وزیر نیرو خبر داد

رشد تولید ۲۲ و یک دهم درصدی صنعت برق در هفت ماهه اخیر

رشد تولید ۲۲ و یک دهم درصدی صنعت برق در هفت ماهه اخیر یاری کالا: به گزارش یاری کالا، وزیر نیرو اظهار داشت: برمبنای آخرین آمار مرکز پژوهش های مجلس شاهد رشد تولید 22.1 درصدی و رشد فروش 24.8 درصدی در صنعت برق هستیم که در میان تمام صنایع بالاتر است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، علی اکبر محرابیان امروز در مراسم افتتاح بیست و سومین نمایشگاه بین المللی و اولین جشنواره و فن بازار تخصصی صنعت برق ایران با اعلان اینکه تلاش وزارت نیرو از بدو شروع دولت سیزدهم با وجود ناترازی صنعت برق تامین برق پایدار مشترکان بود که برای این مساله دو استراتژی تعریف شد، اظهار داشت: افزایش ظرفیت و توسعه هایی که در طول دو سال اخیر رقم خورد و همین طور سیاست های مدیریت مصرف همچون دو استراتژی وزارت نیرو در این زمینه بود.
وی با اشاره به آمارهای ارائه شده از طرف مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: این آمارها حاکی از این است که در هفت ماهه سال جاری صنعت برق از بالاترین رشد تولید و فروش در بین تمام صنایع برخوردار بوده است که این مسئله در امتداد تحقق استراتژی افزایش ظرفیت محقق شده است.
او با اشاره به راهکارهای وزارت نیرو در عرصه مدیریت مصرف برق نیز اظهار داشت: با بکارگیری از این دو استراتژی تلاش ما این بود که ناترازی ها را کم اثر نماییم و در زمان منطقی این ناترازی ها به طور کامل برطرف شود.
وی با اشاره به مقایسه مصرف برق در بخش خانگی و صنعت در تابستان ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ اظهار داشت: در تابستان ۱۴۰۰ باتوجه به ناترازی قابل توجه در این صنعت شاهد عدم تامین برق در این بخش بودیم. بطوریکه از ۲۸ اردیبهشت تا ۳۱ شهریورماه خاموشی هایی در کشور صورت گرفت که از یک نوبت شروع و تا سه نوبت در روز ادامه پیدا کرد.
بگفته وی در سال ۱۴۰۰ در بخش خانگی ۴۸ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف شد اما در سال ۱۴۰۲ هر چند که با مشکلات و محدودیت هایی مواجه بودیم اما هیچگونه محدودیت خاموشی به بخش خانگی اعمال نشد و اگر قرار بود با روش های سابق تامین برق صورت بگیرد، باید ۲۰ درصد رشد مصرف خانگی را شاهد بودیم که با اعمال سیاست ها و تجربه خوب پاداش صرفه جویی نه فقط شاهد رشد مصرف نبودیم بلکه برای نخستین بار شاهد کاهش مصرف برق نیز بودیم.
محرابیان با اعلان اینکه از ۱ خرداد تا ۱۵ مهر ماه میزان مصرف بخش خانگی ۴۶ میلیارد کیلووات ساعت ثبت گردید، اشاره کرد: در بخش صنعت نیز در سال ۱۴۰۰، ۳۶ میلیارد کیلووات ساعت برق تحویل داده شد که این عدد در سال ۱۴۰۲ به ۴۶.۱ میلیارد کیلووات ساعت افزوده شد.
وی ادامه داد: با شیوه مدیریت مصرف و با بهره گیری از ظرفیتهای مردمی توانستیم کاهش قابل توجهی در عرصه مصرف بخش خانگی داشته باشیم و این میزان صرفه جویی شده را به حوزه صنعت تحویل دهیم.
وی اظهار داشت: برای نخستین بار در تاریخ صنعت کشور میزان تامین برق صنایع از برق خانگی پیشی گرفت و توانستیم در عرصه تحویل برق به صنایع نیز رقم های خوبی را ثبت نماییم. بطوریکه در صنعت سیمان در تابستان امسال بیش از ۱۱ درصد رشد تولید را شاهد بودیم و در آخر دوره میزان ذخیره سیمان به ۱۵ میلیون تن رسید که این عدد معادل تولید ۱۱۰ روز تولید سیمان در کشور است.
وزیر نیرو با اعلان اینکه علاوه بر این تنظیم بازار خوبی نیز صورت گرفت، اشاره کرد: در تابستان ۱۴۰۰ تنها در بخش سیمان شاهد افزایش قیمت ۴۳۳ درصد بودیم. موضوعی که امسال به خوبی مدیریت شد و تنظیم بازار صورت گرفت.
بگفته وی با ساز و کارهایی که صورت گرفت، هم در بخش صنعت و هم در بخش خانگی شاهد اقدامات خوبی بودیم. بطوریکه بیش از ۴۰ درصد مشترکان در بخش خانگی میزان مصرف خودرا کاهش دادند و مشمول پاداش صرفه جویی شدند.
وی با اشاره به نقش دانش بنیان ها در صنعت برق اظهار داشت: از ظرفیتهای بسیار خوبی در این زمینه برخورداریم که باید از تمام این ظرفیت ها استفاده نمائیم. بی گمان برگزاری جشنواره فن بازار می تواند به این منجر شود که از ایده تا بازار را دنبال نماییم و از ظرفیتهای شرکت های دانش بنیان بهره ببریم.
محرابیان با اعلان اینکه ما در کنار بازار داخلی به بازار منطقه توجه ویژه ای داریم، اظهار داشت: بازار محصولات ایران تنها مختص به جمهوری اسلامی نیست و بازار کشورهای همسایه و حتی کشورهای دور را در بر می گیرد که دعوت از سفرای مختلف در این نمایشگاه در همین راستا بوده است.
وی با تأکید بر این که بازار محصولات جمهوری اسلامی وسیع و با جمعیت ۵۰۰ میلیون نفر است، اظهار داشت: باید حداکثر استفاده را از ظرفیت بازار منطقه ببریم.
منبع:

1402/08/23
14:06:12
0.0 / 5
89
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان