برخلاف انتظارها

نرخ ارز به بازار جهانی طلا چربید

نرخ ارز به بازار جهانی طلا چربید به گزارش یاری کالا، نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار داشت: باوجود افزایش یکباره قیمت اونس جهانی طلا از روز چهارشنبه، قیمت سکه و طلا در بازار داخلی با مدیریت بانک مرکزی در بازار ارز، ثابت ماند و الان قیمت طلا در بازار هیچ حبابی ندارد و واقعی است.


محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا اظهار نمود: در هفته ای که گذشت، قیمت اونس جهانی تا روز چهارشنبه، تغییرات زیادی نداشت و در همان محدوده ۱۹۳۸ دلار نوسان می کرد اما از روز چهارشنبه یک دفعه قیمت اونس جهانی، با ۳۳ دلار افزایش همراه شد و تا ۱۹۷۳ دلار افزایش یافت. هم اکنون هم اونس جهانی طلا به ۱۹۶۶ دلار رسیده که افزایش حدوداً ۲۸ دلاری نسبت به ابتدای هفته را نشان داده است.
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: البته از طرفی، کاهش نرخ ارز سبب شد که افزایش ۲۸ دلاری اونس جهانی تاثیری نداشته باشد؛ در نتیجه ظرف یک هفته اخیر همانطور که هفته قبل پیشبینی می شد، تقریبا از یک ثبات نسبی برخوردار بود و ثبات قیمت ادامه دار بود. تغییرات مختصری در بازار داشتیم که البته با توجه به کاهش نرخ ارز بود. بر این اساس، باوجود این که بایستی طبیعتاً با افزایش قیمت اونس جهانی طلا، قیمت سکه و طلا در بازار داخل هم افزایشی میشد اما چنین اتفاقی نیفتاد و تنها افزایشی نداشت بلکه کاهش قیمت هم به علت کاهش نرخ ارز رخ داده است.
این کارشناس بازار سکه و طلا تصریح کرد: این روزها، نرخ ارز با توجه به کنترل و مدیریتی که بانک مرکزی در مورد قیمت ارز دارد، تقریبا از ثبات خوبی بهره مند است؛ جالب اینست که انتظارات این بود که تحلیل گران با توجه به تحولات سیاسی- اقتصادی در منطقه، پیشبینی می کردند که نرخ ارز افزایشی باشد اما مدیریت بانک مرکزی سبب شد که بالعکس، قیمتها سیر صعودی داشته باشد.
وی در ارتباط با آخرین قیمت سکه و طلا در بازار و تغییرات آنها نسبت به ابتدای هفته، اظهار داشت: سکه تمام طرح قدیم بدون تغییر در آخرین معاملات پایانی هفته ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. سکه تمام طرح جدید با ۱۰۰ هزار تومان کاهش هفتگی در معاملات روز گذشته (پنجشنبه) به ۲۸میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه با ۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته ۱۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و ربع سکه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش هفتگی ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در انتها هفته قیمت داشتند. سکه های یک گرمی بانک مرکزی هم اما ۵۰ هزار تومان افزایش داشت و در آخرین معاملات به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.
کشتی آرای اضافه کرد: هر مثقال طلای آب شده (۱۷ عیار) با ۳۵ هزار تومان افزایش به ۱۰ میلیون و ۵۰۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار تحت تأثیر افزایش قیمت اونس جهانی با ۸۰۰۰ تومان افزایش برای هر گرم دو میلیون و ۴۲۵ هزار تومان مبنای معاملات طلا قرار گرفت.
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با آخرین وضعیت خلاف سکه در بازار اظهار نمود: در هفته ای که گذشت حباب سکه تغییر نداشت که است نشان دهنده تعادل عرضه و تقاضا است و هم اکنون در محدوده پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار دارد. به نظر می رسد که با توجه به ثبات قیمتی که طی دو هفته اخیر داشتیم، هفته آینده هم همین ثبات قیمت بر بازار حاکم باشد و اتفاق خاصی بر روی قیمتها پیشبینی نمی شود.
این کارشناس بازار سکه و طلا خاطرنشان کرد: طلا در هفته های گذشته حباب داشت اما هم اکنون با توجه به کاهش دادوستدها، حباب آن به صفر رسیده است؛ در واقع قیمت هر گرم طلا که دو میلیون و ۴۲۵ هزار تومان است، واقعی بوده و هیچگونه حبابی ندارد.
منبع:

1402/08/26
19:53:26
0.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان