معاون سازمان توسعه تجارت اعلام كرد:

كاهش سرانه مصرف و صادرات مازاد تولید

كاهش سرانه مصرف و صادرات مازاد تولید به گزارش یاری كالا معاون توسعه مدیریت سازمان توسعه تجارت با اشاره به واردات حدود دو میلیارد دلاری روغن خام تصریح كرد كه سرانه مصرف روغن در ایران باید كاهش پیدا كند و مازاد تولید به سمت صادرات هدایت شود، چون كه هم اكنون حدود ۱۰ برابر اروپایی ها روغن مصرف می كنیم.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، امیر طالبی امروز در همایش روغن های خوراكی و دانه های روغنی اظهار نمود: بیشترین میزان واردات روغن خام به برزیل، آرژانتین، اندونزی و مالزی اختصاص دارد و سالانه حدود دو میلیارد دلار واردات روغن خام صورت می گیرد كه این میزان در سال قبل به حدود یك میلیارد دلار رسید.

وی با اشاره به اینكه ظرفیت تولید روغن نباتی در كشور دو برابر نیاز داخل است، اضافه كرد: در سال قبل حدود ۷۶ میلیون دلار صادرات روغن نباتی به عراق، افغانستان، تاجیكستان، پاكستان و تركمنستان داشتیم كه البته اوج صادرات صنعت روغن نباتی مربوط به سال ۹۰ بود كه به ۱۱۵ میلیون دلار رسید.

معاون توسعه مدیریت سازمان توسعه تجارت با بیان این كه سالانه یك تا دو میلیارد دلار روغن وارد می گردد اما در شرایط كنونی و با عنایت به خالی بودن ظرفیت كارخانه های روغن كشی، می توان واردات دانه های روغنی را جایگزین واردات روغن خام كرد.

سرانه مصرف روغن در ایران حدود ۱۰ برابر اروپا

طالبی درباره ی سرانه مصرف روغن نباتی در ایران، تصریح كرد: در دهه ۴۰ حدود ۲. ۵ كیلوگرم روغن در كشور مصرف می شد كه این رقم هم اكنون به حدود ۲۰ كیلوگرم رسیده است و حدود هشت كیلوگرم از میانگین سرانه مصرف جهانی بالاتر است.

وی تصریح كرد: متوسط سرانه مصرف روغن نباتی در بعضی كشورهای اروپایی سه تا پنج كیلوگرم بوده كه نشان دهنده فاصله بسیار زیاد این سرانه با میزان مصرف روغن در كشور است، اما باید با كاهش میزان مصرف داخلی مازاد تولیدات را به سمت بازارهای صادراتی هدایت كنیم. 

1396/09/07
00:24:55
5.0 / 5
5589
تگهای خبر: تجارت , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان