دستورالعمل بهره برداری از دستگاه غیرمخرب شناسایی مواد و مولکول ها منتشر گردید

دستورالعمل بهره برداری از دستگاه غیرمخرب شناسایی مواد و مولکول ها منتشر گردید به گزارش یاری کالا، یکی از شرکتهای دانش بنیان با شکست انحصار تولید دستگاه مشخصه یابی ساختار و شناسایی مولکول ها، امکان دسترسی پژوهشگران کشور به این دستگاه را در داخل کشور هموار کرد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، گزارش صنعتی با مبحث مروری بر کاربردها و فناوری های به روز دستگاه رامان انتشار یافته است که در آن جزئیات در ارتباط با فناوری دستگاه رامان و کاربردهای صنعتی این دستگاه تشریح شده است. طیف سنجی رامان (Raman Spectroscopy) یکی از روش های طیف سنجی است که بیشتر برای آنالیز حالت های ارتعاشی مولکول ها به کار می آید. این روش برای تأیید ساختار و شناسایی مولکول ها استفاده می شود.
آنالیز رامان یک روش مشخصه یابی شیمیایی غیرمخرب است که اطلاعات زیادی را در رابطه با ساختار شیمیایی، فاز بلورینگی و بر همکنش های مولکولی نمونه در اختیار کاربر قرار می دهد. در این آنالیز یک مــوج تکفام (در محدوده مرئی و مادون قرمز) به نمونه تابانده می شود و پرتوهای پراکنده شده در اثر بر هم کنش نور لیزر با نمونه دریافت می شوند.
در این دستگاه پرتوها به دو صورت پراکنده می شوند؛ یکی از آنها به این صورت است که طول موج نور پراکنده شده، مشابه نور ورودی لیزر و در حالت دوم، طول موج نور پراکنده شده با نور ورودی متفاوت می باشد. نور با طول موج مشابه در اثر الاستیک ایجاد می شود و در مواقعی که انرژی آن تغییر کرده باشد، برهمکنش ها هم غیرالاستیک هستند.
دستگاه رامان دارای اجزایی چون منبع نور تک رنگ، لنزها، فیلترها، توری پراش، آشکارساز و سیستم کامپیوتر است. فیلترهای این دستگاه مأموریت حفظ نور پراکنده شده را دارند و همینطور نور بازتابی و آشکارساز این محصول هم وظیفه شناسایی فوتون ها و انرژی آنها را بر عهده دارد و در نهایت بوسیله ی یک کامپیوتر، یک خروجی بر حسب نمودار به کاربر داده می شود.
در این دستگاه مواد جامد، پودرها، مایعات، ژل ها و گازها، مواد معدنی، آلی و زیستی، انواع اکسیدهای فلزی خوردگی قابل آنالیز هستند، ولی آنالیز نمونه های فلزی با استفاده از این دستگاه مناسب نمی باشد.
فناوری رامان از سال ۱۹۲۰ آغاز به پیشرفت کرد. این دستگاه پس از دانشمند معروف چاندراشکر ونکتا رامان نامگذاری شده که روی پراکندگی نور کار می کرد. وی در سال ۱۹۳۰ موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شد.
در آن زمان چالشی که برای آشکارسازی پرتوهای رامان وجود داشت، این بود که مقدار فوتون ها بسیار کمتر از مقدار قابل شناسایی بود و همین مبحث هم استفاده از آنها را با چالشی جدی مواجه می کرد، ولی در سال ۱۹۶۷۰ آشکارسازهایی ساخته شدند که توانایی شناسایی مقادیر کمتری از پرتو را داشتند و بنابراین امکان مشخصه یابی حتی مقادیر کمی از نمونه هم فراهم گردید.
با دقیق تر شدن دستگاه رامان، به تدریج زمینه شکل گیری نقشه برداری در طیف بینی رامان فراهم گردید و همین مساله باعث شد نخستین میکروسکوپ رامان در سال ۱۹۷۶ به بازار ارائه شود.
این پیشرفت ها در رابطه با این دستگاه ادامه یافت تا آنکه در سال ۲۰۰۲ نخستین دستگاه ترکیبی رامان و FTIR ساخته شد که قابلیت هر دو دستگاه را داشت و برای زمان هایی که هیچ کدام از روش ها برای آنالیز مناسب نبود، قابل استفاده می باشد.
چند شرکت خارجی، سازنده این دستگاه مشخصه یابی هستند و در ایران هم یک شرکت فعال در زمینه طیف سنجی نوری و آنالیز مواد مبادرت به تولید این محصول کرده است و گواهینامه دانش بنیان سطح یک را دریافت کرد.
میکروسکوپ رامان این شرکت هم به خوبی می تواند با نمونه های خارجی رقابت کند و میتوان اظهار داشت که به خوبی جای خویش را در بازار ایران باز کرده اند و در حاضر در خیلی از لابراتوار های ایرانی از این دستگاه استفاده می شود.
فناوری رامان به علت آن که می تواند در کنار طیف وسیعی از فناوری های دیگر مورد استفاده قرار گیرد، در سالهای اخیر کاربردهای زیادی پیدا کرده و فناوری های زیادی برای آن توســعه یافته است.
از مهم ترین این فناوری ها میتوان به میکروســکوپ رامان اشاره نمود که می تواند از تک تک نقاط نمونه در کنار تصویر، آنالیز عنصری هم تهیه و عرضه کند.
برای تمام شرکتهای داخل کشور به علت وجود تحریم ها و نبود امکان دریافت خدمات از شرکتهای سازنده، محصولات ایرانی در صورت داشتن کیفیت مطلوب، گزینه ای مناسب به شمار می روند و هم اکنون بعضی مراکز مبادرت به خریداری و استفاده از میکروسکوپ های رامان تولیدی این شرکت کرده اند.
منبع:

1401/08/29
14:33:09
0.0 / 5
795
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان