انتشار متان از سایت زباله غیرقابل انکار است

انتشار متان از سایت زباله غیرقابل انکار است به گزارش یاری کالا، تسنیم نوشت: یک کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه انتشار ˮمتانˮ در تمام سایت های سوزاندن زباله اتفاق می افتد، اظهار داشت: لوله گذاری و هدایت متان در سایت های زباله می تواند به کاهش آلودگی هوا، پیشگیری از گرمایش زمین و صرفه جویی در قسمت انرژی کشور کمک نماید.هفته گذشته ناسا اعلام نمود که برپایه تصاویر ماهواره ای، یک ابر پنج کیلومتری متان بر فراز جنوب شهر تهران دیده می شود. بررسی آدرسی که ناسا داده بود به مجتمع دفن زباله آرادکوه می رسد که سال هاست محل دپو و سوزاندن زباله های شهر تهران است.
ساعتی پس از انتشار خبر ناسا، معاون سازمان پسماند شهرداری وجود ابر متان در آرادکوه را تکذیب نمود اما همزمان رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست خبر ناسا را تأیید کرد و اظهار داشت: بخش قابل توجهی از زباله ها در آرادکوه دفن می شود که تولید متان دارند. همینطور معاون پسماند سازمان هم انتشار متان از سایت پسماند را موضوعی دانست که نمی توان آنرا حاشا کرد.

در رابطه با انتشار گاز آلاینده متان از پسماندهای آرادکوه، سید محسن علوی، کارشناس محیط زیست اظهار نمود: انتشار گاز متان از محل سوزاندن زباله ها در همه جای دنیا اتفاق میفتد و به هیچ وجه نمی توان آنرا تکذیب نمود. تنها نکته ای که در گزارش ناسا وجود داشت حجم بالای متان در آرادکوه بود که دلیل آن هم اینست که در سایر کشورهای جهان فرایندی دارند که از گاز متان سایت های زباله بهره برداری کرده و آنرا به نیروگاه ها انتقال می دهند اما متأسفانه ما هنوز این امکان را در کشور نداریم.
وی با اشاره به اینکه محل های دفن زباله سومین منبع بزرگ انتشار متان در سطح جهان هستند، اظهار داشت: متان یکی از گازهای گلخانه ای آلاینده جو است که اگر در محیط رها شود، با اجزای دیگر محیط واکنش داده و هوا را آلوده می کند. همینطور گرما را در جو به دام می اندازد و سبب افزایش گرمایش جهانی می شود اما در مقابل اگر انتشار آنرا در جو به حداقل برسانیم، میتوان با انتقال این گاز به صنعت و نیروگاه ها از آن استفاده بهینه کرد و از گرمایش جهانی هم جلوگیری به عمل آورد.
این کارشناس محیط زیست بر ضرورت استفاده از متان در سایت های زباله کشور تاکید کرد و اظهار داشت: لوله گذاری در سایت های پسماند و انتقال متان سایت ها در خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا و حتی در برخی از کشورهای در حال توسعه هم صورت می گیرد اما به این علت که اغلب سایت های ما همچون همین سایت پسماند آرادکوه قدیمی هستند، امکان لوله گذاری در آنها وجود ندارد.
وی افزود: لازم است که این مهم در اولویت های کشور دیده شود تا از انتشار متان در سایت های زباله جلوگیری شود. اگر همین روند ادامه داشته باشد در آینده تصاویر ماهواری می توانند انتشار فزاینده در سایر سایت های زباله کشور را هم به تصویر بکشند که این انتشار می تواند در آینده نزدیک خطر آفرین شود.
علوی با اشاره به اینکه متان عمر نسبتاً کوتاهی (کمتر از 10 سال دارد) و تاثیر آن بر آب و هوا قابل برگشت است، تصریح کرد: وظیفه اصلی لوله گذاری و هدایت متان ساخته شده در سایت های زباله بر عهده شهرداری هاست و نتیجه کار آنها می تواند به کاهش آلودگی هوا، پیشگیری از انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین و همینطور صرفه جویی در قسمت انرژی کشور کمک نماید. بیشتر بخوانید: واکنش شهرداری تهران به گزارش ناسا در مورد تشکیل ابر متان
عکس ادعای عجیب ناسا در رابطه با توده ۵ کیلومتری گاز متان بر آسمان تهران!


271


منبع:

1401/08/14
22:42:20
0.0 / 5
131
تگهای خبر: تولید , دام , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان