صدرنشینی ایران در صادرات برق در خاورمیانه

صدرنشینی ایران در صادرات برق در خاورمیانه یاری کالا: به گزارش یاری کالا، چندسالی است که ایران می خواهد در صنعت برق هاب منطقه شود، موضوعی که در دولت سیزدهم محقق شده و الان ایران بالاترین تراز مبادلات برق در خاورمیانه را دارد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، ایران از امکان تبادل انرژی با همه همسایگانی که با آنها مرز زمینی دارد برخوردار است؛ به صورتی که از گوشه جنوب شرقی، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه، امکان تبادل داریم؛ یعنی می توانیم هم صادرات و هم واردات داشته باشیم. از سویی هم صادرات برق منبع تأمین ارز برای وزارت نیرو است. بخش برق ما سالانه حدود ۱.۲ میلیارد دلار نیازهای ارزی دارد. این نیازها به معنای تجهیزات لازم، قطعات یدکی و لوازم و چند واحد از نیروگاه هاست که بر مبنای مصوبات شورای اقتصاد به صورت B.O.T اجرا شده و ما خرید ارزی از آنها داریم. این عددی است که در سال باید تأمین نماییم تا چرخ این صنعت بچرخد.
علاوه بر این در ارز هم به میزان زیادی متکی به صادرات هستیم و یکی از بزرگترین مشتری های ما عراق است. ایران از سال ۲۰۰۴ میلادی صادرات برق به عراق دارد. بررسی ها در مورد تراز تجاری مبادلات برق در بین کشورهای همسایه ایران نشان داده است که برخی کشورهای منطقه دارای تراز تجاری منفی و برخی دیگر دارای تراز تجاری مثبت هستند. بعنوان نمونه کشورهای همسایه شرقی ایران یعنی پاکستان و افغانستان و هم کشور عراق بعنوان همسایه غربی، همچون همسایگانی هستند که با عنایت به ناترازی تولید و مصرف برق به واردات برق روی آورده اند و دارای تراز تجاری منفی در این رابطه هستند.
ایران بالاترین میزان تراز تجاری برق در منطقه را دارد
بر مبنای آمار و اطلاعات آژانس بین المللی انرژی (IEA) کشور عراق سالانه تنها ۹ تراوات ساعت واردات برق دارد و ظرفیت تولید برق این کشور به قدری نیست که بتواند صادراتی داشته باشد، ازاین رو دارای تراز تجاری منفی ۹ تراوات ساعت در سال است. کشور پاکستان هم در حوزه صادرات برق فعالیتی ندارد و با ۰.۵ تراوات ساعت واردات برق دارای تراز منفی در این رابطه است. همینطور کشور افغانستان هم با سالانه ۵.۵ تراوات ساعت واردات دارای تراز منفی در قسمت تجارت برق است.
کشور ترکیه، اما شرایط متفاوتی دارد و ۴.۱ تراوات ساعت برق به صورت سالانه صادرات انجام می دهد و در کنار آن هم ۲.۳ تراوات ساعت واردات دارد که همین مبحث سبب شده تراز تجاری این کشور مثبت و ۱.۸ تراوات ساعت برق در سال باشد. کشورهای ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، امارات و عربستان هم مشابه ترکیه دارای تراز مثبت تجاری در حوزه صنعت برق هستند و به ترتیب ۰.۶ و ۱.۵۲ و ۳.۲ و ۰.۲ و ۰.۰۴ تراوات ساعت برق تراز تجاری مثبت دارند.
با این توضیح که ارمنستان ۱ تراوات ساعت برق صادرات و ۰.۴ تراوات واردات، آذربایجان ۱.۶ صادرات و ۰.۱۵ واردات دارد. همینطور ترکمنستان بدون واردات تنها ۳.۲ تراوات ساعت برق صادرات انجام می دهد. کشور امارات هم با ۰.۶۷ تراوات ساعت صادرات و ۰.۸۷ واردات با تراز مثبت ۰.۲ در حوزه تجارت برق فعال است. کشور عربستان هم با ۰.۳۵ تراوات ساعت برق صادرات و ۰.۳۱ تراوات ساعت واردات دارای ۰.۰۴ تراز مثبت در حوزه تجارت برق است.
در این میان شرایط برای ایران با کشورهای همسایه و منطقه کاملا متفاوت می باشد و ایران با ۵.۵ تراوات ساعت برق صادرات و ۳ تراوات ساعت برق واردات بالاترین میزان تراز تجاری برق را در منطقه به خود اختصاص داده و دارای تراز تجاری مثبت ۲.۵ است که با سایر کشورهای همسایه فاصله بسیاری دارد. این شرایط در حالیست که ایران در مبادلات برق خود با کشورهای همسایه همانند افغانستان و عراق همواره پیش شرط کاهش میزان صادرات در روزهای اوج بار مصرف داخلی یعنی فصل گرم سال را رعایت می کند و در این ایام صادرات برق به کشورهای همسایه را حداقل ممکن می رساند و در مقابل میزان واردات را زیاد می کند.
حالا به عراق، افغانستان و پاکستان صادرات و با ترکیه تبادل برق داریم. با کشور ترکیه تبادل داریم و باید از مزیت اختلاف افق کشور در زمان پیک مصرف استفاده نماییم، با این کشور قرارداد زیرو بالانس داشتیم، یعنی ۳.۵روز برق را دریافت و ۳.۵ روز انتقال دهیم. اختلاف پیک مصرف کشورها به تبادل برق کمک می نماید.
به دنبال توسعه صادرات برق هستیم
محمد اله داد معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: ظرفیت تبادل برق کشور ما بیشتر از ۲۰۰۰ مگاوات است و ما حدودا تراز صفری داریم، واردات و صادرات برق ما به یک میزان بوده است، از این نظر تعادل خوبی در منطقه وجود دارد و ما به دنبال توسعه این رقم هستیم.
وی با اشاره به اینکه خط سوم واردات برق از ترکمنستان و همینطور خط سوم واردات برق از ارمنستان را در دست راه اندازی داریم و پیمانکاران این پروژه ها هم ایرانی هستند، اظهار نمود: در حوزه صادرات هم پروژه های مطالعاتی به پاکستان و عراق و افغانستان در دست اجرا است و برنامه داریم که در مدت کوتاهی تبادل افزایش یابد، بنا بر اینست که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات از هر یک از خطوط یاد شده واردات از ترکمنستان و ارمنستان افزایش توان داشته باشیم همین میزان هم برای همسایگان شرقی و غربی پروژه داریم و یک خط ۶۰۰ و ۴۰۰ مگاواتی هم با ترکیه ارتباط از راه پست back to back خوی در دست راه اندازی داریم و ارتباط ۴۰۰ مگاواتی هم سال جاری به ظرفیت تبادلی افزوده شد.
معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت توانیر در رابطه با ارتباط با سایر کشورها از راه خطوط زیر دریایی، اظهار داشت: ارتباط با عمان مد نظر بود، اما هم اکنون از نظر اقتصادی توجیه ندارد. پروژه مطالعاتی ارتباط برقی با قطر هم درحال پیگیری است.
برق ایران به اروپا هم می رسد
اله داد با تکیه بر این که پس از سنکرون ترکیه امکان اتصال برق بین ایران و اروپا فراهم گشته است، اظهار نمود: حالا با ارتباطی که مابین ایران و ترکیه بوجود آمده امکان تبادل برق با اروپا از لحاظ فنی فراهم شده اما این کار احتیاج به مذاکره های قراردادی و حقوقی دارد که در دست پیگیری است.
به قول وی ۲ پروژه «ایر» و «آگیر» هم برای ارتباط بین ایران و روسیه در دست اقدام است که از آن طریق هم می توانیم به اروپا برق صادر نماییم.
ایران برای افزایش صادرات برق برنامه های گوناگونی را در دست اجرا دارد و با توجه به توانمندی های داخلی در صنعت برق میتوان به تحقق این مورد امیدوار بود اما لازمه این مسئله ورود سرمایه گذاران و حمایت دولت در این بخش است.
منبع:

1403/01/12
15:09:51
0.0 / 5
83
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان