بطور میانگین نسبت به ابتدای هفته اتفاق افتاد

کاهش 300 هزار تومانی بهای سکه

کاهش 300 هزار تومانی بهای سکه به گزارش یاری کالا، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار داشت: رویکرد های جدید بانک مرکزی در عرضه ربع سکه در بورس کالا و راه اندازی بازار معاملات ارز و طلا، سبب شد که روند صعودی قیمت سکه و طلا در بازار که در ایام نخست هفته وجود داشت، متوقف و مسیر نرخها به سمت کاهشی شدن تغییر کند.


نادر بذرافشان در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار داشت: در هفته ای که گذشت، میانگین دو دلار کاهش اونس جهانی طلا را داشته ایم. باوجود این که از اوایل هفته تا اواسط هفته روندی صعودی قیمت طلا در بازارهای جهانی دیده می شد اما در آخر هفته کاهشی شد که در نهایت دو دلار کاهش را رقم زد.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، اشاره کرد: در بازارهای داخلی نیز سکه و طلا در ایام ابتدایی هفته، دنباله رو نوسانات نرخ ارز در راه نوسان افزایشی قرار داشت اما با اعمال رویکرد های جدید بانک مرکزی در ارتباط با عرضه ربع سکه در بورس کالا و اعلام توزیع ۴۵۰ هزار قطعه ربع سکه و همین طور اعلام خبر راه اندازی بازار مبادلات ارز و طلا در آینده نزدیک، سبب شد که سکه و طلا در بازار از مسیر افزایشی دور بزند و در راه کاهش نرخها حرکت کند؛ بگونه ای که در روز سه شنبه نسبت به روز دوشنبه شاهد یک میلیون تومان کاهش قیمت هر قطعه سکه و حدود ۵۵ هزار تومان به ازای هر گرم طلای ۱۸ عیار باشیم.
وی افزود: این روند نزولی نرخها تا روز چهارشنبه هم ادامه داشت و ۹۰۰ هزار تومان دیگر از بهای سکه را کاست؛ اما در آخرین روز بازار (پنجشنبه)، بدنبال نوسانات نرخ ارز در بازار و برخی اخبار سیاسی-اقتصادی در سطح دنیا، کاهش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی را کاهش داد و مجدد نسبت به روز چهارشنبه نرخها را کمی بالا برد؛ براین اساس تاحدودی از قسمتی از آن کاهش قریب به دو میلیون تومانی (طی دو روز سه شنبه و چهارشنبه) جبران و تقویت شد.
این مقام صنفی اشاره کرد: این مساله سبب شد که به طور متوسط ۳۰۰ هزار تومان کاهش بهای هر قطعه سکه در آخرین معاملات پایانی هفته نسبت به ابتدای هفته دیده شود. اما هر مثقال طلای ۱۷ عیار نسبت به ابتدای هفته میانگین ۵۰۰۰ هزار تومان افزایش و هر گرم طلای ۱۸ عیار میانگین ۱۰۰۰ تومان افزایش را تجربه کرده است.

ربع سکه ۸۰۰ هزار تومان ارزان شد
بذرافشان در ارتباط با آخرین قیمت سکه و طلا در بازار داخل و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته اظهار داشت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۳۰۰ هزار تومان کاهش به طور متوسط در طول هفته، روز گذشته (پنجشنبه) ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز با میانگین ۱۰۰ هزار تومان کاهش به ۲۳ میلیون تومان رسید. نیم سکه که در روز سه شنبه نسبت به روز قبل از آن ۶۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت، بعد از نوسان نرخ ارز و صعودی شدن مجدد قیمت ها، به طور متوسط در آخرین معاملات هفته، تغییری نسبت به ابتدای هفته نداشته و ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شده است.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: ربع سکه اما بیشترین کاهش قیمت را در طول یک هفته اخیر تجربه کرده با میانگین ۸۰۰ هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته ۹ میلیون تومان دادوستد شده است. سکه های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت به نسبت ابتدای هفته، در آخرین معاملات روز گذشته پنج میلیون تومان بود. همانطور که اشاره شد، هر مثقال طلای ۱۷ عیار با ۵۰۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۱۰۰۰ تومان افزایش به طور متوسط نسبت به ابتدای هفته به ترتیب ۹ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به ازای هر مثقال (۱۷ عیار) و دو میلیون و ۱۱۲ هزار تومان به ازای هر گرم (۱۸ عیار) دادوستد شده است.
وی در ارتباط با آخرین وضعیت حباب سکه نیز اظهار داشت: حباب سکه نیز که تا سه میلیون تومان هم کم شده بود، مجدد هم اکنون در محدوده سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داد که تفاوت چندانی نسبت به ابتدای هفته ندارد. برای هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۹۲۶ دلار نرخ ثبت شده است.
بذرافشان اظهار امیدواری کرد که طی هفته های پیش رو همین رویکرد بانک مرکزی در توزیع ربع سکه ادامه دار باشد و همانطور که قبل از این نیز تاکید کرده ایم، برای سایر قطعات سکه همچون نیم سکه و سکه های تمام اتفاق بیفتد، اساسا تاثیر به سزایی در کاهش نرخها و ثبات بازار خواهد داشت. ضمن این که باید عرضه ها با قیمت هایی با فاصله بیشتر نسبت به قیمت بازار صورت گیرد؛ تقاضا برای ربع سکه هایی که در این هفته بورس ارائه شد، میانگین ۱۱ هزار طی دو مرحله بود؛ بدین سبب چندان تقاضایی هنوز شکل نگرفته و باید ادامه داشته و سکه ها با قیمت های اعلامی با فاصله بیشتر قیمت بازار آزاد عرضه شوند تا نقش مهم و تاثیرگذاری در کاهش قیمت ها، کاهش حباب سکه و ثبات نرخها در بازار ایفا کند.
منبع:

1401/11/07
18:28:52
0.0 / 5
291
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان