بهره برداری از 80 دستگاه کوانتومتر ایران ساخت در کارخانه ها و صنایع متالورژی

بهره برداری از 80 دستگاه کوانتومتر ایران ساخت در کارخانه ها و صنایع متالورژی یاری کالا: به همت یک شرکت دانش بنیان، دستگاه آنالیز عنصری فلزات (کوانتومتر) که با تعیین میزان عناصر تشکیل دهنده هر قطعه فلزی در انتخاب نوع و کیفیت قطعه برای کاربردهای متفاوت در صنعت متالورژی کاربرد دارد، در کشور به تولید انبوه رسید.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، این شرکت دانش بنیان با اتکا به دانش فنی متخصصان داخلی در عرصه های فوتونیک، الکترونیک، پلاسما، شیمی تجزیه، فیزیک و متالورژی در سال ۹۶ موفق به ساخت اولین دستگاه آنالیز عنصری فلزات (کوانتومتر) با قابلیت ارائه به صنعت در ایران شده است.
این دستگاه برمبنای تکنولوژی اسپارک (Spark OES)، ایجاد محیط پلاسما در حضور گاز آرگون و آشکارسازی طیف تحریک شده عناصر عمل می کند و قابلیت انجام آنالیز عناصر مختلف موجود در پایه های فولاد، آلومینیوم، مس، روی و منیزیم را دارد.
از با اهمیت ترین مزایای دستگاه کوانتومتر، قابلیت سفارشی سازی و انعطاف آن برای آنالیز آلیاژهای غیرمتداول فلزی مختلف باتوجه به گریدهای کاری مشتری است. برای مثال افزایش محدوده اندازه گیری (حدود بالا و پایین) یک عنصر، افزایش یک عنصر نامتعارف به رنج کاری یک پایه یا یک گروه از آلیاژهای پایه مدنظر از با اهمیت ترین مزایای دستگاه های کوانتومتر ساخت شرکت است.
محمد بیاتی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با تأکید بر این که تعیین میزان عناصر تشکیل دهنده یک قطعه فلزی یکی از عوامل مهم در انتخاب نوع و کیفیت قطعه برای کاربردهای متفاوت در صنعت متالورژی است، اظهار داشت: مجموعه ما تا حالا موفق به فروش بیش از ۸۰ دستگاه کوانتومتر به کارخانه ها و مراکز معتبر صنایع وابسته متالورژی از قبیل ریخته گری، آلیاژسازی و قطعه سازی و… در داخل کشور شده است.
وی افزود: محصولات کوانتومتر در حالت کلی به دو مدل پایه فلزات رنگی (شامل پایه های مس، آلومینیوم، روی، زاماک و منیزیم) و پایه فلزات آهنی (شامل پایه های فولاد، چدن و استیل) تقسیم می شود. همین طور امکان تولید یک دستگاه کوانتومتر با قابلیت آنالیز عناصر در چندین پایه مختلف و نیز امکان سفارشی کردن خرید (افزایش بازه اندازه گیری عناصر، افزایش عنصر) و آنالیز نمونه ها در بازه مد نظر در پایه های مختلف فلزات رنگی و آهنی وجود دارد.
بیاتی با اعلان اینکه این دستگاه برای اولین بار توسط این شرکت در کشور ساخته و به بازار عرضه شده است، اظهار داشت: باتوجه به نیاز صنایع مختلف به استفاده از دستگاه کوانتومتر پرتابل در سایت های کارگاهی و صنعتی به منظـور کنترل سریع آنالیـز مـواد ورودی و خروجی و محصولات حین تولید بدون نیاز به تخریب و یا نمونه گیری، دستگاه کوانتومتر پرتابل Scan Port -Ara تولید شد.
وی، توانایی جداسازی گریدهای مختلف از یکدیگر را از دیگر مزیت های دستگاه کوانتومتر برشمرد و اشاره کرد: آنالیز دقیق و تعیین غلظت وزنی عناصر در نمونه های مختلف آهنی و غیرآهنی، شناسایی و جداسازی سریع نمونه ها بدون نیاز به تهیه نمونه و یا برش قطعه، قابلیت حمل و نقل بر روی ارابه به همراه کپسول آرگون و تمام متعلقات، توانایی اندازه گیری هم زمان عناصر UV مانند کربن، گوگرد، فسفر در اپتیک، قابلیت تعریف یک نمونه خاص جهت مقایسه سریع آنالیز با امکان نمایش درصد تطبیق، تعبیه کابل جهت سهولت در جابه جایی و کنترل پروب و قابلیت سفارشی سازی برنامه های آنالیز از مشخصات منحصر به فرد این دستگاه است.
بیاتی با اشاره به خواص و کاربردهای متفاوت در فلزات مختلف، مطرح کرد: برخی دستگاه های کوانتومتری فقط قابلیت آنالیز نمونه های یک پایه را دارند. در کوانتومترهای ساخت شرکت ما، به درخواست مشتری، امکان قرار دادن چند پایه فلزات رنگی بطور همزمان و آنالیز آلیاژهای غیرمتداول فلزی مختلف باتوجه به گریدهای کاری مشتری وجود دارد. برای مثال افزایش محدوده اندازه گیری (حدود بالا و پایین) یک عنصر یا افزایش یک عنصر نامتعارف به رنج کاری یک پایه یا یک گروه از آلیاژهای پایه مدنظر از با اهمیت ترین مزایای دستگاه های کوانتومتر ایران ساخت است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، یازدهمین نمایشگاه، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، ۱۲ تا ۱۵ دی ماه در ۱۴ بخش موضوعی شامل نفت و پتروشیمی، الکترونیک و نرم افزار و شبیه سازها، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالورژی، کشاورزی و محیط زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و زیست مواد، خدمات سکوبندی، خدمات کالیبراسیون و تجهیزات آموزشی و آزمایشگاهی مدار بمنظور عرضه محصولات و خدمات فناورانه ساخت داخل برگزار می گردد.
منبع:

1402/08/29
13:05:44
0.0 / 5
78
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان