کدام خدمات مشمول معافیت های مالیاتی هستند؟

کدام خدمات مشمول معافیت های مالیاتی هستند؟ به گزارش یاری کالا، طبق ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برخی کالاها و خدمات از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند که این معافیت ۱۷ خدمت مختلف را در بر می گیرد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، قانون مالیات بر ارزش افزوده که با عنوان لایحه به مجلس تقدیم شده بود، با تصویب در جلسه علنی دوم خردادماه سال قبل و تایید شورای نگهبان توسط مجلس به دولت ابلاغ گردید و بند ((ب)) ماده ((۹)) قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده درمورد خدماتی است که معاف از مالیات هستند.
بر این اساس خدمات درمانی، تشخیصی و پیشگیری، خدمات توانبخشی و حمایتی و خدمات آرامستان ها اولین دسته خدماتی هستند که مشمول معافیت می شوند.


دومین گروه خدمات در ارتباط با خدمات درمانی و پیشگیری دامی و گیاهی، واحدهای ماشینی کردن _مکانیزاسیون) آب کشاورزی، کشت بافت و تولید اندام های تکثیری گیاهان است.

خدمات زینک، چاپ، انتشار روزنامه شامل کاغذی یا الکترونیکی، کتاب، نشریه و خدمات نشر و توزیع آنها به استثنای موسسات کمک آموزشی و کنکور و هرگونه تبلیغات کالاها و خدمات داخلی در روزنامه ها و نشریات سومین گروهی هستند که از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده اند.

عرضه خدماتی که مابه ازای آن به صورت حقوق و دستمزد پرداخت می شود در صورتی که مشمول فصل مالیات بر درآمد حقوق مبحث قانون مالیاتهای مستقیم باشد هم در این دسته قرار دارد. البته این مورد یک تبصره دارد و آن اینست که: ارائه ی خدمت توسط شرکتهای تأمین نیروی انسانی و شرکت هایی که از راه قراردادهای حجمی خدمات خویش را با در اختیار گذاشتن نیروی کار به متقاضی عرضه می کنند (مانند شرکتهای عرضه دهنده خدمات پرستاری و خدمات نظافتی)، بخشی از قرارداد که در ارتباط با هزینه های حقوق ودستمزد می شود، معاف است. حکم این بند مشروط به تایید میزان حقوق و دستمزد و مزایا توسط سازمان بیمه گر است.
عملیات و خدمات بانکی شامل دریافت سپرده، اعطای تسهیلات و یا ایجاد اعتبار، عرضه ضمانت نامه و انتقال وجه در چهارچوب قوانین مربوط و مصوبات شورای پول و اعتبار پنجمین خدماتی است که معاف از مالیات هستند. ششمین خدمات هم خدمات اعتباری قرض الحسنه صندوق های قرض الحسنه دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سایر مراجع مورد تأیید بانک مذکور و همینطور صندوق های قرض الحسنه که به باعث قانون تأسیس شده یا می شوند؛ است. خدمات مالی و اعتباری اعطای تسهیلات توسط صندوق های حمایتی، ضمانت صادرات، سرمایه گذاری، بیمه ای و پژوهش و فناوری که به باعث قانون یا با مجوز قانون تأسیس شده یا می شوند در قالب اساسنامه آنها هستند هم جزو خدمات مذکور محسوب می شوند.
هشتمین خدمات شامل خدمات بیمه های زندگی، خدمات بیمه های محصولات کشاورزی، خدمات بیمه اجتماعی و درمان تکمیلی می شوند.

خدمات بازار سرمایه شامل خدمات معاملات وتسویه اوراق بهادار و کالا در بورس ها و بازارهای خارج از بورس به تشخیص شورایعالی بورس و اوراق بهادار هم معاف از مالیات هستند.

دهمین خدمات در ارتباط با خدمات انتشار و نقل و انتقال سهام، حق تقدم، سهم الشرکه و سایر اوراق بهادار مبحث بند (۲۴) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب یکم آذرماه سال ۱۳۸۴ ۴با اصلاحات بعدی است.

صدور و ابطال، نقل و انتقال واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز ازسازمان بورس و اوراق بهادار یازدهمین، منحصرا سود تسهیلات اعطایی شرکتهای واسپاری (لیزینگ) دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مشتریان (مصرف کنندگان) دوازدهم و خدمات حمل و نقل (اعم از بار و مسافر) درون و برون شهری و بین المللی جاده ای، ریلی و دریایی سیزدهمین خدمت معاف از مالیات هستند.
خدمات آموزشی، پژوهشی و ورزشی چهاردهیمن گروهی محسوب می شوند که از مالیات معاف شده اند.


خدمات اقامتی هتل های سه ستاره و پایی نتر، مهمانپذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یا اتحادیه های ذی ربط پانزدهمین، قدرالسهم هزینه مشترک (شارژ) دریافتی توسط شرکتهای خدماتی مبحث قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امورشهرک های صنعتی مصوب ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۷ از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی مستقر در شهرک های صنعتی بابت عرضه خدمات به آنها شانزدهمین و خدمات فنی، بازسازی، تعمیر ونگهداری کالاهای مبحث جزء (۱۷) بند «الف» این ماده که توسط مرکز وابسته به دستگاههای نظامی، انتظامی و امنیتی عرضه می شود، مطابق فهرستی که با تصویب وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و امور اقتصادی و دارایی ابلاغ می شود هفدهمین گروهی هستند که از مالیات معاف شده اند.
منبع:

1401/09/02
14:44:10
0.0 / 5
260
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان