد منسجم و یك اتحادیه داشته باشیم كه مصرف سموم و استفاده ی سموم را برای كسانی كه در بخش كشاورزی كار می كنند ساماندهی كند و داریم تلاش می نماییم كه این فرایندها نزدیكتر شود و از همه مهمتر آموزش را فعال كردیم تا بتوانیم بخشی از صادرات محوری و نیازهای صادرات و مسایل مورد نیاز در بخش بین الملل بخش های كشاورزی و... را آموزش دهیم تا بتوانیم این بخش را مقداری ارتقا دهیم كه در توسعه صادرات نقش داشته باشند.
بنامولایی یك مبحث دیگر كه نیاز به ساماندهی دارد را نداشتن آمار درستی از صادرات استان دانست و اظهار داشت: با عنایت به سند چشم انداز تا سال 1404 ایران با عنایت به برنامه ریزی كه شده باید در خاورمیانه در مباحث اقتصادی حرف برای گفتن داشته باشد كه در این بخش تلاش می نماییم كه ما از انجمن ها و تشكل ها برای صادرات عدد و رقم بگیریم ولی صادرات استان عدد و رقم مشخصی ندارد.
وی ادامه داد: زیرا صادرات البرز از مبادی مختلفی خروج انجام می گردد كه بخشی از گمركات تهران و شهریار می رود و بخشی از گمركات بوشهر و شهید رجایی بندرعباس می رود و بخشی هم از گمرك پیام صادر می گردد ازاین رو هنوز یك عدد درستی مرتبط با صادرات استان نداریم ولی اگر صادرات استان در سال 96 مثلا 300 میلیون دلار است بگوییم كه تشكل ها هدف گذاری كنند 20 تا 25 درصد سالانه صادراتشان را ارتقاء دهند كه ما برای سال 1404 حداقل 200 تا 300 درصد رشد صادرات داشته باشیم زیرا راه نجات اقتصاد ما، پویایی اقتصاد ما و اشتغال پایدار ما صادرات است.
رئیس اتاق بازرگانی استان البرز این روند صادرات را در تمام زمینه ها حتی در بحث خدمات مهندسی عنوان نمود و بیان داشت: اتاق به دنبال ساماندهی این مورد است كه امیدواریم مقداری محور مسایل اقتصادی به جای موازی كاری در كشور كه قانون بهبود فضای كسب و كار آمده یك اختیاراتی را به دولت داده كه امكاناتی برای صادركننده ها و تولیدكننده ها فراهم كند و اختیاراتی هم به اتاق داده تا مكلف به اجرای بعضی كارها شود.
وی اظهار داشت: یكی از مشكلاتی كه امروز در كشور با آن مواجه هستیم بحث مراكز تعدد تصمیم گیری است، این مراكز در دولت سبب شده كه چابكی اش را از دست بدهد و فساد اداری گاها به وجود بیاید و مراكز تصمیم گیری تشكل های مختلف در بخش خصوصی هم سبب كارهای موازی انجمن های موازی شده كه منجر به فراهم شدن فضای رانت و فرصت طلبی گاها برای بعضی افراد شده است.
وی افزود: ازاین رو باید در هر دو بخش دولت و بخش خصوصی مراكز تعدد تصمیم گیری كاهش پیدا كند كه بتوانیم یك مقداری جلوی رانت ها و فرصت طلبی ها و كسانیكه به دنبال اینكار نیستند و به دنبال شكار هستند گرفته شود و از سویی دولت هم چابكتر شود كه بتوانیم یك مقداری نگاه اشتغال را از بخش تولید با عنایت به اینكه تولید در بخش كشاورزی و در بخش صنعتی دارد به سمت اتوماسیون بالاتر می رود و سطح اشتغال كمتر می شود، سوق دهیم.
وی اظهار داشت: در مباحث علمی با عنایت به اینهمه فارغ التحصیلان باید از شركت های دانش بنیان و شركت هایی كه استارت آپ را اجرا می كنند و آمده اند یكسری تحول در تولید و توزیع تولید كنند استفاده نماییم و اتاق با آغوش باز هماهنگی می كند نگاه سنتی را به نگاه علمی تبدیل كند.
بنامولایی خاطرنشان كرد: اشتغال باید از این به بعد به سمت خدمات بیشتر قبل و بعد تولید برود و بازاریابی و بازارشناسی باید اصل شده و شركت های توسعه صادرات موجودیت پیدا كنند.
وی اظهار داشت: درهر استان شركت های توسعه صادرات باید بتوانند امر صادرات را ساماندهی كنند و به جای بازارخراب كردن كه متاسفانه بعضی تولیدكنندگان به دلیل عدم آگاهی و مشكلاتی همچون مشكلات مالی كه دارند گاها قیمت را خراب می كنند ولی شركت های صادراتی كه خدماتی باشند و بازار را بشناسند و تقسیم بازار بكنند می توانند این امر را سامان دهند.
وی اضافه كرد: استان البرز به غیر از مزیت های كشاورزی بالایی كه دارد درامر صنایع تبدیلی و تكمیلی كشاورزی همچون تولید حدود 90 ماكارونی و رب كشور را دارد كه این صنایع می تواند در رشد كشاورزی استان نقش عمده ای را ایفا كند.
بنامولایی با اشاره به اینكه در استان به علت گران بودن هزینه كارگر هر ساله مقدار زیادی میوه و محصولات كشاورزی ضایع شده و هدر می روند، تصریح كرد: راه اندازی خطوط جدید صنایع تبدیلی و تكمیلی می تواند بازار خوبی هم در كشور و هم در كشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه تولید كند.
وی اظهار داشت: یكی از دیگر از مشكلات ما متاسفانه اشباع برخی از صنایع است و باید زنجیره تولید را تكمیل نماییم و چیزهایی را كه نداریم از این به بعد سرمایه گذاری جدید داشته باشیم و محصولاتی كه بازار آن اشباع است نباید پروانه جدید كار صادر نماییم و از دولت و كارشناسان وبرنامه و بودجه می خواهیم كه محصولی را به بازار بدهیم كه بازار از آن اشباع نباشد و بیشتر سبب ركود و از دست دادن بازار باشیم.
وی تصریح كرد كه اتاق تلاش می كند با تولید تعامل با مسئولین دولتی این تعاملات و برنامه ریزی ها را ساماندهی كند.
**پیش بینی افزایش صادرات سیب به خارج از كشور
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان البرز هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت كه در 6 ماهه اول سال جاری 66هزار 650 تن میوه و تره بار از این استان به خارج از كشور صادر گردیده است.
سید مجید موسوی رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان البرز میزان صادرات اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان میوه و تره بار استان را شامل 22 شركت تولیدی و صادركننده با صادرات شش ماهه اول به مقدار 3 هزار و 700 كانتینر با وزن تقریبی 66، 650 تن و ارزش ریالی 155 میلیارد و 800 میلیون تومان عنوان نمود و اضافه كرد: 3 هزار و 150 كانتینر سبزی و صیفی شامل كاهو، كلم، كرفس، فلفل، دلمه، لوبیا سبز و.... و 550 كانتینر میوه شامل خیار، گوجه فرنگی، خربزه، ملون، انگور و خرمالو كه مقصد قریب به اتفاق محصولات به كشور های امارات متحده عربی، عمان و قطر بوده وعمدتا با استفاده از بنادر جنوبی و كشتی های كانتینر بر و مقدار محدودی هم با استفاده از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد قطر صادر گردیده است.
وی پیش بینی نمود تا آخر سال حدود 7 هزار كانتینر با وزن تقریبی 126 هزار تن و ارزش 352 میلیارد و 800 میلیون تومان انواع محصولات به كشورهای همجوار صادر شود كه از نظر وزنی نسبت به سال قبل 2% و از نظر ریالی 13% رشد خواهد داشت.
موسوی اضافه كرد: مقادیری هم از اقلام دیگر همچون 2 هزار و 580 اصله نهال به ارمنستان، 12. 5 تن سبزیجات خشك به عمان، 40 كیلوگرم بذر اصلاح شده به قزاقستان، 25 تن بستررویشی قارچ به عراق و یك و نیم تن موسیر خشك شده به آمریكا در 6 ماهه اول سال جاری صادر گردیده است.
وی یاد آور شد هم اكنون با عنایت به برنامه تشویقی صادرات سیب و بازار موجود در كشورهای افغانستان، پاكستان و هند و این مورد كه سردخانه های استان البرز بارانداز و محل ذخیره استان های مجاور می باشد، پیش بینی می گردد كه مقدار زیادی سیب هم به كشورهای هدف صادر شود كه در آمار فوق الذكر قید نشده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی البرز افزود: در بخش محصولات دامی هم اقلامی همچون پولت تخمگذار به تعداد 3 هزار و 500 قطعه به ارمنستان، 14 راس گاو به افغانستان، 2 تن ماهی خوراكی تازه، 21 تن ماهی خوراكی منجمد، 20 كیلوگرم خاویار و 1. 5 تن شاه میگو (خرچنگ آب شیرین ) به كشور های اروپایی و یك راس اسب به جمهوری آذربایجان صادر گردیده است.
**صادرات كشاورزی از گمرك استان قابل قبول نبوده
سرپرست گمرك استان البرز اعلام نمود كه در هشت ماهه گذشته 107 میلیون دلار كالا با استفاده از گمرك البرز به خارج از كشور صادر گردیده است.
علی اصغر بناساز اظهار داشت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه در سال قبل 119 درصد رشد ارزش دلاری داشته است.
وی افزود: چای، آرد گندم، مارگارین، فرآورده های آنتی اكسیدان، فرآورده های غلات و فرآورده های تانسیو اكتیو همچون محصولاتی بودند كه طی این مدت با استفاده از گمرك البرز صادر گردیده است.
بناساز اظهار داشت: عمده این محصولات به كشورهای عراق، افغانستان، بنین در غرب آفریقا، پاكستان، كنیا، قطر، كویت، امارات و انگلستان صادر گردیده است.
سرپرست گمرك البرز در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اعلام آمادگی گمرك استان برای صادرات محصولات كشاورزی تصریح كرد: گمرك البرز برای صادرات محصولات كشاورزی و انجام تشریفات گمركی هیچ گونه مشكلی ندارد.
بناساز ادامه داد: حمل یكسره بدون نیاز به تخلیه كالا و ارزیابی در محل مورد تقاضا همچون تسهیلاتی است كه گمرك البرز با هدف تسهیل در صادرات انواع كالاها همچون محصولات كشاورزی به صادركنندگان عرضه می دهد.
وی با اشاره به اینكه طی ماههای گذشته صادرات محصولات كشاورزی از گمرك استان در حد قابل قبول نبوده تصریح كرد: این امر به علت مشكلاتی همچون حمل هوایی و یا صدور مجوز مربوط به دیگر دستگاه های متولی بوده و در بخش گمركی مشكل نداریم.
بناساز اظهار داشت: در صورت برطرف شدن این مشكلات، گمرك البرز این آمادگی را دارد كه محصولات كشاورزی صادر كنندگان را به دیگر كشورهای دنیا صادر نماید.
**صادرات 100 هزار تن محصولات كشاورزی از البرز به كشورهای حاشیه خلیج فارس
مدیركل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری البرز اظهار داشت كه از ابتدای سال جاری تابحال 100 هزار تن محصولات كشاورزی از این استان به كشورهای حاشیه خلیج فارس صادر گردیده است.
پرویز زرگر اضافه كرد: این محصولات در قالب 5 هزار كانتینر 20 تنی شامل سبزی، صیفی، تخم مرغ، نهال و تلیسه به كشورهای عراق، حوزه خلیج فارس و آسیای میانه صادر گردیده است.
وی با اشاره به اینكه حدود 50 تن از صادرات سبزی، صیفی و میوه كشور را این استان تامین می كند، تصریح كرد: 85 درصد از این میزان محصولات را كاهو، كلم، كرفس، فلفل دلمه ای و لوبیای سبز شامل شده و 15 درصد آن هم شامل خیار، گوجه فرنگی، خربزه، ملون، انگور و خرمالو می باشد.
وی به مشكلات صادرات محصولات كشاورزی در استان اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه به علت نبود زیرساخت های لازم میزان صادرات البرز محدود است و عمده محصولات كشاورزی استان از بنادر جنوبی كشور صادر می گردد.
زرگر افزود: بنابراین میزان محصولات صادر شده استان البرز در فهرست آمار صادرات استان های جنوبی قرار می گیرد به رغم اینكه البرز یكی از عمده تولیدكنندگان محصولات كشاورزی می باشد كه در تولید خیلی از این محصولات رتبه های برتر كشوری را دارد.
وی به میزان محصولات تولید شده كشاورزی در سال زراعی 96-95 اشاره نمود و اضافه كرد: در این مدت 980 هزار تن محصولات زراعی، 560 هزار تن محصولات باغی و 244 هزار تن محصولات دام، طیور و آبزیان در استان تولید شده است.
مدیركل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری البرز اضافه كرد كه در استان البرز 24 نفر عضو اتحادیه صادركننده سبزی و صیفی هستند.
علی اصغر بناساز سرپرست گمرك البرز تاكید دارد كه برای صدور محصولات كشاورزی البرز به سایر كشورها مشكلی نداریم اما از ابتدای سال 96 تا كنون میزان صادرات محصولات كشاورزی از گمرك البرز در حد قابل قبولی نبوده است.
وی ادامه داد: برخی تصور می كنند مانع تراشی های گمرك سبب شده میزان صادرات این محصولات كم شود ولی این به هیچ وجه درست نیست.
وی اضافه كرد: گمرك استان آمادگی كافی برای صادرات محصولات كشاورزی را دارد و هیچ مشكل زیر ساختی دراین مجموعه وجود ندارد.
این مسئول با اشاره به علت كاهش صادرات محصولات كشاورزی استان ابراز كرد: این امر به علت مشكلاتی همچون حمل هوایی و یا صدور مجوز مربوط به دیگر دستگاه های متولی اتفاق افتاده است.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: داریوش غفاری

 

1396/10/18
14:56:30
5.0 / 5
5116
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان