عامل گرانی مرغ در بازار

عامل گرانی مرغ در بازار یاری كالا: وزیر جهاد كشاورزی شب گذشته درباره مسائل مختلفی همچون علت ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برنج، افزایش قیمت محصولات پروتئینی همچون مرغ، گوشت و تخم مرغ، همه مسائل و حواشی گندم، آرد و نان، مسئله سیب هایی كه در كنار خیابان ریخته شده بودند، مشكلات تعرفه ای با عراق و برای صادرات محصولات كشاورزی و... صحبت و از كشاورزان به خاطر تاخیر در پرداخت خسارت بیمه كشاورزی عذرخواهی كرد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، محمود حجتی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبكه دو سیما در پاسخ به سوالی درباره علت ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج، اظهار نمود: قیمت محصولات وارداتی نباید بالا نباشد تا اقشار ضعیف جامعه هم بتوانند برنج را با قیمت پایین دریافت و در عین حال محصول تولید داخل هم نباید روی دست تولید كننده بماند.
وی اضافه كرد: در چهار ماه نخست امسال برنج بیش از حد وارد شد هر چند از نظر كمی نمی توانیم خط كشی كنیم كه چه كسی واردات انجام دهد و چه كسی واردات نداشته باشد، به جهت اینكه رانتی تولید نشود هر كسی كه ضوابط قانونی را رعایت كند می تواند نسبت به واردات اقدام كند.
وزیر جهاد كشاورزی ادامه داد: میزان تولید داخلی برنج حدود ۲. ۲ میلیون تن در سال و نیاز ما به واردات برنج هم سالانه ۸۰۰ تا یك میلیون تن است كه در مجموع مصرف برنج كشور به حدود ۳. ۲ میلیون تن می رسد، البته بخشی از واردات برنج با استفاده از بازارچه های مرزی انجام می گردد كه معمولا در محاسبات نمی آید.
وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: واردات برنج در چهار ماه امسال به گونه ای بود كه برنج تولید داخلی روی دست كشاورز ماند و در مورد قیمت هم عوامل متعددی دخیل هستند همچون نرخ ارز و اینها سبب شد كه چند روزی ثبت سفارش برنج متوقف شود، وقتی بازار به تعادل رسید و منطق خویش را پیدا كرد هم واردات و هم تولید داخلی مدیریت می گردد.
افزایش قیمت مرغ زیاد نبود و عامل گرانی تخم مرغ مرغ تلفات بالای آنفلوآنزاست
حجتی با اشاره به اینكه در زمینه كاهش فاصله تولید تا مصرف اقدامات زیادی شده ولی آنگونه كه باید در این زمینه موفق نبوده ایم، اعلام نمود: تورم محصولات كشاورزی را باید دراز مدت ارزیابی كرد و اگر از این منظر به افزایش قیمت ها نگاه كنیم تورم چندانی نداشته ایم چون كه بعنوان مثال شاید مرغ هم اكنون با افزایش قیمت مواجه شده باشد اما اگر روند آن را طی چهارسال گذشته را نگاه كنیم این افزایش مجموعا به ۱۵ درصد نمی رسد كه تقریبا سالی سه درصد می گردد.
وی افزود: هم اكنون قیمت مرغ از قیمت تمام شده پایین تر است، چهار سال پیش قیمت مرغ ۶ هزار و ۷۰۰ تومان بود و الان باید بین ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان به فروش برسد ولی گاهی وقت ها با همان قیمت ۶۷۰۰ تومان هم عرضه می گردد. در این میان شیر هم یكی دیگر از محصولاتی است كه قیمتش در بازار از قیمت تمام شده پایین تر است و هم اكنون شیر با همان قیمت چند سال پیش به فروش می رسد كه حتی هزینه های دامداران را جبران نمی كند و در حق آنها اجحاف می گردد ازاین رو در این زمینه دولت باید از آن ها پشتیبانی و حمایت كند.
وزیر جهادكشاورزی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه چرا قیمت تخم مرغ در هفته های اخیر افزایش یافته است؟ اظهار داشت: روند قیمت تخم مرغ هم همانند مرغ بود و سیری منطقی داشت اما متاسفانه امسال بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از مرغ های تخم گذار را به علت بیماری آنفلوآنزا از دست دادیم كه این مسئله در افزایش قیمت این محصول موثر بود. البته كوشیده ایم تا با روش های جایگزین عرضه و تقاضا را به تعادل برسانیم اما این روند زمان بر است و امیدواریم آرام آرام به تعادل برگردیم.
حجتی همینطور درباره افزایش قیمت گوشت قرمز اظهار نمود: گوشت قرمز منجمد رشد قیمت نداشته است چون كه ما در عرضه و تقاضای آن هیچ مشكلی نداریم اما این روند در عرضه گوشت گرم تولید داخل رخ نداده و به علت افزایش تقاضا نسبت به عرضه شاهد افزایش قیمت در زمینه این محصول هستیم. از جانب دیگر جمعیت دام سبك كه معمولا به صورت گرم عرضه می گردد در كل كشور كاهش یافته است و با وجود تلاش های بسیار برای جبران این كمبود با استفاده از واردات دام سبك از آسیای میانه و قفقاز، هنوز عرضه دام سبك در سطح ملی با كاهش مواجه شده و بازار به تعادل نرسیده است.
وی با اشاره به اینكه قیمت های جهانی محصولات كشاورزی با نوسانات زیادی همراه است اظهار داشت: اگر تعرفه ها را متناسب با قیمت های جهانی تغییر ندهیم شاهد تغییرات قیمتی در داخل كشور خواهیم شد.
استمرار كوتاه كردن دست دلالان از بازار محصولات كشاورزی تا قطع شدن
محمود حجتی اظهار داشت: تولید كنندگان محصولات كشاورزی در دنیا برای مصرف خود تولید می كنند و مقداری از این تولیدات را بعنوان ذخایر استراتژیك نگه می دارند و كشورهای OECD مازاد تولیدات خویش را عرضه و به شكلی بازار جهانی را مدیریت می كنند.
وزیر جهادكشاورزی در پاسخ به سوالی در مورد حذف واسطه ها و دلالی در عرضه محصولات كشاورزی و دامداری اضافه كرد: در ارتباط با كاهش فاصله تولید تا مصرف حركت های زیادی انجام شده ولی آنطور كه باید و شاید موفق نبوده ایم. یكی از كارهایی كه در زمینه كاهش فاصله تولید تا مصرف در دولت یازدهم و ۱۰۰ روزه اول دولت دوازدهم دنبال كرده ایم طرح از مزرعه تا سفره است.
وی عرضه مرغ را بعنوان یكی از تجربه های موفق كاهش فاصله تولید تا مصرف دانست و اضافه كرد: پیش از این مرغدارها مرغ را به افرادی با عنوان پاچالی می فروختند بعد این مرغ به كشتارگاه واگذار می شد و بعد از دست به دست شدن بین چندین واسطه به عمده فروش و خرده فروش و در نهایت به دست مردم می رسید كه این مسئله تاثیر زیادی در قیمت مرغ داشت اما حالا با حذف این واسطه ها تقریبا مرغ به صورت عرضه مستقیم به دست مشتری می رسد.
حجتی با اشاره به اینكه هنوز هم بخش عمده ای از بازار مرغ به شیوه گذشته عمل می كند و هنوز هم دست دلال ها به صورت كامل از بازار مرغ كوتاه نشده است اظهار داشت: این حركت شروع شده و نتایج خوبی هم داشته است.
تغییر تعرفه واردات محصولات اساسی با نوسانات قیمتی در بازارهای جهانی
وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۱ گندم وارداتی به ازای هر تن ۳۹۰ دلار وارد كشور شد در آن سال حدود ۵ تا ۶ میلیون تن گندم وارد كردیم؛ در سال ۱۳۹۲ ما گندم را تنی ۳۴۰ دلار خریداری كردیم، قیمت گندم وارداتی امروز ۲۱۰ تا ۲۲۰ دلار به ازای هر تن در بازارهای جهانی عرضه می شود؛ سال قبل قیمت كره در بازار جهانی دو برابر شد اما آیا ما می توانیم این محصولات را با تعرفه ثابت وارد كنیم؟ اگر قیمت كره و شیر خشك نصف شد باز باید با همان تعرفه ها قبلی وارد كنیم؟
گندم را نمی توان خصوصی كرد
وی درمورد خرید تضمینی هم اظهار داشت: تا زمانی كه مدیریت كنترل قیمت نان و آراد یك اجبار قانونی و برعهده دولت است نمی توان تصدی گری این بخش را به بخش خصوصی واگذار كرد.
حجتی با اشاره به اینكه در دو محصول جو و ذرت راهكاری برای كاهش تصدی¬گری دولت اندیشیده شده است، اعلام نمود: هم اكنون جو و ذرت در بورس كالا عرضه می گردد و به هر قیمتی كه به فروش برسد اگر آن قیمت از قیمت تضمینی پایین تر باشد مابه التفاوت آن را دولت پرداخت می كند اما در مورد گندم چون هم حجم آن بالاست و هم مصرف كننده گندم خود دولت است این كار شدنی نیست.
وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: امسال در یكی دو استان به صورت آزمایشی روند خرید تضمینی گندم با استفاده از بورس كالا انجام دادیم اما متاسفانه این اقدام موفق نبود و تا زمانی كه كاهش تصدی گری دولت سبب نگرانی تولید كننده و كشاورزان می گردد به خرید تضمینی گندم به شیوه فعلی ادامه خواهیم داد.
مرا وارد چالش با وزارت صنعت نكنید؛ با آن ها در مورد نان همكاری می كنیم
وی در پاسخ به سوالی در مورد نامه تعدادی از نمایندگان مجلس به رئیس جمهور و مخالفت با واگذاری تامین و توزیع آرد و نان به وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مرا وارد این بحث ها نكنید این مسئله تصمیمی است كه گرفته شده است و مشكلی با آن نداریم.
حجتی اضافه كرد: هم اكنون ۸۰ هزار نانوایی در سراسر كشور فعال می باشند كه این نانوایی ها صنف هستند و اصناف زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن وتجارت هستند و ما در جهاد كشاورزی مسئولیت تامین آراد و گندم را برعهده داریم.
وزیر جهاد كشاورزی ادامه داد: ازاین رو عرضه نان دو بخش تامین و توزیع داردكه یك بخش آن بر عهده جهاد كشاورزی و یك بخش برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در این زمینه باهم همكاری می كنیم.
وی با تاكید براینكه مسئولیت تامین گندم وآرد همچنان برعهده وزارت جهاد كشاورزی است اظهار داشت: آنچه در دولت بحث شد این بودكه مسیر سیلو تا نانوایی كه نان به مردم عرضه می گردد نیازمند هماهنگی های بیشتری است ازاین رو دردولت تصمیم گرفته شد تا آقای شریعتمداری مسئولیت این هماهنگی ها را بر عهده بگیرد و ما هم در این زمینه هیچ مشكلی نداریم و همكاری خواهیم كرد.
چرا سیب آذربایجانی ها كنار خیابان ریخته شده بود؟
حجتی در مورد ذخیره شدن سیب در بعضی استان های غربی كشور اضافه كرد: سیبی كه در كنار خیابان دیدید در سنوات گذشته هم سیب های درجه ۳ و ۴ را به سردخانه نمی فرستادند و برخی كه كارشان خرید و فروش این سیب هاست آنها را به كارخانه های تولید آبمیوه و كنسانتره می فروشند، چون ظرفیت سردخانه ای ما در این بخش حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن است ازاین رو نگه داشتن آن در سردخانه ها اقتصادی نیست.
وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: برای واردات موز تعرفه ترجیحی تعریف كردیم تا كسانی كه كشمش یا محصولات مشابه صادر می كنند بتوانند موز وارد كنند كه این نوعی یارانه صادراتی به حساب می آید، دو سال قبل كه تولید سیب زمینی بالا رفت و بیش از مصرف داخلی بود به تولید كنندگان اعلام كردیم به ازای صادرات هر كیلو سیب زمینی ۱۵۰ تومان مشوق صادراتی می دهیم اكنون هم در مورد پرتقال همین سیاست را داریم.
وی اظهار داشت: امسال سال آوری سیب بود باید چند صد هزار تن از این سیب صادر شود كه مقدمات آن هم فراهم شده است البته ما یك مشكل ساختاری داریم، تمام دنیا در پیمان های منطقه ای هستند كه می توانند صادرات و واردات با تعرفه های ترجیحی انجام دهند، متاسفانه ما در هیچ پیمان منطقه ای نیستیم كه بتوانیم از این مزیت استفاده نماییم اگر وارد پیمان اورآسیا شویم می توانیم در بازار جای مانور برای صادرات و واردات با تعرفه های ترجیحی داشته باشیم.
مشكلات تعرفه ای با عراقی ها و دست اندازهایی سر راه صادرات كشاورزی
وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: در ارتباط با هلو هم ما مشكل ساختاری منطقه ای داریم این محصول سریعاً باید به مصرف برسد بازار عمده ما در این محصول عمدتاً عراق بود كه مرز عراق هنگام برداشت این محصول بسته شد یا بر آن تعرفه بستند و یا تصمیم خلق الساعه می گیرند و در ارتباط با شمال عراق كه مشكلات خاص خودش را داشت بنابراین برخی میوه های هسته ای ما با مشكلات این چنینی مواجه شد.
اگر كارخانه كافی داشتیم در شكر هم خودكفا می شدیم
حجتی در مورد اختلافات آماری با مركز آمار اظهار داشت: برخی آمار ها تخمینی بود و مشكل آمار را ما همه جا داریم. یك اصول حاكم است كه چه آماری را چه دستگاهی بدهد كه همه تمكین كنیم وقتی می گوییم گندم یعنی اینكه این محصول باسكول و برای آن فاكتور صادر می گردد یا آمار چغندر و شكر را از كارخانه می گیریم كه در این بخش هم با سیاست های تجاری و پشتیبانی بیشترین نرخ رشد را بعد از گندم داشت. تولید ما در این بخش از ۱. ۱ دهم میلیون تن به ۱. ۸ هم میلیون تن رسید كه حدود ۷۰ درصد افزایش تولید داشتیم، اگر امروز كمبود كارخانه قند نداشتیم در تولید شكر به خودكفایی می رسیدیم كه با عنایت به سیاست های صرفه جویی در آب خیلی به ما كمك می كرد.
وی اضافه كرد: چگونگی استفاده از آب بسیار مهم است اینكه ما در این بخش بهره وری بالاتری داشته باشیم و این از وظایف ذاتی بخش كشاورزی است، آب سطحی و استفاده از چاه با مجوز و پروانه وزارت نیرو در اختیار كشاورزان قرار می گیرد و آنچه كه امروز دستگاه هایی مثل وزارت نیرو از ما گلایه دارند ناشی از پایین بودن بهره وری آب در بخش كشاورزی است.
وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: ضریب بهره وری آبیاری در سال ۹۲ معادل ۳۷ درصد بود در حالی كه این عدد امروز به ۴۳/۴ درصد رسیده است اگر فرض كنیم میزان آب مصرفی ما در بخش كشاورزی ۹۰ میلیارد متر مكعب باشد ۵. ۶ میلیارد متر مكعب از این میزان یا صرفه جویی شده یا بهتر مصرف كرده ایم.
حجتی اضافه كرد: سرمایه گذاری های سنگینی در بخش آب و خاك كشور می گردد و امسال ۲۵۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی به شبكه های نوین آبیاری مجهز می شود، اعداد و ارقام در مورد چگونگی استفاده از آب حیرت انگیز است و ما كار مشتركی با وزارت نیرو و با كمك كشاورزان و صاحبان فكر و كسانی كه نظراتشان در منطقه صائب است آغاز كرده ایم قانون حكم كرده است كه بتوانیم عدم تعادل در آب های زیر زمینی را در طول برنامه ششم به تعادل برسانیم.
وی ادامه داد: ۶۱۰ دشت در كشور وجود دارد كه بعضی از این دشت ها پایدارند و بعضی از آنها با افت ۵ تا ۱۵ درصد مواجهند ازاین رو باید برای هر دشت یك نسخه پیچید و با كمك مردم محل و مدیریت دستگاه ها همچون وزارت نیرو و وزارت جهاد كشاورزی بتوانیم این كار مشترك را انجام دهیم. پایداری تولید برای كشاورزان خیلی مهم است اگر تعادل بخشی انجام نشود پایداری در تولید و تمام سرمایه گذاری های كشاورزی از بین می رود، بطور قطع پایداری تولید اهمیت دارد و این امروز به فرهنگ عمومی كشاورزان تبدیل شده است.
عذرخواهی از كشاورزان در برنامه زنده تلویزیونی
وزیر جهاد كشاورزی از كشاورزان به خاطر تاخیر در پرداخت خسارت بیمه كشاورزی عذرخواهی كرد و اظهار داشت: ما همه تلاش خویش را برای پرداخت به موقع خسارت بیمه گذاران بخش كشاورزی انجام داده است اما متاسفانه منابع دولت در این زمینه كافی نیست و هنوز بخشی از كشاورزان خسارت خویش را دریافت نكرده اند.
حجتی با اشاره به اینكه هیچ سرمایه گذاری در دنیا مثل كشاورز سرمایه اش در معرض نا ملایمات طبیعی و قهری نیست اظهار داشت: سرمایه كشاورز وسط بیابان است ازاین رو سرما، گرما، سیل، تگرگ، باد داغ و هر مسئله دیگری می تواند به سرمایه كشاورز صدمه برساند از این رو دولت ها مكلف به حمایت از كشاورزان و بیمه كردن سرمایه آنها هستند.
وی با اشاره به اینكه بیمه ها بعنوان بنگاه های اقتصادی به دنبال منافع خودهستند اظهار داشت: تا زمانی كه تكلیف حمایت های دولت از كشاورزان و بیمه گرها مشخص نشود شركت های بیمه تمایلی برای ورود به این عرصه ندارند.
بی میلی بخش خصوصی عامل دولتی شدن و انحصاری شدن بیمه كشاورزی
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه بی میلی شركت های بیمه ای برای ورود به بیمه كشاورزی سبب شده تا دولت به صورت انحصاری بیمه محصولات كشاورزی را متقبل شود اظهار داشت: متاسفانه منابع دولت برای تامین خسارت كشاورزان كافی نیست و همیشه پرداخت این خسارت ها با تاخیر انجام می گردد.
حجتی با اشاره به اینكه ۶۰ تا ۷۰ درصد خسارت بیمه محصولات كشاورزی را دولت از منابع حمایتی خود تامین می كند و تنها ۳۰ درصد این منابع از بیمه گذاران گرفته می گردد اظهار داشت: این مسئله سبب شده تا همیشه پرداخت خسارت بیمه كشاورزی با مشكل همراه باشد با این حال قول خواهم داد تا تمامی تعهدات خویش را در زمینه بیمه محصولات كشاورزی در نخستین فرصت پرداخت كنیم.


 

1396/09/10
01:24:03
5.0 / 5
5121
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان