وزارت نفت به دنبال توسعه همکاری با شرکت های ایرانی

وزارت نفت به دنبال توسعه همکاری با شرکت های ایرانی یاری کالا: به گزارش یاری کالا، طبق آخرین اعلام وزارت نفت هیچ شرکت داخلی در فهرست سیاه وزارت نفت قرار ندارد و فعالیت توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر به قوت خود باقی است.


به گزارش یاری کالا به نقل از مهر، افزایش تولید نفت در ایران در زمان فعالیت دولت شهید رئیسی به دنبال توسعه شرکتهای داخلی و فعالیت آنها در پروژه های نفتی و در واقع داخلی سازی صنعت نفت بوده است که در این میان یکی از شرکتهای داخلی نقش مهمی بخصوص در پروژه میدان نفتی سپهر و جفیر ایفا کرد. موضوعی که چندان به مذاق دشمنان کشور خوش نیامد و شایعاتی در خصوص کاهش همکاری وزارت نفت با شرکتهای داخلی عنوان شد، اما با توجه به این که سیاست دولت توسعه شرکتهای داخلی و افزایش خودکفایی است ماجرای فهرست سیاه وزارت نفت تکذیب شد. آنطور که در نامه وزارت نفت آمده" مقام عالی وزارت در خصوص مسدودی مطالبات احتمالی و ممنوعیت معامله با بانک عامل و کارگزاران آن به اطلاع می رساند حسب اسناد و مدارک بانک سهامدار این شرکت و شرک های تابعه آن نیست بنابراین شرکتهای مذکور تحت عنوان شرکت وابسته یا تابعه با کارگزار بانک قرار نگرفته و مشمول ابلاغیه های صدر الذکر نمی باشند." طبق این نامه پروژه های این شرکت با همکاری وزارت نفت ادامه دارد و این شرکت در پروژه های بالادست و پایین دست صنعت نفت فعالیت دارد. در دولت سیزدهم با اقدامات و اتکا به توان داخل آمار و ارقام مثبتی به ثبت رسید، به صورتی که طبق این آمار میزان صادرات نفت به عدد قبل از خروج آمریکا از برجام رسید و در سال گذشته، صادرات ۳۵ میلیارد دلاری نفت رقم خورد. در طول عمر دو و نیم ساله دولت مردمی سیزدهم طرح های کلان برای افزایش تولید نفت روند صعودی داشت؛ به صورتی که شاهد تکمیل و راه اندازی فاز نخست طرح توسعه میادین سپهر و جفیر با سرمایه گذاری ۲.۸ میلیارد دلار بودیم که به باعث آن ۵۰ هزار بشکه در روز به میزان تولید نفت کشور افزوده شد، همینطور با تکمیل و بهره برداری از ۶۰ حلقه چاه میدان مشترک آزادگان جنوبی با سرمایه ۸۰۰ میلیون دلار ۶۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور اضافه گردید. علاوه بر این با تکمیل و بهره برداری از ۸ طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت (میادین اسفند و سیوند، دانان، نرگسی، سعادت آباد، نفت شهر، کبود، لالی آسماری و منصوری آسماری) با سرمایه ۴۰۰ میلیون دلار ۴۸ هزار بشکه در روز به تولید نفت کشور افزوده شد و با بهره برداری از طرح افزایش تولید نفت خام از میادین چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق با مشارکت شرکتهای روسی و ایرانی با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلار معادل ۱۰ هزار بشکه در روز شاهد افزایش تولید هستیم. همینطور با بهره برداری از پروژه تولید زودهنگام میدان سهراب هم با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلار ۲۰۰۰ بشکه در روز شاهد افزایش تولید نفت در دولت مردمی هستیم. صنعت نفت ایران الان در همه بخش ها ازجمله توسعه میدان های نفت و گاز در خشکی و دریا، سازه های دریایی، راه اندازی پتروپالایشگاه ها، جمع آوری گازهای همراه و حفاری چاه های افقی و عمودی، با اتکا به فعالان و سازندگان داخلی این صنعت به خودکفایی رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار و بانک مرکزی، وزارت نفت در سال ۱۴۰۲ کارنامه درخشانی داشته است، رشد اقتصادی گروه نفت و گاز سال گذشته بالای ۲۰ درصد بوده که تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی کشور داشته و البته بخش اعظم آن متأثر از گروه نفت و گاز بوده است.
در این دولت چهار قرارداد با پیمانکاران داخلی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای پروژه فشار افزایی در میدان مشترک پارس جنوبی و ۱۳ میلیارد دلار قرارداد برای توسعه هفت میدان نفتی امضا شده همینطور اسناد مهمی با ۱۳ پتروشیمی برای تأمین خوراک گازی خود از ۲۰ میدان گازی به امضا رسید. دولت شهید رئیسی برنامه داشت که سال جاری ۷۹ پروژه به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در قسمت بالادست و پایین دست به بهره برداری برساند و استارت ۵۰ پروژه جدید هم زده شد که با تکمیل پروژه های جدید صنعت نفت، قرار بود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه به تولید نفت، ۳۵ میلیون مترمکعب به تولید گاز خام، ۵۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی و ۳ تا ۵ میلیون میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده شود. هرچند که تا آخر سال ۱۴۰۲ حدود ۱۳۲ طرح نیمه تمام به ارزش ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تکمیل شده اما برنامه های جدید به پایان نرسید، در واقع دولت سیزدهم با اتکا بر توان داخل توانست موفقیت هایی را بدست آورد که در حوزه انرژی بسیار به یاد ماندنی بود.منبع:

1403/03/13
15:05:02
0.0 / 5
205
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان